Zmena v označovaní potravín, podpora kompostovania či zákaz, ktorý supermarkety a reštaurácie prinúti, aby nepredané potraviny namiesto vyhadzovania darovali alebo zhodnotili. Aj takéto opatrenia majú na Slovensku obmedziť tvorbu potravinového odpadu.
Slovensko by do roku 2030 malo výrazne obmedziť produkciu potravinového odpadu. Vyplýva to z Envirostratégie 2030 z dielne rezortu životného prostredia, ktorá po rokoch príprav vstúpila do legislatívneho procesu.
Celú Envirostratégiu 2030 vrátane sprievodnej dokumentácie si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere tohto článku.
Strategický materiál, ktorý má vytýčiť hlavné priority environmentálnej politiky štátu do roku 2030, počíta s tým, že na skládky budeme po roku 2030 posielať výrazne menej odpadu než v súčasnosti. Miera recyklácie komunálneho odpadu, vrátane jeho prípravy na opätovné použitie, má vzrásť na 60 %.
Zákaz vyhadzovať potraviny
Viacero opatrení v oblasti zhodnocovania a prechádzania vzniku odpadov ministerstvo v Envirostratégii plánuje aj pre potravinový odpad. Menej odpadu si rezort sľubuje, napríklad, od zákazu vyhadzovať nepredané potraviny.
„Reštaurácie a supermarkety budú povinné potraviny ďalej využiť, napríklad darovať charite nezávadné potraviny. Ak už nie sú potraviny vhodné na konzumáciu, budú ich môcť kompostovať či energeticky alebo inak zhodnotiť,“ píše sa v materiáli.
Podobne ako v iných krajinách EÚ, napríklad v Českej republike, aj u nás by malo byť po novom umožnené predávať takéto potraviny v osobitných zariadeniach.
Označovanie potravín sa má zmeniť
Ďalšia zmena sa dotkne označovania potravín. Označenie potravín „minimálna trvanlivosť do“ by podľa návrhu z Envirostratégie malo z obalov zmiznúť a zavedie sa iba jednotné označenie „spotrebujte do.“
„Potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti môžu byť pri dobrom skladovaní stále vhodné na konzumáciu. Označovanie „minimálna trvanlivosť“ zvyšuje produkciu potravinového odpadu a vo väčšine európskych krajín je preto zrušené,“ dôvodí ministerstvo.
Ministerstvo okrem toho sľubuje, že prehodnotí aj iné legislatívne obmedzenia a zbytočne prísne normy, ktoré v súčasnosti môžu viesť k tvorbe odpadu z ešte použiteľných potravín.
„V neposlednom rade je nutné zabezpečiť informačné kampane a behaviorálne opatrenia zacielené na zmenu ľudského správania pri tvorbe potravinového odpadu s cieľom predchádzania jeho tvorbe,“ píše sa v stratégii.
Odbyt pre bioodpady? Bioplyn
Podporí sa predchádzanie vzniku biologicky rozložiteľných odpadov s dôrazom na biologicky rozložiteľný komunálny odpad. Domácnosti si podľa predstáv envirorezortu budú môcť pohodlne kompostovať odpad, ktorý vyprodukujú.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.