Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Tesco zavedie technológiu, ktorá spracuje aj doteraz nerecyklovateľné plasty

Britský reťazec uzavrel dohodu s recyklačnou firmou Recycling Technologies. Ich inovatívny systém premieňa mäkké plasty na olej s obsahom síry, z ktorého sa dajú opätovne vyrobiť plasty.

Tesco zavedie technológiu, ktorá spracuje aj doteraz nerecyklovateľné plasty

Tesco

Z obalov olej

V rámci spolupráce s Recycling Technologies bude Tesco motivovať spotrebiteľov, aby na špeciálne zberné miesta nosili plastové obaly, ktoré väčšinou nespadajú do separovaného zberu domového odpadu – napríklad plastové tašky, fólie, obaly od zemiakových lupienkov alebo krmiva pre domáce zvieratá.

Zberné miesta sa na začiatok budú nachádzať v desiatich prevádzkach v britských mestách Bristol a Swindon. Zozbieraný materiál následne poputuje do rúk spoločnosti Recycling Technologies, ktorá na jeho spracovanie používa špeciálny prístroj. Plasty rozstrihané na kúsky sa bez prítomnosti kyslíku zahrejú až sa premenia na paru, z ktorej sa destiluje látka Plaxx.

Plaxx je olej s nízkym obsahom síry, ktorý sa dá použiť na krakovanie parou pri výrobe plastov alebo sa dá premeniť na ropný vosk, ktorý je vhodný napríklad na výrobu obalov a kozmetiky.

zdroj: Tesco

Prístroj RT7000

Proces premeny plastov na olej bude prebiehať prostredníctvom prístroja RT7000, ktorý je schopný zahrievať plasty na báze fosílnych palív až kým sa dlhé reťazové molekuly nerozštiepia na uhľovodíky s krátkym reťazcom.

Tieto uhľovodíky ďalej prejdú procesom, v ktorom sa oddelí para od tuhých látok a odstráni sa z nich chemická kontaminácia. Schladením pary vznikne následne Plaxx, ktorý sa dá použiť na výrobu nových plastových výrobkov.

Prvé exempláre prístroja už testujú v meste Swindon. Technológiu ešte podľa potrieb upravia, no už tento rok by mala svetlo sveta uzrieť jeho finálna verzia, ktorá bude schopná spracovať sedemtisíc ton plastového odpadu ročne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Analytici hodnotili programy strán pre odpady. Dve strany vynikli, dve úplne prepadli

Analytici hodnotili programy strán pre odpady. Dve strany vynikli, dve úplne prepadli

Väčšina strán sa podľa analýzy INEKO venuje otázkam odpadového hospodárstva iba okrajovo. Z hodnotenia vyšla najlepšie SaS.

Letné olympijské hry v Tokiu majú byť doposiaľ najzelenšie

Letné olympijské hry v Tokiu majú byť doposiaľ najzelenšie

Japonci pre športovcov pripravujú postele z kartónu aj medaily z recyklovaných kovov. Dôraz kladú tiež na energiu z obnoviteľných zdrojov, udržateľné materiály a čo najmenšie plytvanie.

Záujem o Zelený vzdelávací fond je rekordný, peňazí však rozdeľuje menej

Záujem o Zelený vzdelávací fond je rekordný, peňazí však rozdeľuje menej

Fond, ktorý financuje envirorezort a dobrovoľnými príspevkami aj súkromný sektor, podporí 25 projektov zameraných na environmentálne vzdelávanie sumou 125 000 eur.