Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Energetické zhodnocovanie odpadu sa po zvýšení poplatkov za skládkovanie stáva zaujímavejším.

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Juraj Číž | Foto: Odpady-portal.sk

Jednou z možností energetického zhodnocovania odpadu je ich premena na alternatívne palivá. Takýmto spôsobom sa v súčasnosti na Slovensku využíva odpad v štyroch cementárňach a jednej vápenke, pričom sa skúša aj využitie v uhoľnej elektrárni. Práve pri výrobe elektriny, čiastočne aj ocele sa v Európe uplatňuje odpad oveľa viac.

Z jednotlivých skupenstiev sú na Slovensku zastúpené najviac tuhé alternatívne palivá (TAP). Teda rozdrvené časti dreva, plastov, papiera. Sú to hlavne nerecyklovateľné a inak nevyužiteľné odpady. Ostatné druhy odpadu sú zdriedkavejšie - napríklad pneumatiky, mäsokostná múčka, biomasa, odpadové oleje. “Potenciál majú aj rozpúšťadlá bežne používané v zahraničí, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom energie,” hovorí Juraj Číž zo spoločnosti Ecorec, ktorá je najväčším výrobcom alternatívnych palív na Slovensku.

Na Slovensku možno využívať ešte aj ropné kaly z rafinérie, v cementárňach možno bezpečne likvidovať gudróny zo starých záťaží. Aj napriek tomu, že ide o nebezpečné odpady, technológie v cementárňach sú podľa neho bezpečné a prispôsobené vysokým teplotám, ako aj dlhšej dobe zadržiavania plynov.

Potenciál alternatívnych palív spočíva aj vo využívaní stavebného odpadu. Ak by každá zo štyroch cementární na Slovensku vedela prijať 200-tisíc ton, týmto spôsobom možno využiť takmer milión ton stavebného odpadu, ktorý sa premieňa na recyklát. Podľa J. Číža však takáto cesta naráža na špecifiká nakladania s odpadom na Slovensku.

Kvalita priamo úmerná počtu zariadení

Výroba tuhého paliva nie je komplikovaný proces ani technológia. Ide o jednoduchú mechanickú úpravu nerecyklovateľného odpadu, ktorý sa drví a odstraňujú sa z neho nevhodné časti ako kamene, železné, či neželezné kovy. Cieľom je dosiahnutie materiálu s homogénnymi vlastnosťami, pričom kvalita môže byť rôzna.  

“Je to o tom, aké máte stroje, koľko investujete do spracovateľského závodu. Existuje jednoduchá logika, že čím viac zariadení a strojov sa nachádza v závode, tým má výstupné palivo vyššiu kvalitu,” uviedol J. Číž na konferencii Odpadové hospodárstvo 2019. Dôležitá je podľa neho aj kontrola kvality. “Nie je to iba bezhlavé drvenie odpadu. Ideálne je, keď má každý výrobca a odberateľ možnosť skontrolovať kvalitu parametrov paliva.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.