NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Energetické zhodnocovanie odpadu sa po zvýšení poplatkov za skládkovanie stáva zaujímavejším.

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Juraj Číž | Foto: Odpady-portal.sk

Jednou z možností energetického zhodnocovania odpadu je ich premena na alternatívne palivá. Takýmto spôsobom sa v súčasnosti na Slovensku využíva odpad v štyroch cementárňach a jednej vápenke, pričom sa skúša aj využitie v uhoľnej elektrárni. Práve pri výrobe elektriny, čiastočne aj ocele sa v Európe uplatňuje odpad oveľa viac.

Z jednotlivých skupenstiev sú na Slovensku zastúpené najviac tuhé alternatívne palivá (TAP). Teda rozdrvené časti dreva, plastov, papiera. Sú to hlavne nerecyklovateľné a inak nevyužiteľné odpady. Ostatné druhy odpadu sú zdriedkavejšie - napríklad pneumatiky, mäsokostná múčka, biomasa, odpadové oleje. “Potenciál majú aj rozpúšťadlá bežne používané v zahraničí, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom energie,” hovorí Juraj Číž zo spoločnosti Ecorec, ktorá je najväčším výrobcom alternatívnych palív na Slovensku.

Na Slovensku možno využívať ešte aj ropné kaly z rafinérie, v cementárňach možno bezpečne likvidovať gudróny zo starých záťaží. Aj napriek tomu, že ide o nebezpečné odpady, technológie v cementárňach sú podľa neho bezpečné a prispôsobené vysokým teplotám, ako aj dlhšej dobe zadržiavania plynov.

Potenciál alternatívnych palív spočíva aj vo využívaní stavebného odpadu. Ak by každá zo štyroch cementární na Slovensku vedela prijať 200-tisíc ton, týmto spôsobom možno využiť takmer milión ton stavebného odpadu, ktorý sa premieňa na recyklát. Podľa J. Číža však takáto cesta naráža na špecifiká nakladania s odpadom na Slovensku.

Kvalita priamo úmerná počtu zariadení

Výroba tuhého paliva nie je komplikovaný proces ani technológia. Ide o jednoduchú mechanickú úpravu nerecyklovateľného odpadu, ktorý sa drví a odstraňujú sa z neho nevhodné časti ako kamene, železné, či neželezné kovy. Cieľom je dosiahnutie materiálu s homogénnymi vlastnosťami, pričom kvalita môže byť rôzna.  

“Je to o tom, aké máte stroje, koľko investujete do spracovateľského závodu. Existuje jednoduchá logika, že čím viac zariadení a strojov sa nachádza v závode, tým má výstupné palivo vyššiu kvalitu,” uviedol J. Číž na konferencii Odpadové hospodárstvo 2019. Dôležitá je podľa neho aj kontrola kvality. “Nie je to iba bezhlavé drvenie odpadu. Ideálne je, keď má každý výrobca a odberateľ možnosť skontrolovať kvalitu parametrov paliva.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako rástlo množstvo plastov v oceáne? Pozrite si grafy

Ako rástlo množstvo plastov v oceáne? Pozrite si grafy

Mieru znečistenia oceánov plastami vyhodnocuje zariadenie, ktoré už šesťdesiat rokov zbiera vzorky planktónu.

Do infraštruktúry triedeného zberu treba investovať dvojnásobne, tvrdia zástupcovia výrobcov

Do infraštruktúry triedeného zberu treba investovať dvojnásobne, tvrdia zástupcovia výrobcov

Na financovanie triedeného zberu obalov a neobalov, ktoré zabezpečí splnenie požiadaviek EÚ, bude treba až 80 miliónov eur, predpokladá OZV ENVI-PAK.

Ako môže mesto motivovať obyvateľov k separácii? V Leeds majú interaktívne koše

Ako môže mesto motivovať obyvateľov k separácii? V Leeds majú interaktívne koše

V anglickom meste začali zbierať jednorazové poháre od kávy a do ulíc pribudli kontajnery, ktoré fúkajú bubliny. Kampaň sa teší úspechu.