Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Energetické zhodnocovanie odpadu sa po zvýšení poplatkov za skládkovanie stáva zaujímavejším.

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Juraj Číž | Foto: Odpady-portal.sk

Jednou z možností energetického zhodnocovania odpadu je ich premena na alternatívne palivá. Takýmto spôsobom sa v súčasnosti na Slovensku využíva odpad v štyroch cementárňach a jednej vápenke, pričom sa skúša aj využitie v uhoľnej elektrárni. Práve pri výrobe elektriny, čiastočne aj ocele sa v Európe uplatňuje odpad oveľa viac.

Z jednotlivých skupenstiev sú na Slovensku zastúpené najviac tuhé alternatívne palivá (TAP). Teda rozdrvené časti dreva, plastov, papiera. Sú to hlavne nerecyklovateľné a inak nevyužiteľné odpady. Ostatné druhy odpadu sú zdriedkavejšie - napríklad pneumatiky, mäsokostná múčka, biomasa, odpadové oleje. “Potenciál majú aj rozpúšťadlá bežne používané v zahraničí, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom energie,” hovorí Juraj Číž zo spoločnosti Ecorec, ktorá je najväčším výrobcom alternatívnych palív na Slovensku.

Na Slovensku možno využívať ešte aj ropné kaly z rafinérie, v cementárňach možno bezpečne likvidovať gudróny zo starých záťaží. Aj napriek tomu, že ide o nebezpečné odpady, technológie v cementárňach sú podľa neho bezpečné a prispôsobené vysokým teplotám, ako aj dlhšej dobe zadržiavania plynov.

Potenciál alternatívnych palív spočíva aj vo využívaní stavebného odpadu. Ak by každá zo štyroch cementární na Slovensku vedela prijať 200-tisíc ton, týmto spôsobom možno využiť takmer milión ton stavebného odpadu, ktorý sa premieňa na recyklát. Podľa J. Číža však takáto cesta naráža na špecifiká nakladania s odpadom na Slovensku.

Kvalita priamo úmerná počtu zariadení

Výroba tuhého paliva nie je komplikovaný proces ani technológia. Ide o jednoduchú mechanickú úpravu nerecyklovateľného odpadu, ktorý sa drví a odstraňujú sa z neho nevhodné časti ako kamene, železné, či neželezné kovy. Cieľom je dosiahnutie materiálu s homogénnymi vlastnosťami, pričom kvalita môže byť rôzna.  

“Je to o tom, aké máte stroje, koľko investujete do spracovateľského závodu. Existuje jednoduchá logika, že čím viac zariadení a strojov sa nachádza v závode, tým má výstupné palivo vyššiu kvalitu,” uviedol J. Číž na konferencii Odpadové hospodárstvo 2019. Dôležitá je podľa neho aj kontrola kvality. “Nie je to iba bezhlavé drvenie odpadu. Ideálne je, keď má každý výrobca a odberateľ možnosť skontrolovať kvalitu parametrov paliva.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obce nevedia, na čom sú. Postupy Envirofondu sú neprehľadné, hovorí dodávateľ techniky

Obce nevedia, na čom sú. Postupy Envirofondu sú neprehľadné, hovorí dodávateľ techniky

Environmentálny fond sľubuje zmeny ešte v priebehu novembra.

Nerozumiem vzburám proti spaľovniam odpadu, vraví starosta obce

Nerozumiem vzburám proti spaľovniam odpadu, vraví starosta obce

Kvalita odpadu na energetické zhodnotenie nie je horšia ako to, čo ľudia spaľujú doma v kotloch, myslí si Š. Vároš zo Štiavnika.

Výnimku z povinného zberu kuchynského odpadu nerušíme, odkazuje ministerstvo

Výnimku z povinného zberu kuchynského odpadu nerušíme, odkazuje ministerstvo

Firma zo západného Slovenska kontaktovala samosprávy zmätočnou informáciou o zrušení výnimky, ministerstvo o taktom kroku neuvažuje.