Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ministerstvo využije zahraničné fondy na dobudovanie strediska enviromentálnej výchovy

Na dobudovanie SEV Dropie získalo ministerstvo 1,2 milióna eur. Okrem škôl plánuje stredisko rozšíriť svoje aktivity aj na samosprávy a ďalšie cieľové skupiny.

Ministerstvo využije zahraničné fondy na dobudovanie strediska enviromentálnej výchovy

Foto: SAŽP

Ministerstvo získalo na schválený preddefinovaný projekt dotáciu prostredníctvom rezortnej Slovenskej agentúry životného prostredia v rámci programu SK Climate – zmierňovanie a adaptácia na zmenu klímy.

Prostriedky budú vyčlenené z Finančných mechanizmov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho kráľovstva spolu s projektovými partnermi z Nórska Bjerknes center a mestom Trondheim, informuje tlačová správa ministerstva. Prijímateľom a realizátorom projektu bude SAŽP.

Stredisko environmentálnej výchovy (SEV) Dropie sa nachádza pri Zemianskej Olči na Dolnom Žitnom ostrove. Ide o bývalú chovnú stanicu dropa fúzatého, ktorú založil Slovenský poľovnícky zväz v roku 1985. Žiaľ, v tom čase žilo na území tejto prírodnej rezervácie už len 20 kusov a dropov sa tu zachrániť nepodarilo.

Areál Dropie obklopuje územie nížinných samôt – taní, ktoré spadá pod Chránené vtáčie územie Ostrovné lúky. CHVÚ Ostrovné lúky poskytuje životný priestor vzácnym druhom - sokolovi červenonohému, ľabtuške poľnej, strakošovi kolesárovi a mnohým iným.


SEV organizačne patrí pod Odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety Slovenskej agentúry životného prostredia a má sa stať pilotným príkladným centrom environmentálnej výchovy na Slovensku.

Zariadenie v súčasnosti zabezpečuje neformálne vzdelávanie v podobe praktickej environmentálnej výchovy najmä pre deti materských škôl a žiakov základných škôl. Stredisko má ambíciu zamerať sa aj na samosprávy a iné cieľové skupiny v rámci územia SR.

Programy sú orientované na spoznávanie regiónu Dolného Žitného ostrova a prezentáciu prírodných hodnôt CHVÚ Ostrovné Lúky. Dropie tiež slúži ako terénna základňa pre pracovníkov Slovenskej akadémie vied, Ochrany dravcov a pre štátnu ochranu prírody.

Kľúčovými témami by mali byť princípy nízkoemisnej mobility a energetiky, obnova prirodzených tokov energie, vody, uhlíka, dusíka a fosforu. Okrem toho sa ráta s ochranou diverzifikovanej krajinnej štruktúry v regióne, ako je obnova mokradí, zelené strechy, organické poľnohospodárstvo a iné.


Celkové finančné prostriedky vyčlenené na program z európskych a nórskych fondov vrátane spolufinancovania zo ŠR predstavujú 18 823 530 EUR.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.