Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ministerstvo využije zahraničné fondy na dobudovanie strediska enviromentálnej výchovy

Na dobudovanie SEV Dropie získalo ministerstvo 1,2 milióna eur. Okrem škôl plánuje stredisko rozšíriť svoje aktivity aj na samosprávy a ďalšie cieľové skupiny.

Ministerstvo využije zahraničné fondy na dobudovanie strediska enviromentálnej výchovy

Foto: SAŽP

Ministerstvo získalo na schválený preddefinovaný projekt dotáciu prostredníctvom rezortnej Slovenskej agentúry životného prostredia v rámci programu SK Climate – zmierňovanie a adaptácia na zmenu klímy.

Prostriedky budú vyčlenené z Finančných mechanizmov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho kráľovstva spolu s projektovými partnermi z Nórska Bjerknes center a mestom Trondheim, informuje tlačová správa ministerstva. Prijímateľom a realizátorom projektu bude SAŽP.

Stredisko environmentálnej výchovy (SEV) Dropie sa nachádza pri Zemianskej Olči na Dolnom Žitnom ostrove. Ide o bývalú chovnú stanicu dropa fúzatého, ktorú založil Slovenský poľovnícky zväz v roku 1985. Žiaľ, v tom čase žilo na území tejto prírodnej rezervácie už len 20 kusov a dropov sa tu zachrániť nepodarilo.

Areál Dropie obklopuje územie nížinných samôt – taní, ktoré spadá pod Chránené vtáčie územie Ostrovné lúky. CHVÚ Ostrovné lúky poskytuje životný priestor vzácnym druhom - sokolovi červenonohému, ľabtuške poľnej, strakošovi kolesárovi a mnohým iným.


SEV organizačne patrí pod Odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety Slovenskej agentúry životného prostredia a má sa stať pilotným príkladným centrom environmentálnej výchovy na Slovensku.

Zariadenie v súčasnosti zabezpečuje neformálne vzdelávanie v podobe praktickej environmentálnej výchovy najmä pre deti materských škôl a žiakov základných škôl. Stredisko má ambíciu zamerať sa aj na samosprávy a iné cieľové skupiny v rámci územia SR.

Programy sú orientované na spoznávanie regiónu Dolného Žitného ostrova a prezentáciu prírodných hodnôt CHVÚ Ostrovné Lúky. Dropie tiež slúži ako terénna základňa pre pracovníkov Slovenskej akadémie vied, Ochrany dravcov a pre štátnu ochranu prírody.

Kľúčovými témami by mali byť princípy nízkoemisnej mobility a energetiky, obnova prirodzených tokov energie, vody, uhlíka, dusíka a fosforu. Okrem toho sa ráta s ochranou diverzifikovanej krajinnej štruktúry v regióne, ako je obnova mokradí, zelené strechy, organické poľnohospodárstvo a iné.


Celkové finančné prostriedky vyčlenené na program z európskych a nórskych fondov vrátane spolufinancovania zo ŠR predstavujú 18 823 530 EUR.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako rástlo množstvo plastov v oceáne? Pozrite si grafy

Ako rástlo množstvo plastov v oceáne? Pozrite si grafy

Mieru znečistenia oceánov plastami vyhodnocuje zariadenie, ktoré už šesťdesiat rokov zbiera vzorky planktónu.

Do infraštruktúry triedeného zberu treba investovať dvojnásobne, tvrdia zástupcovia výrobcov

Do infraštruktúry triedeného zberu treba investovať dvojnásobne, tvrdia zástupcovia výrobcov

Na financovanie triedeného zberu obalov a neobalov, ktoré zabezpečí splnenie požiadaviek EÚ, bude treba až 80 miliónov eur, predpokladá OZV ENVI-PAK.

Ako môže mesto motivovať obyvateľov k separácii? V Leeds majú interaktívne koše

Ako môže mesto motivovať obyvateľov k separácii? V Leeds majú interaktívne koše

V anglickom meste začali zbierať jednorazové poháre od kávy a do ulíc pribudli kontajnery, ktoré fúkajú bubliny. Kampaň sa teší úspechu.