V rozvojových krajinách predstavuje odpad mnohé zdravotné riziká | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

V rozvojových krajinách predstavuje odpad mnohé zdravotné riziká

Štúdia je orientovaná na krajiny s nerozvinutým odpadovým hospodárstvom. Zaoberá sa predovšetkým znečistením ovzdušia z pálenia plastov, infekčnou hnačkou spôsobenou kopením organického odpadu a ochoreniami prenášanými hmyzom, ktorému sa darí najmä v zaplavených oblastiach.

V rozvojových krajinách predstavuje odpad mnohé zdravotné riziká

Fotolia

Na komplexnej štúdii sa podieľali charitatívne organizácia Tearfund a WasteAid, organizácia Fauna & Flora International a inštitúcia The Institute of Development Studies. Hlavnými bodmi, ktorými sa zaoberali, bolo množstvo plastového odpadu, ktoré sa ročne spáli, koľko plastov skončí v oceáne či aké prináša nesprávna likvidácia odpadu zdravotné riziká v rozvojových krajinách.

Každých tridsať sekúnd umrie v rozvojovej krajine človek na ochorenie, ktorého zdrojom je odpad. Ľudia v krajinách s nízkymi príjmami, ktorí žijú obklopení odpadom, sú vystavení väčšiemu riziku nakazenia sa hnačkou či maláriou, ktoré sa často končia smrťou, a existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie rakovina.

Problematický je predovšetkým organický odpad, potom odpad, ktorý sa likviduje pálením na priestranstvách pod holým nebom alebo v domácnostiach, ale tiež odpad, ktorý upcháva vodné toky.

Za situáciu môže nerozvinuté odpadové hospodárstvo 

Keďže menej rozvinuté krajiny nedisponujú pokročilými systémami odvozu a likvidácie odpadu, hromadiaci sa odpad pre ľudí predstavuje vážne zdravotné riziká. Na následky zlého zaobchádzania s odpadmi tam ročne zomrie približne milión ľudí. Ide pritom o ochorenia, ktorým sa dá v modernom svete ľahko predchádzať.

Miliarda ľudí nemá prístup ku kontrolovanej likvidácii odpadu, čo v praxi znamená, že síce je zabezpečený odvoz odpadu, no nie jeho bezpečná likvidácia. WasteAid uvádza, že ďalšie dve miliardy ľudí žijú na miestach, kde neexistuje systém odvozu a likvidácie odpadu vôbec, čo je významným faktorom, ktorý prispieva k vzniku zlých hygienických podmienok, z ktorých plynie šírenie sa chorôb a následná vysoká úmrtnosť.

Keďže odpad sa neodváža, často sa hromadí napríklad v riekach, ktoré môže upchať natoľko, že sa vylejú. Zaplavené oblasti vyvárajú ideálne prostredie pre množenie múch, komárov a škodcov, ktorí prenášajú ochorenia.

V zaplavených oblastiach sa dobre darí infekciám, najmä tým, čo spôsobujú hnačku. Rozvojové krajiny čelia obrovským problémom s likvidáciou fekálií. Neraz sa ich zbavujú do riek, ktoré, najmä keď sa vylejú, sa stávajú nebezpečným zdrojom infekčných ochorení. Hnačka je v rozvojových krajinách druhou najčastejšou príčinou smrti u detí do piatich rokov.

Nebezpečné je pálenie odpadov

Keď sa obyvatelia nahromadeného odpadu chcú zbaviť, uchýlia sa často k jeho páleniu. Pálenie plastov a iného odpadu pod holým nebom alebo v domácnostiach je v rozvojových krajinách bežnou, hoci nebezpečnou praktikou.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Slovenskí farmári ročne použijú desaťtisíce ton kompostu. Väčšinu tvorí priemyselný kompost alebo maštaľný hnoj.

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Šéfka sekcie EIA z rezortu životného prostredia predstavila tiež viacero noviniek, ktoré prídu do praxe s novým zákonom o výstavbe. Z ministerstva sa má stať najväčší stavebný orgán v krajine.

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Novela zákona má priniesť niekoľko dôležitých zmien.