Štúdia je orientovaná na krajiny s nerozvinutým odpadovým hospodárstvom. Zaoberá sa predovšetkým znečistením ovzdušia z pálenia plastov, infekčnou hnačkou spôsobenou kopením organického odpadu a ochoreniami prenášanými hmyzom, ktorému sa darí najmä v zaplavených oblastiach.
Na komplexnej štúdii sa podieľali charitatívne organizácia Tearfund a WasteAid, organizácia Fauna & Flora International a inštitúcia The Institute of Development Studies. Hlavnými bodmi, ktorými sa zaoberali, bolo množstvo plastového odpadu, ktoré sa ročne spáli, koľko plastov skončí v oceáne či aké prináša nesprávna likvidácia odpadu zdravotné riziká v rozvojových krajinách.
Každých tridsať sekúnd umrie v rozvojovej krajine človek na ochorenie, ktorého zdrojom je odpad. Ľudia v krajinách s nízkymi príjmami, ktorí žijú obklopení odpadom, sú vystavení väčšiemu riziku nakazenia sa hnačkou či maláriou, ktoré sa často končia smrťou, a existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie rakovina.
Problematický je predovšetkým organický odpad, potom odpad, ktorý sa likviduje pálením na priestranstvách pod holým nebom alebo v domácnostiach, ale tiež odpad, ktorý upcháva vodné toky.
Za situáciu môže nerozvinuté odpadové hospodárstvo
Keďže menej rozvinuté krajiny nedisponujú pokročilými systémami odvozu a likvidácie odpadu, hromadiaci sa odpad pre ľudí predstavuje vážne zdravotné riziká. Na následky zlého zaobchádzania s odpadmi tam ročne zomrie približne milión ľudí. Ide pritom o ochorenia, ktorým sa dá v modernom svete ľahko predchádzať.
Miliarda ľudí nemá prístup ku kontrolovanej likvidácii odpadu, čo v praxi znamená, že síce je zabezpečený odvoz odpadu, no nie jeho bezpečná likvidácia. WasteAid uvádza, že ďalšie dve miliardy ľudí žijú na miestach, kde neexistuje systém odvozu a likvidácie odpadu vôbec, čo je významným faktorom, ktorý prispieva k vzniku zlých hygienických podmienok, z ktorých plynie šírenie sa chorôb a následná vysoká úmrtnosť.
Keďže odpad sa neodváža, často sa hromadí napríklad v riekach, ktoré môže upchať natoľko, že sa vylejú. Zaplavené oblasti vyvárajú ideálne prostredie pre množenie múch, komárov a škodcov, ktorí prenášajú ochorenia.
V zaplavených oblastiach sa dobre darí infekciám, najmä tým, čo spôsobujú hnačku. Rozvojové krajiny čelia obrovským problémom s likvidáciou fekálií. Neraz sa ich zbavujú do riek, ktoré, najmä keď sa vylejú, sa stávajú nebezpečným zdrojom infekčných ochorení. Hnačka je v rozvojových krajinách druhou najčastejšou príčinou smrti u detí do piatich rokov.
Nebezpečné je pálenie odpadov
Keď sa obyvatelia nahromadeného odpadu chcú zbaviť, uchýlia sa často k jeho páleniu. Pálenie plastov a iného odpadu pod holým nebom alebo v domácnostiach je v rozvojových krajinách bežnou, hoci nebezpečnou praktikou.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.