Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Dátum spotreby na potravinách by mohli nahradiť senzory

Nové senzory britských výskumníkov by mohli pomôcť odhaliť, kedy sú potraviny pokazené, a znížiť plytvanie potravinami v supermarketoch aj v domácnostiach. Dátum spotreby nie je vždy spoľahlivým ukazovateľom.

plytvanie potravinami

Fotolia

V Spojenom kráľovstve vyhodí jeden z troch spotrebiteľov potraviny len preto, že sú už po dátume spotreby. V skutočnosti však šesťdesiat percent potravín, ktoré ročne vyhodíme, je stále vhodných na konzumáciu. V Európskej únii sa ročne vyhodí osemdesiatosem miliónov ton jedla, s čím sa spájajú odhadované náklady okolo stoštyridsaťtri miliárd eur.

Skazenie odhalí váš smartfón

Na trh by čoskoro mohli preniknúť lacné senzory, ktoré odhalia, či sú potraviny vhodné na konzumáciu. Ide o elektrické snímače plynov na báze papiera, ktoré dokážu zachytiť plyny, ktoré sprevádzajú skazenie výrobkov z mäsa a rýb, medzi ktoré patrí napríklad amoniak, trimetylamín alebo oxid uhličitý.

Dáta zo senzorov sú schopné prečítať telefóny, takže stačí, keď spotrebiteľ pridrží svoj smartfón pri obale, aby zistil, či je potravina vhodná na konzumáciu. Výroba jedného senzora stojí dva americké centy.

                                                zdroj: Imperial College London, via GIPHY

Vedci z Imperial College London senzory vyrobili tak, že vytlačili uhlíkové elektródy na ľahko dostupný celulózový papier. Sú to materiály biologicky odbúrateľné a netoxické, takže nemajú negatívny vplyv na životné prostredie a sú bezpečné na použitie v obaloch potravín. Navyše sú ohýbateľné a priľnavé, takže sa prispôsobia nerovnému povrchu obalov.

Senzory sa dajú kombinovať s technológiou na komunikáciu prostredníctvom blízkeho poľa, teda mikročipmi, ktoré vedia prečítať blízke mobilné zariadenia. Počas laboratórnych testov na balených rybách a kurčatách zachytili tieto senzory stopové množstvá plynov indikujúcich znehodnotenie potraviny rýchlejšie a presnejšie ako existujúce senzory a za zlomok ich ceny.

Papier je na dotyk suchý, no obsahuje vlhkosť vstrebanú z prostredia, v ktorom sa nachádza. Vďaka tomu je možné použiť mokré chemické metódy snímania, bez potreby manuálneho pridávania vody. Senzory sú vysoko citlivé na plyny rozpustné vo vode, na ktorých prítomnosť reagujú veľmi rýchlo.

Dátum spotreby nie je spoľahlivý

Výskumníci tvrdia, že senzory by mohli jedného dňa nahradiť dátum spotreby, ktorý je menej spoľahlivým indikátorom čerstvosti potravín. Tým by sa znížili náklady pre maloobchodníkov, čo by mohlo viesť k poklesu cien potravín, ak by sa technológia ujala celoplošne.

„Dátumy spotreby nie sú stopercentne spoľahlivým indikátorom o stave potravín. Na jednej strane sú potraviny často nezávadné aj po dátume spotreby a zbytočne sa nimi plytvá, no rovnako sa môže stať aj to, že sa jedlo pokazí pred dátumom spotreby, napríklad kvôli nevhodným podmienkam pri skladovaní,“ vysvetľuje vedúci výskumu Dr Firat Güder. 

Ďalší z autorov štúdie, Giandrin Barandun, dodáva, že dátumy spotreby poskytujú približný časový údaj, po ktorom už potravinové výrobky nemusia byť jedlé, no nie vždy sú presné, keďže neberú do úvahy, v akých konkrétnych podmienkach ich skladoval predajca a neskôr spotrebiteľ.

Cieľom vedcov bolo pomôcť spotrebiteľom predchádzať zbytočnému vyhadzovaniu potravín, len z dôvodu, že nie sú schopní posúdiť, či je vhodné na konzumáciu. Zároveň chceli zmenšiť množstvo plastového odpadu z obalov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.

J. Stet: Recyklujme, ak je to naozaj reálne a cenovo výhodné

J. Stet: Recyklujme, ak je to naozaj reálne a cenovo výhodné

Odpad z centrálnej časti Londýna končí takmer všetok v spaľovni. Westminster však musí zvýšiť mieru recyklácie na 45 %, čo nebude ľahké z mnohých dôvodov.

Cirkulárna ekonomika v Únii je ešte len v plienkach, tvrdí EEA

Cirkulárna ekonomika v Únii je ešte len v plienkach, tvrdí EEA

Napriek progresu je stále čo doháňať.