Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kúpte si výrobok v skle, poďakuje vám delfín

Hnutie Friends of Glass chce spotrebiteľov motivovať k uprednostneniu výrobkov zabalených v skle. Slovákov od sklenených obalov odradzuje vyššia cena a menšie pohodlie.

Kúpte si výrobok v skle, poďakuje vám delfín

Dreamstime

Svetový deň oceánov

Ôsmeho júna bol Svetový deň oceánov. V súvislosti s ním si hnutie Friends of Glass pripravilo pre spotrebiteľov nakupujúcich nápoje v skle vo vybraných prevádzkach naprieč Európou prekvapenie.

Keď naskenovali čiarový kód, z malej obrazovky sa ozval zvuk, ktorý vydávajú delfíny, na znak vďaky, že si namiesto plastov zvolili sklo. Hnutie sa týmto spôsobom snaží motivovať ľudí kupovať nápoje v skle ako ekologickej obalovej alternatíve, keďže sklo sa dá recyklovať donekonečna.

 „Zmena nemusí nutne obnášať drastické rozhodnutia. Uprednostniť sklo pred inými obalovými materiálmi je malý krok, ktorý však môže prispieť k veľkej zmene,“ píše sa na stránke Friends of Glass. Vždy, keď pokladňa naskenuje výrobok v skle, na obrazovke sa zjavia delfíny a kupujúcemu poďakujú piskotom.

Reakcie nakupujúcich si môžete pozrieť na videu:

Sklo možno recyklovať pomerne jednoducho a keďže sa vyrába z prírodných materiálov, najčastejšie piesku, sódy a vápenca, neuvoľňuje do životného prostredia žiadne škodlivé látky. Hnutie uvádza, že kvôli znečisteniu oceánov zahynie každoročne milión morských vtákov, tristotisíc delfínov a stotisíc iných morských cicavcov.

Ako sklo vidia spotrebitelia?

Hnutie Friends of Glass robilo prieskum medzi viac ako šesťtisíc Európanmi. Až 73 % z nich uviedlo, že sklo je podľa nich obalovým materiálom najviac šetrným k oceánom a 62 % opýtaných povedalo, že by uprednostnili sklo pred akýmkoľvek iným obalom.

V odpovediach na otázky týkajúce sa nápojov 78 % respondentov uviedlo, že pre nich sklo patrí medzi najčastejšie voľby. Vyše 70 % opýtaných tvrdilo, že pri nákupoch myslia na životné prostredie a záleží im na tom, v čom sú výrobky, ktoré kupujú, zabalené.

Iného prieskumu sa v roku 2017 zúčastnilo osemnásťtisíc ľudí z jedenástich európskych krajín, medzi ktorými bolo aj Slovensko. Z výsledkov vyplynulo, že 76 % opýtaných považuje sklo za obalový materiál najšetrnejší k životnému prostrediu. V porovnaní s údajmi z podobného prieskumu z roku 2008 je to o 50 % viac.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.