Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Nerecyklovateľné plasty premení nová technológia na vodík

Britskí vedci z University of Chester vynašli spôsob, ako zo špinavého plastového odpadu vyrobiť vodík, ktorý sa dá použiť na vykurovanie alebo na pohon automobilov bez produkcie skleníkových plynov.

Nerecyklovateľné plasty premení nová technológia na vodík

Fotolia

Nie všetky druhy plastu sa dajú recyklovať a mnohé plastové obaly, predovšetkým z potravín, skončia na skládke a nemajú ďalšie využitie. Vedci v novej štúdii tvrdia, že majú riešenie. Plastovým odpadom z domácností chcú vykurovať obydlia.

Ako to funguje?

Proces sa odohráva v sklenenej peci, ktorá sa zahreje na teplotu 1000 °C. V nej sa aj nerecyklovateľné plasty okamžite roztavia, pričom dochádza k uvoľňovaniu zmesi plynov, vrátane vodíka. Plasty nie je pred spaľovaním potrebné triediť ani umývať.

Nová WtE technológia premieňa akýkoľvek plastový odpad na vysoko kvalitný vodíkový syntetický plyn, ktorý je vhodný na pohon plynových motorov. Vedľajším produktom tohto procesu je elektrická energia.

Plastový odpad tak nadobudne hodnotu. V konečnom dôsledku môže technológia predísť aj prenikaniu plastov do oceánu, keďže nerecyklovateľné plasty budú môcť elektrárne odkupovať od štátov, akým je napríklad Indonézia, kde sa tento odpad hromadí a často končí vo vodných tokoch.

Odhadovaná cena za tonu nerecyklovateľných plastov by sa mohla pohybovať okolo päťdesiatich amerických dolárov.

Technológiu otestujú už o pár mesiacov

Prvýkrát technológiu komerčne zavedú ku koncu tohto roka v závode neďaleko anglického mesta Ellesmere Port.

Plyny vzniknuté pri spaľovaní budú potrubím odvádzať do elektrárne, kde sa z nich bude vyrábať elektrická energia. Tento proces nebude zdrojom o nič väčšieho znečistenia ako existujúce plynové elektrárne a predíde sa potrebe ťažby plynu zo zeme.

Zástupca spoločnosti Peele Environmental, ktorá vlastní elektráreň, ktorá bude technológiu testovať, pre denník The Guardian uviedol, že zavedením riešenia vedcov z University of Chester sa využije dvadsaťpäť miliónov ton kontaminovaných nerecyklovateľných plastov, ktoré by inak skončili na skládke a nemali ďalšie využitie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Spracovatelia odpadu musia hľadať nové cesty. Dni veľkých zákazok od pár hráčov sú preč

Spracovatelia odpadu musia hľadať nové cesty. Dni veľkých zákazok od pár hráčov sú preč

Odpadové drevo sa vozí zo západnej do východnej Európy, cena papiera je na 10-ročnom minime. Čaká sa na nové kapacity v Ázii.

Opätovné použitie plastových vešiakov ušetrí 34 % emisií uhlíka a 86 % vody

Opätovné použitie plastových vešiakov ušetrí 34 % emisií uhlíka a 86 % vody

Tesco predstavuje ďalšiu iniciatívu zameranú na zníženie množstva plastov. Vešiaky, na ktorých nakupujeme odevy, sa odošlú späť výrobcovi, aby ich bolo možné použiť znova a znova.

Štátno-súkromný fond investuje 73 miliónov do odpadového hospodárstva na Slovensku

Štátno-súkromný fond investuje 73 miliónov do odpadového hospodárstva na Slovensku

IPM Group bude spolufinancovať projekty odpadového hospodárstva vo výške viac ako 70 miliónov eur prostredníctvom nového fondu.