NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Niekedy má plastový obal zmysel, tvrdia odborníci

Aký je vzťah medzi plastovým obalom a potravinovým odpadom? Aká je budúcnosť obalov? Dá sa žiť úplne bez obalu? Experti diskutovali na stredoeurópskej konferencii v Prahe.

CE Food Waste Conference 2019

Odpady-portal.sk

O obaloch a ich súvislostiach s potravinovým odpadom diskutovali Richard Swannell (WRAP, UK), Jaromír Manhart (Ministerstvo životního prostředí ČR), Martin Hejl (THIMM Packaging), Petr Báča (MIWA) a Nigel Bagley (Unliver).

Aký je vzťah medzi plastovým obalom a potravinovým odpadom?

„Je to vtipné, lebo plast bol pôvodne vnímaný ako skvelý a užitočný vynález, no v súčasnosti tento názor v spoločnosti nahradila nenávisť k plastu, ľudia ho majú za hlavného nepriateľa,“ hovorí Richard Swannell z britskej spoločnosti WRAP.

Swannell upozorňuje na fakt, že keď bojujeme proti predaju potravín v plastových obaloch, neuvedomujeme si, koľko potravinového odpadu vďaka týmto plastom nevznikne.

Dôležité je podľa neho porovnať záťaž, ktorú pre životné prostredie predstavujú plastové obaly, s tou, ktorú predstavujú vyhodené potraviny, a nájsť zlatú strednú cestu. „S veľkou pravdepodobnosťou by ňou mohli byť recyklovateľné plasty,“ tvrdí.

Príkladom je napríklad v plaste zabalená uhorka. Obal na uhorke predstavuje dva gramy plastu, no tie dokážu predĺžiť životnosť plodu až o dva týždne, čím radikálne znižujú pravdepodobnosť, že vyjde navnivoč.

„Úplne ideálne by bolo, keby sme vytvorili fungujúcu cirkulárnu ekonomiku, do ktorej by boli zahrnuté napríklad aj tieto plastové obaly z uhoriek,“ konštatuje.

foto: Odpady-portal.sk

Problém nie je v plastoch, ale v infraštruktúre

Jaromír Manhart z Ministerstva životního prostředí ČR uvádza, že hoci sa už niekoľko rokov snažíme plasty zahnať do kúta a nahradzovať ich inými materiálmi, neuvedomujeme si, že to, že sa plastový odpad nachádza v životnom prostredí, je vinou len nás samotných, spotrebiteľov. „Plast a plastový obal je výborný materiál,“ hovorí.

Problémom je, že odpadové firmy mnohokrát nevedia, ako s plastovým odpadom naložiť. Výsledok je taký, že odpadové firmy nemajú komu plastový odpad odovzdávať a teda končí na skládkach, v spaľovniach alebo v cementárňach ako alternatívne palivo.

Na druhej strane podľa Manharta existuje minimálne v Českej republike významný dopyt po zvyškovom plastovom odpade zo žltých kontajnerov po vytriedení PET fliaš zo strany spoločností, ktoré sa priamo zaoberajú prepracovaním týchto plastov na konkrétne výrobky.

Nákupy bez obalu

„Ak má byť obal problémom, potom sa zdá byť jasným riešením nakupovanie bez obalu,“ hovorí Petr Báča zo spoločnosti MIWA. Vysvetľuje však, že tento koncept je trošku naivný a v princípe to takto nefunguje.

Rovnako ako Richard Swannell podotýka, že je nezmysel produkovať menej odpadu z obalov na úkor väčšieho objemu potravinového odpadu.

Okrem spomínanej infraštruktúry je podľa Petra Báču dôležité aj vytváranie legislatívnych a technologických podmienok. „Spoločnosť vníma potrebu zmeny, no treba vytvoriť podmienky, aby k tejto zmene mohlo dôjsť,“ dodáva.

V súčasnosti je nakupovanie pre spotrebiteľov veľmi pohodlné, značný komfort zažívame aj čo sa týka hygienických podmienok potravín. Dnešné bezobalové predajne to zatiaľ nie sú schopné nahradiť.

Dá sa obalu zbaviť úplne?

„Nemyslím si, že sa dá žiť bez obalu, pretože obal spotrebiteľovi zaručí nepoškodený tovar, ale rozhodne dokážeme obaly zminimalizovať,“ tvrdí Richard Swannell.
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Kaufland spúšťa predaj čapovanej drogérie

Kaufland spúšťa predaj čapovanej drogérie

Čapovaná ekodrogéria už začína prenikať aj do veľkých obchodných reťazcov. Kaufland známy svojim zodpovedným prístupom k ekológii sa stal jedným z prvých, ktoré idú tento koncept zaviesť na svoju predajnú plochu.

Sanácia skládky vo Vrakuni čaká na stavebné povolenie

Sanácia skládky vo Vrakuni čaká na stavebné povolenie

Verejné obstarávanie aj geologický prieskum sa už skončili, samotná sanácia vrakunskej skládky môže čoskoro začať.

Budú automobily jazdiť na odpad z domácností?

Budú automobily jazdiť na odpad z domácností?

V indickom Bangalúre testujú zariadenie premieňajúce organický odpad na uhľovodíkové palivá.