Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Niekedy má plastový obal zmysel, tvrdia odborníci

Aký je vzťah medzi plastovým obalom a potravinovým odpadom? Aká je budúcnosť obalov? Dá sa žiť úplne bez obalu? Experti diskutovali na stredoeurópskej konferencii v Prahe.

CE Food Waste Conference 2019

Odpady-portal.sk

O obaloch a ich súvislostiach s potravinovým odpadom diskutovali Richard Swannell (WRAP, UK), Jaromír Manhart (Ministerstvo životního prostředí ČR), Martin Hejl (THIMM Packaging), Petr Báča (MIWA) a Nigel Bagley (Unliver).

Aký je vzťah medzi plastovým obalom a potravinovým odpadom?

„Je to vtipné, lebo plast bol pôvodne vnímaný ako skvelý a užitočný vynález, no v súčasnosti tento názor v spoločnosti nahradila nenávisť k plastu, ľudia ho majú za hlavného nepriateľa,“ hovorí Richard Swannell z britskej spoločnosti WRAP.

Swannell upozorňuje na fakt, že keď bojujeme proti predaju potravín v plastových obaloch, neuvedomujeme si, koľko potravinového odpadu vďaka týmto plastom nevznikne.

Dôležité je podľa neho porovnať záťaž, ktorú pre životné prostredie predstavujú plastové obaly, s tou, ktorú predstavujú vyhodené potraviny, a nájsť zlatú strednú cestu. „S veľkou pravdepodobnosťou by ňou mohli byť recyklovateľné plasty,“ tvrdí.

Príkladom je napríklad v plaste zabalená uhorka. Obal na uhorke predstavuje dva gramy plastu, no tie dokážu predĺžiť životnosť plodu až o dva týždne, čím radikálne znižujú pravdepodobnosť, že vyjde navnivoč.

„Úplne ideálne by bolo, keby sme vytvorili fungujúcu cirkulárnu ekonomiku, do ktorej by boli zahrnuté napríklad aj tieto plastové obaly z uhoriek,“ konštatuje.

foto: Odpady-portal.sk

Problém nie je v plastoch, ale v infraštruktúre

Jaromír Manhart z Ministerstva životního prostředí ČR uvádza, že hoci sa už niekoľko rokov snažíme plasty zahnať do kúta a nahradzovať ich inými materiálmi, neuvedomujeme si, že to, že sa plastový odpad nachádza v životnom prostredí, je vinou len nás samotných, spotrebiteľov. „Plast a plastový obal je výborný materiál,“ hovorí.

Problémom je, že odpadové firmy mnohokrát nevedia, ako s plastovým odpadom naložiť. Výsledok je taký, že odpadové firmy nemajú komu plastový odpad odovzdávať a teda končí na skládkach, v spaľovniach alebo v cementárňach ako alternatívne palivo.

Na druhej strane podľa Manharta existuje minimálne v Českej republike významný dopyt po zvyškovom plastovom odpade zo žltých kontajnerov po vytriedení PET fliaš zo strany spoločností, ktoré sa priamo zaoberajú prepracovaním týchto plastov na konkrétne výrobky.

Nákupy bez obalu

„Ak má byť obal problémom, potom sa zdá byť jasným riešením nakupovanie bez obalu,“ hovorí Petr Báča zo spoločnosti MIWA. Vysvetľuje však, že tento koncept je trošku naivný a v princípe to takto nefunguje.

Rovnako ako Richard Swannell podotýka, že je nezmysel produkovať menej odpadu z obalov na úkor väčšieho objemu potravinového odpadu.

Okrem spomínanej infraštruktúry je podľa Petra Báču dôležité aj vytváranie legislatívnych a technologických podmienok. „Spoločnosť vníma potrebu zmeny, no treba vytvoriť podmienky, aby k tejto zmene mohlo dôjsť,“ dodáva.

V súčasnosti je nakupovanie pre spotrebiteľov veľmi pohodlné, značný komfort zažívame aj čo sa týka hygienických podmienok potravín. Dnešné bezobalové predajne to zatiaľ nie sú schopné nahradiť.

Dá sa obalu zbaviť úplne?

„Nemyslím si, že sa dá žiť bez obalu, pretože obal spotrebiteľovi zaručí nepoškodený tovar, ale rozhodne dokážeme obaly zminimalizovať,“ tvrdí Richard Swannell.
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

Šéf spoločnosti EVECO Brno predstavil pilotný projekt mikrospaľovne v Česku. Pri tvorbe ekonomiky danej prevádzky sa inšpiroval ekonomikou ZEVO, postavil ju však „naruby“.

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Na prechod odpadového hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii potrebujete minimálne desať rokov, hovorí rakúsky profesor.

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Zväz obchodu SR tiež poukazuje na to, že výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa.