NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Angličania zredukovali za štyri roky predaj igelitových tašiek o 90 percent

V Anglicku od zavedenia zákona o spoplatnení jednorazových tašiek záujem o nich výrazne klesol. Menej igelitiek spotrebúvajú aj Slováci. László Sólymos si myslí, že by sme ich mohli úplne zakázať.

Angličania zredukovali za štyri roky predaj igelitových tašiek o 90 percent

Fotolia

Aké sú výsledky po štyroch rokoch spoplatňovania?

Vláda Spojeného kráľovstva zverejnila výročnú správu o predaji plastových tašiek na jedno použitie. Z údajov vyplýva, že distribúcia nákupných tašiek veľkými predajcami klesla od zavedenia poplatku päť pencí za tašku o 90 %.

Zákon o povinnom spoplatnení plastových tašiek vstúpil v Spojenom kráľovstve do platnosti v októbri 2015. Odvtedy klesol počet plastových tašiek zakúpených v Anglicku ročne na človeka zo stoštyridsať (v roku 2015), cez devätnásť (v roku 2018) na desať (v roku 2019).

Predajom tašiek za päť pencí sa len v priebehu tohto roka vyzbieralo dvadsaťdva miliónov libier, ktoré sú venované na charitatívne účely. Za uplynulé štyri roky darovaná suma činí 169 miliónov libier.

Sedem najväčších predajcov v Anglicku – Asda, Marks a Spencer, Morrisons, Sainsbury's, The Co-operative Group, Tesco a Waitrose – predalo vo finančnom roku 2018/19 o 490 miliónov, teda 47 %, menej igelitových tašiek na jedno použitie v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Najviac tašky zredukoval reťazec Waitrose, o 64 %. Sekundovalo mu Tesco so 63 %. Sainsbury's a Waitrose predali igelitiek o pätinu menej. Najhoršie si viedol reťazec Sainsbury's, ktorý predaj plastových tašiek zmenšil iba o 1 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.