Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Plechovky, sklenené fľaše a nápojové kartóny nemusia byť ekologickejšie ako plasty

Organizácia Green Alliance naznačuje, že hliník, sklo a kartón v mnohých ohľadoch nie sú v porovnaní s plastom šetrnejšie k životnému prostrediu. Analyzovali ich plusy a mínusy.

Plechovky, sklenené fľaše a nápojové kartóny nemusia byť ekologickejšie ako plasty

Fotolia

Aj alternatívy sú výrobky na jedno použitie

Britský think-tank Green Alliance upozorňuje, že alternatívy k plastovým fľašiam na jedno použitie, akými sú napríklad plechovky alebo nápojové kartóny, sú tiež záťažou pre životné prostredie a nemusia byť ani zďaleka také ekologické, akými sa oproti plastu zdajú byť.

Výrobcovia pociťujú tlak zo strany spoločnosti a v čoraz väčšom počte začínajú ponúkať alternatívy k jednorazovým plastovým fľašiam. V skle, hliníkových plechovkách alebo nápojových kartónoch si už dnes môžete kúpiť aj obyčajnú vodu.

Na prvý pohľad sa tieto náhrady môžu zdať ako skvelý krok, keďže nám pomáhajú znížiť spotrebu plastov. Organizácia Green Alliance však poukazuje na skutočnosť, že stále ide o obaly na jedno použitie a že na životné prostredie majú vplyv výroba a životný cyklus každého materiálu.

Aj pri iných ako plastových obaloch by sme si mali uvedomiť, čo obnáša ich celoplošné zavádzanie. Vo svojej publikácii si think-tank posvietil na potenciálny vplyv rôznych materiálov, z ktorých sa vyrábajú obaly na jedno použitie, na životné prostredie.

V Green Alliance porovnávali plasty, hliník, sklo a nápojové kartóny, pričom brali do úvahy odpad, ktorý vzniká pri výrobe, množstvo emisií oxidu uhličitého vyprodukované pri výrobe a prevoze, a mieru recyklovateľnosti, teda koniec životného cyklu jednotlivých obalov.

Čo obnáša výroba hliníka?

Najväčšou výhodou hliníka je, že sa dá recyklovať prakticky donekonečna. Napríklad spoločnosť CanO Water, ktorá predáva vodu v plechovkách, uvádza, že jedna ich plechovka je vyrobená zo 68 % recyklovaného materiálu.

Ak spotrebiteľ plechovku vyseparuje, už do šiestich týždňov môže v obchode siahnuť po ďalšej, ktorá je čiastočne vyrobená z tej predošlej. Pri hliníku je problematická jeho produkcia, keďže ide o veľmi energeticky náročný proces. Ak hliník recyklujeme, spotrebujeme až o 95 % menej energie ako pri jeho získavaní z prírodného bauxitu. 

foto: Dreamstime

Zatiaľ však nie sme v štádiu, kedy by sa nové plechovky vyrábali zo 100 % recyklovaného materiálu a Green Alliance zdôrazňuje, že s rastúcim trhom s hliníkovými plechovkami sa zmenší dostupnosť recyklovaného hliníka a bude potrebné zvýšiť jeho ťažbu.

Výroba plechoviek má však negatívnejší vplyv na životné prostredie ako výroba plastových fliaš. Ak by sa polovica plastových fliaš spotrebovaných v Spojenom kráľovstve vymenila za plechovky, malo by to za následok vyprodukovanie viac ako stošesťdesiat tisíc ton toxického odpadu, ktorý by vznikol pri ťažení hliníka.

Konkrétne ide o červený kal, zásaditý odpadový produkt, ktorý pri výrobe hliníka zostáva po spracovaní bauxitu.

Sklo a nápojové kartóny

Pri výrobe skla vznikajú emisie uhlíka ešte väčšie ako pri výrobe plastu, hliníka alebo nápojových kartónov. Ak by polovicu britských plastových fliaš s vodou nahradilo sklo, vyprodukovalo by sa pri jeho výrobe a prevoze takmer jeden a pol milióna ton CO2, čo sa rovná priemerným ročným emisiám deväťdesiatpäť tisíc ľudí.

foto: Fotolia

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Pri evidencii si treba dať pozor na opakovane použiteľné drevené palety, píše odborníčka z OZV ENVI - PAK.

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Profesionáli v odpadovom hospodárstve poukazujú na nerovnosť podmienok voči importérom, aj na potrebu zásahu vlád.