NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Obrovskú masu odpadu v oceáne má zlikvidovať filtračný mrakodrap

Výšková stavba umiestnená na ropnej plošine môže zahŕňať recyklačné zariadenia, spaľovňu odpadu aj čističku odpadových vôd. Návrh je však zatiaľ iba na papieri.

Obrovskú masu odpadu v oceáne má zlikvidovať filtračný mrakodrap

Obrázok: Honglin Li

Obrovská masa odpadu plávajúca v Tichom oceáne veľkosťou niekoľkonásobne presahujúcou rozlohu Francúzska nedá spávať nielen ochranárom, ale ani architektom. Po stroskotaní misie s cieľom zachytiť tento odpad do špeciálnej bariéry prichádza nápad takmer z kategórie sci-fi.

Riešením by vraj mohol byť mrakodrap postavený v blízkosti nahromadeného odpadu na jednej z ropných plošín. Megastavba by zahŕňala niekoľko zariadení na triedenie odpadu, ako aj čističky odpadových vôd. Predstavovala by akési obrovské filtračné zariadenie. Odpad a znečistená voda by sa prostredníctvom morskej vody najskôr prečerpali do hornej časti, odkiaľ by sa pri pohybe nadol vytriedili recyklovateľné materiály a zároveň očistila voda.

Hlavná konštrukcia má umožňovať flexibilné pridávanie rôznych zariadení, od triediacich liniek, cez recykláciu až po energetické zhodnocovanie odpadu. Skladačková štruktúra by zabezpečovala ich pripájanie a rýchle reagovanie na aktuálne potreby.

Vyzbierať odpad loďami?

Objavujú sa aj iné nápady ako naložiť s hromadou odpadu v Tichom oceáne. Vrátane toho najjednoduchšieho. Proste odpad postupne vyzbierať. Environmentálne združenie Ocean Voyages Institute vyslalo do oblasti nákladnú loď s cieľom vyhľadávať nebezpečné siete a plastový odpad.

Po mesiaci sa loď vrátila do prístavu v Hawai so 40 tonami vyzbieraného odpadu, čo je zrejme iba povestná “kvapka v mori”.Väčšina vyzbieraného odpadu putuje do zariadenia pre energetické zhodnocovanie odpadu na Hawai, ktoré ho premieňa na elektrickú energiu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu má začať platiť od roku 2021. Odpadárske spoločnosti upozorňujú na možné niekoľkonásobné zvýšenie nákladov pri nakladaní so zmesovým odpadom.

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?