Pokazenú elektroniku radšej vyhodíme ako by sme ju dali opraviť, vyplýva z prieskumu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Pokazenú elektroniku radšej vyhodíme ako by sme ju dali opraviť, vyplýva z prieskumu

Britský prieskum odhalil, že každoročne končia na skládkach tisícky ton elektroodpadu len z toho dôvodu, že si spotrebitelia namiesto opravy spotrebiča kúpia nový. Likvidácia starej elektroniky je pre mnohých ľudí nejasnou záležitosťou a staré zariadenia hromadia doma.

Pokazenú elektroniku radšej vyhodíme ako by sme ju dali opraviť, vyplýva z prieskumu

Fotolia

V prieskume britského internetového predajcu eSpares až 75 % opýtaných uviedlo, že preferuje vyhodiť pokazený spotrebič a nahradiť ho novým, bez ohľadu na to, že by sa ešte dal opraviť.

Vyradené výrobky v mnohých prípadoch putujú priamo do komunálneho odpadu, pretože veľké množstvo spotrebiteľov nie je dostatočne informovaných o dopade, ktorý má elektroodpad na životné prostredie.  

V Spojenom kráľovstve, kde prieskum prebiehal, sa podľa odhadov ročne vyhodí takmer jeden a pol milióna ton elektrických a elektronických zariadení. Tieto zariadenia pritom môžu obsahovať až šesťdesiat rôznych kovov a chemikálií, ktoré ak sú nesprávne zhodnotené, v tomto prípade aj skládkovaním, sú nebezpečné pre životné prostredie.

Elektroniku radi hromadíme

Prieskum spoločnosti eSpares nadväzuje na nedávnu štúdiu Kráľovskej spoločnosti chémie, ktorá ukázala, že 51 % Britov má doma aspoň jedno nepoužívané elektronické zaradenie. Najčastejšie ide o mobilné telefóny, počítače, televízory, MP3 prehrávače a čítačky.

Až 45 % respondentov skladuje v domácnosti dva až päť kusov elektroniky, ktorú nepoužíva a 82 % z nich uviedlo, že nemá v pláne tieto zariadenia recyklovať alebo predať.

Hromadenie elektroniky je hlavne záležitosťou mladých ľudí. Z vekovej kategórie 16-24 rokov uviedlo 52 % opýtaných, že vlastnia desať a viac kusov elektroniky.

Najviac Britov uviedlo, že ich rozhodnutie ponechať si starú aj nefunkčnú elektroniku súvisí s obavami o bezpečnosť dát, ktoré boli týmito zariadeniami prenášané.

Spotrebitelia tiež často odpovedali, že si staré zariadenia doma nechávajú do zásoby, pre prípad, že sa to súčasné pokazí. Takmer tretina tvrdila, že nevyužívanú elektroniku doma skladujú, lebo nevedia, kde ju majú odovzdať.

Verejnosť je nedostatočne informovaná

Prieskum britského internetového predajcu naznačuje, že informovanosť verejnosti o problematike elektroodpadu je nedostatočná. Ad Casey z eSpares hovorí: „Novinové titulky sú plné problematiky plastov v oceáne, no elektroodpad sa prehliada.“

Casey poukazuje na fakt, že oproti plastom, papieru a sklu, ktoré si už spotrebitelia zvykli triediť, elektroodpad je pre nich stále vcelku veľkou neznámou a mnohokrát si nie sú istí, čo majú s dožitými spotrebičmi robiť. Na každého občana Spojeného kráľovstva pripadá ročne 15 kg elektroodpadu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Obce nevedia, na čom sú. Postupy Envirofondu sú neprehľadné, hovorí dodávateľ techniky

Obce nevedia, na čom sú. Postupy Envirofondu sú neprehľadné, hovorí dodávateľ techniky

Environmentálny fond sľubuje zmeny ešte v priebehu novembra.

Nerozumiem vzburám proti spaľovniam odpadu, vraví starosta obce

Nerozumiem vzburám proti spaľovniam odpadu, vraví starosta obce

Kvalita odpadu na energetické zhodnotenie nie je horšia ako to, čo ľudia spaľujú doma v kotloch, myslí si Š. Vároš zo Štiavnika.

Výnimku z povinného zberu kuchynského odpadu nerušíme, odkazuje ministerstvo

Výnimku z povinného zberu kuchynského odpadu nerušíme, odkazuje ministerstvo

Firma zo západného Slovenska kontaktovala samosprávy zmätočnou informáciou o zrušení výnimky, ministerstvo o taktom kroku neuvažuje.