Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Slovenský vedec vyvinul unikátny bioplast. Záujem oň prejavila aj značka svetového formátu

Výskumný tím z FCHPT STU predstavil ekologický bioplast Nonoilen, ktorý prináša viaceré výhody. Záujem oň prejavil aj švajčiarsky Curaprox.

Slovenský vedec vyvinul unikátny bioplast. Záujem oň prejavila aj značka svetového formátu

prof. Pavel Alexy (vľavo), Filip Macháček (MŽP SR), Petra Rauch (ASPEK) | Foto: Archív Odpady-portal.sk

Spolupráca akademického a súkromného sektora môže priniesť efektívne výsledky. Dôkazom toho je aj kooperácia medzi Fakultou chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a firmou PANARA, z ktorej vzišiel unikátny ekologický bioplast Nonoilen.

Bližšie o spolupráci s komerčným sektorom aj o hlavných výhodách tohto materiálu informovala FCHPT STU vo svojej tlačovej správe.

Nonoilen ako „non oil – bez ropy" je materiál, ktorý je možné využiť rovnako ako bežný plast, avšak na rozdiel od súčasne používaných plastov prináša viaceré výhody. V prvom rade je plne ekologický, je vyrobený z obnoviteľných zdrojov a je biodegradovateľný v prírodných podmienkach.

Slovenská veda má potenciál

„Nonoilen je výsledok spolupráce v oblasti výskumu a vývoja, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko strán. Myšlienka sa zrodila pred mnohými rokmi, kedy sa skupina vedcov z FCHPT a zo SAV – Ústavu polymérov začala zaoberať ekologickými polymérnymi zmesami. Výskumné aktivity, dominantne realizované tímom prof. Ing. Pavla Alexyho PhD. z našej fakulty, boli zavŕšené podaním prihlášky vynálezu, ktorý bol ocenený Zlatou medailou na prestížnom medzinárodnom veľtrhu vynálezov a technológií Technomart 2012 v Taipei,“ konštatuje FCHPT STU vo svojej tlačovej správe.

Licenciu na využívanie tohto riešenia kúpila od SAV spoločnosť PANARA. Tá už v roku 2006 definovala svoju environmentálnu víziu, ktorej dôležitou súčasťou bola práve orientácia na vývoj a produkciu nových ekologických plastov.

Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave je zároveň presvedčená, že zmluvne spečatená dlhodobá spolupráca s komerčnou spoločnosťou PANARA je príkladom toho, „ako sa to dá“.

„V oblasti bioplastov fakulta využíva svoj vedecký potenciál, v čom ju technicky a ekonomicky podporuje PANARA, ktorá si na druhej strane ako predstaviteľ podnikateľskej sféry vie vytvoriť vhodné podmienky pre aplikovaný vývoj podporovaný fakultou a implementáciu výskumu do priemyselnej výroby,“ uvádza sa v tlačovej správe FCHPT STU.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.