Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Slovenský vedec vyvinul unikátny bioplast. Záujem oň prejavila aj značka svetového formátu

Výskumný tím z FCHPT STU predstavil ekologický bioplast Nonoilen, ktorý prináša viaceré výhody. Záujem oň prejavil aj švajčiarsky Curaprox.

Slovenský vedec vyvinul unikátny bioplast. Záujem oň prejavila aj značka svetového formátu

prof. Pavel Alexy (vľavo), Filip Macháček (MŽP SR), Petra Rauch (ASPEK) | Foto: Archív Odpady-portal.sk

Spolupráca akademického a súkromného sektora môže priniesť efektívne výsledky. Dôkazom toho je aj kooperácia medzi Fakultou chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a firmou PANARA, z ktorej vzišiel unikátny ekologický bioplast Nonoilen.

Bližšie o spolupráci s komerčným sektorom aj o hlavných výhodách tohto materiálu informovala FCHPT STU vo svojej tlačovej správe.

Nonoilen ako „non oil – bez ropy" je materiál, ktorý je možné využiť rovnako ako bežný plast, avšak na rozdiel od súčasne používaných plastov prináša viaceré výhody. V prvom rade je plne ekologický, je vyrobený z obnoviteľných zdrojov a je biodegradovateľný v prírodných podmienkach.

Slovenská veda má potenciál

„Nonoilen je výsledok spolupráce v oblasti výskumu a vývoja, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko strán. Myšlienka sa zrodila pred mnohými rokmi, kedy sa skupina vedcov z FCHPT a zo SAV – Ústavu polymérov začala zaoberať ekologickými polymérnymi zmesami. Výskumné aktivity, dominantne realizované tímom prof. Ing. Pavla Alexyho PhD. z našej fakulty, boli zavŕšené podaním prihlášky vynálezu, ktorý bol ocenený Zlatou medailou na prestížnom medzinárodnom veľtrhu vynálezov a technológií Technomart 2012 v Taipei,“ konštatuje FCHPT STU vo svojej tlačovej správe.

Licenciu na využívanie tohto riešenia kúpila od SAV spoločnosť PANARA. Tá už v roku 2006 definovala svoju environmentálnu víziu, ktorej dôležitou súčasťou bola práve orientácia na vývoj a produkciu nových ekologických plastov.

Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave je zároveň presvedčená, že zmluvne spečatená dlhodobá spolupráca s komerčnou spoločnosťou PANARA je príkladom toho, „ako sa to dá“.

„V oblasti bioplastov fakulta využíva svoj vedecký potenciál, v čom ju technicky a ekonomicky podporuje PANARA, ktorá si na druhej strane ako predstaviteľ podnikateľskej sféry vie vytvoriť vhodné podmienky pre aplikovaný vývoj podporovaný fakultou a implementáciu výskumu do priemyselnej výroby,“ uvádza sa v tlačovej správe FCHPT STU.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

J. Smatana: Nechceme dotovať recyklačné kapacity na kombinované plastové obaly

J. Smatana: Nechceme dotovať recyklačné kapacity na kombinované plastové obaly

Aj keď sa viacvrstvový plastový odpad vyseparuje, často nie je možné iné ako energetické využitie alebo uloženie na skládke. Pomôcť má ekomodulácia.

Ministerstvo má podľa zákona kontrolovať OZV a koordinačné centrá. Nerobí to

Ministerstvo má podľa zákona kontrolovať OZV a koordinačné centrá. Nerobí to

Zákon o odpadoch envirorezortu ukladá, aby nominoval svojich zástupcov do kontrolných orgánov OZV a KC. Od prijatia tejto legislatívy však ministerstvo nechalo posty neobsadené.

Vyhlášku ku zberu bioodpadu MŽP SR meniť nechce. Ani ukázať výsledok testu nádob

Vyhlášku ku zberu bioodpadu MŽP SR meniť nechce. Ani ukázať výsledok testu nádob

Sme sklamaní z doterajšieho prístupu ministerstva, ktoré zotrváva na nezmyselne nastavených podmienkach, tvrdí Únia miest Slovenska.