NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Na svete je nový kompostovateľný bioplast z rybieho odpadu a rias

Absolventka produktového dizajnu vyvinula materiál, ktorý vyzerá a správa sa ako plast, ale je pevnejší a dá sa likvidovať ako potravinový odpad. Mohol by nahradiť konvenčné plasty na báze ropy v obalovom priemysle.

Na svete je nový kompostovateľný bioplast z rybieho odpadu a rias

University of Sussex

Rozloží sa aj v domácom komposte

Do výberu na medzinárodné ocenenie za dizajn James Dyson Award sa tento rok dostal vynález dvadsaťtriročnej Lucy Hughes z University of Sussex. Ide o bioplast vyrobený z organického odpadu z rýb, ktorý by inak skončil na skládke, a červených morských rias. Materiál má potenciál nahradiť konvenčné plasty v každodennom živote, predovšetkým v obaloch.

Britka, ktorá nedávno doštudovala produktový dizajn, sa snažila vymyslieť výrobok, ktorý by pomohol zmenšiť mieru používania jednorazových plastov a zároveň prispel k riešeniu problému neefektívnych tokov odpadu – v tomto prípade ide o rybie zvyšky, ktoré by už nemali ďalšie využitie.

zdroj: James Dyson Award

Materiál MarinaTex je biologicky odbúrateľný a kompostovateľný, v pôdnom prostredí sa rozloží v priebehu štyroch až šiestich týždňov a spotrebitelia ho v domácnostiach môžu hádzať do kuchynského bioodpadu, na rozdiel od väčšiny bioplastov, ktoré sa dajú kompostovať iba v špecializovaných priemyselných zariadeniach.

Výroba bioplastu MarinaTex je nenáročná po technickej aj energetickej stránke, celý proces zahŕňa iba teploty pod 100 °C.

Rybie zvyšky a riasy

Lucy Hughes použila červené riasy na viazanie proteínov extrahovaných z rybích koží a šupín, čím vytvorila silné prekrývajúce sa väzby. Tak vznikol ohybný priesvitný materiál, ktorý vyzerá a správa sa ako plast, hoci prvé testy naznačujú, že je ešte odolnejší a oveľa udržateľnejší ako plast na báze ropy.

Kandidáti Občianskej konzervatívnej strany

Pri jeho rozklade navyše nedochádza k uvoľňovaniu žiadnych toxických látok.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Na severe Londýna v štvrti Islington otvorili úplne prvú „Low Plastic Zone“, teda oblasť, v ktorej sa viac ako trom štvrtinám podnikov úspešne podarilo obmedziť používanie jednorazových plastov. Ďalšie štvrte by sa mali čoskoro pridať.

Skládky za humnom. Komentár analytika IEP o nelegálnych skládkach

Skládky za humnom. Komentár analytika IEP o nelegálnych skládkach

Na Slovensku existujú tisíce nelegálnych a 111 legálne prevádzkovaných skládok. Riziká skládkovania na ľudské zdravie sa môžu prejaviť najmä pri dlhodobom pobyte v ich blízkosti.

Ďalšie centrum na spracovanie odpadu má vzniknúť v trnavskom okrese

Ďalšie centrum na spracovanie odpadu má vzniknúť v trnavskom okrese

Centrum cirkulárnej ekonomiky inšpirované škandinávskym modelom má vyriešiť problém so skládkovaním odpadu v Trnave a okolí.