Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Burger King ruší plastové hračky, Budweiser zase úchytky na plechovky

Predchádzať vzniku zbytočného plastového odpadu sa snaží čoraz viac veľkých značiek. Najnovšie sa k iniciatívam pridávajú aj siete reštaurácií a výrobca piva.

Burger King ruší plastové hračky, Budweiser zase úchytky na plechovky

Burger King

Koniec hračkám k detskému menu

Sieť reštaurácii s rýchlym občerstvením Burger King sa rozhodla, že k detskému menu prestane pridávať hračky. Tie sú síce pre najmenších zákazníkov pravdepodobne najobľúbenejšou časťou stravovania, no ide o nekvalitné hračky, ktoré deti mnohokrát po chvíli prestanú baviť alebo sa rýchlo pokazia a tak sa z nich prakticky stávajú plasty s veľmi krátkou životnosťou.

Mnohé hračky tohto typu sa recyklovať nedajú alebo sú príliš malé nato, aby ich zaznamenali konvenčné senzory na triediacej linke. Rovnako môžu spôsobovať problémy recyklačným strojom, keďže ich svojím nezvyčajným tvarom môžu upchať.

CEQLS

Zákazníci, ktorí vlastnia hračky z Burger Kingu alebo konkurenčných fast foodov, no už ich nevyužívajú, ich môžu v britských prevádzkach odovzdať na recykláciu. Spoločnosť zozbieraný materiál plánuje roztaviť a opätovne ho použiť na výstavbu detských ihrísk a na výrobu tácok.

„Ak na výrobu tácky použijeme namiesto nového plastu recyklovaný polypropylén, celková spotreba energie sa zníži približne o 88 % a emisií uhlíka sa vyprodukuje o 70 % menej,“ uviedol pre BBC Johann Boedecker, výkonný riaditeľ spoločnosti Pentatonic, ktorá vyrába spotrebný tovar z recyklovaného materiálu.

Aby spoločnosť zákazníkov motivovala, ponúka za každú odovzdanú hračku k plnohodnotnému menu detskú porciu zdarma. Reťazec sa rozhodol hračky vylúčiť s cieľom zmenšiť svoj dopad na životné prostredie. Ročne sa tak má ušetriť tristodvadsať ton plastu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.