NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Burger King ruší plastové hračky, Budweiser zase úchytky na plechovky

Predchádzať vzniku zbytočného plastového odpadu sa snaží čoraz viac veľkých značiek. Najnovšie sa k iniciatívam pridávajú aj siete reštaurácií a výrobca piva.

Burger King ruší plastové hračky, Budweiser zase úchytky na plechovky

Burger King

Koniec hračkám k detskému menu

Sieť reštaurácii s rýchlym občerstvením Burger King sa rozhodla, že k detskému menu prestane pridávať hračky. Tie sú síce pre najmenších zákazníkov pravdepodobne najobľúbenejšou časťou stravovania, no ide o nekvalitné hračky, ktoré deti mnohokrát po chvíli prestanú baviť alebo sa rýchlo pokazia a tak sa z nich prakticky stávajú plasty s veľmi krátkou životnosťou.

Mnohé hračky tohto typu sa recyklovať nedajú alebo sú príliš malé nato, aby ich zaznamenali konvenčné senzory na triediacej linke. Rovnako môžu spôsobovať problémy recyklačným strojom, keďže ich svojím nezvyčajným tvarom môžu upchať.

INISOFT

Zákazníci, ktorí vlastnia hračky z Burger Kingu alebo konkurenčných fast foodov, no už ich nevyužívajú, ich môžu v britských prevádzkach odovzdať na recykláciu. Spoločnosť zozbieraný materiál plánuje roztaviť a opätovne ho použiť na výstavbu detských ihrísk a na výrobu tácok.

„Ak na výrobu tácky použijeme namiesto nového plastu recyklovaný polypropylén, celková spotreba energie sa zníži približne o 88 % a emisií uhlíka sa vyprodukuje o 70 % menej,“ uviedol pre BBC Johann Boedecker, výkonný riaditeľ spoločnosti Pentatonic, ktorá vyrába spotrebný tovar z recyklovaného materiálu.

Aby spoločnosť zákazníkov motivovala, ponúka za každú odovzdanú hračku k plnohodnotnému menu detskú porciu zdarma. Reťazec sa rozhodol hračky vylúčiť s cieľom zmenšiť svoj dopad na životné prostredie. Ročne sa tak má ušetriť tristodvadsať ton plastu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu má začať platiť od roku 2021. Odpadárske spoločnosti upozorňujú na možné niekoľkonásobné zvýšenie nákladov pri nakladaní so zmesovým odpadom.

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?