Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Designblok ukázal rozmanitosť európskeho udržateľného dizajnu

Výstava európskeho dizajnu a módy ukázala, že dizajnéri sa čoraz viac zaujímajú o to, aké majú ich výrobky dopad na životné prostredie. Funkčnosť, udržateľnosť a štýlovosť sa navzájom nevylučujú.

Designblok 2019

Odpady-portal.sk

Alexander Schul

Nemecký dizajnér Alexander Schul navrhuje udržateľný úžitkový dizajn. Na Designblok priniesol stoličky vyrobené z recyklovaného vysoko odolného polystyrénu, no v portfóliu má napríklad aj zubnú kefku s odnímateľnými štetinami, ktorá predstavuje praktickú a ekologickú alternatívu obyčajných kefiek, ktoré po istom období používania vyhodíme.

Základné balenie obsahuje dvanásť nástavcov so štetinami, jeden na každý mesiac v roku. Životnosť rúčky je niekoľko rokov.

INISOFT

BRO.

Ivana Kocmanová sa venuje výšivke. Na prehliadke predstavila svoj projekt New Urban Picnic. Ide o kolekciu ručne vyšívaného porcelánového riadu, ktorý sa dá opätovne použiť a je určený na street food.

Šálka, ktorá na prvý pohľad vyzerá jednorazovo, je v skutočnosti z porcelánu. Štýl jej dodáva hodvábno-bavlnená výšivka. Okrem toho kolekcia obsahuje a zdanlivo papierový tanier či naoko polystyrénovú krabičku na jedlo.

Erikulum

Projekt Erikulum predstavuje minimalistickú kolekciu mestských unisex batohov vyrobených z nevyužitých odrezkov a zvyškov podlahovej krytiny – PVC.

foto: Odpady-portal.sk

František Velenský

Mladý Čech vystavoval uhlíkový filter na vodu vytlačený 3D tlačiarňou, ktorý dokáže prefiltrovať mierne zanesenú vodu a je vhodný do každej domácnosti.

Freshlabels

Misiou Freshlabels je ponúkať produkty, ktoré sú nielen kvalitné, ale zároveň ohľaduplné k ľuďom a životnému prostrediu.

foto: Odpady-portal.sk

Na Designbloku prezentovali holandskú značku Mud Jeans, ktorá vyrába džínsy z recyklovaného denimu, vďaka čomu sa pri produkcii ušetrí nielen materiál, aj aj veľké množstvo vody. Oproti štandardným siedmim tisícom litrov vody na jeden pár nohavíc je to v prípade Mud Jeans iba tisícpäťsto.

Výrazne nižšie sú aj emisie uhlíka, oproti obyčajným nohaviciam sa pri výrobe Mud Jeans vyprodukuje o 61 % oxidu uhličitého menej. Za uplynulé tri roky zachránili pred skončením na skládke alebo v spaľovni dvanásťtisíc džínsov.

Green Decor

Viete, odkiaľ sú vaše kvetiny a kto ich vypestoval? Ekologické kvetinárstvo Green Decor upozorňuje na fakt, že väčšina kvetín sa pestuje v rozvojových krajinách, kde často nie sú dodržiavané základné podmienky dôstojnej, bezpečnej a dobre platenej práce.

Green Decor pre svojich zákazníkov zabezpečuje kvetiny, ktorých certifikáty zaručujú férový prístup k ľuďom, ktorí ich pestujú, a zodpovedné správanie k životnému prostrediu. Hlavnou súčasťou ponúkaného sortimentu sú tuzemské kvetiny.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.