Designblok ukázal rozmanitosť európskeho udržateľného dizajnu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Designblok ukázal rozmanitosť európskeho udržateľného dizajnu

Výstava európskeho dizajnu a módy ukázala, že dizajnéri sa čoraz viac zaujímajú o to, aké majú ich výrobky dopad na životné prostredie. Funkčnosť, udržateľnosť a štýlovosť sa navzájom nevylučujú.

Designblok 2019

Odpady-portal.sk

Alexander Schul

Nemecký dizajnér Alexander Schul navrhuje udržateľný úžitkový dizajn. Na Designblok priniesol stoličky vyrobené z recyklovaného vysoko odolného polystyrénu, no v portfóliu má napríklad aj zubnú kefku s odnímateľnými štetinami, ktorá predstavuje praktickú a ekologickú alternatívu obyčajných kefiek, ktoré po istom období používania vyhodíme.

Základné balenie obsahuje dvanásť nástavcov so štetinami, jeden na každý mesiac v roku. Životnosť rúčky je niekoľko rokov.

MIM ESONA

BRO.

Ivana Kocmanová sa venuje výšivke. Na prehliadke predstavila svoj projekt New Urban Picnic. Ide o kolekciu ručne vyšívaného porcelánového riadu, ktorý sa dá opätovne použiť a je určený na street food.

Šálka, ktorá na prvý pohľad vyzerá jednorazovo, je v skutočnosti z porcelánu. Štýl jej dodáva hodvábno-bavlnená výšivka. Okrem toho kolekcia obsahuje a zdanlivo papierový tanier či naoko polystyrénovú krabičku na jedlo.

Erikulum

Projekt Erikulum predstavuje minimalistickú kolekciu mestských unisex batohov vyrobených z nevyužitých odrezkov a zvyškov podlahovej krytiny – PVC.

foto: Odpady-portal.sk

František Velenský

Mladý Čech vystavoval uhlíkový filter na vodu vytlačený 3D tlačiarňou, ktorý dokáže prefiltrovať mierne zanesenú vodu a je vhodný do každej domácnosti.

Freshlabels

Misiou Freshlabels je ponúkať produkty, ktoré sú nielen kvalitné, ale zároveň ohľaduplné k ľuďom a životnému prostrediu.

foto: Odpady-portal.sk

Na Designbloku prezentovali holandskú značku Mud Jeans, ktorá vyrába džínsy z recyklovaného denimu, vďaka čomu sa pri produkcii ušetrí nielen materiál, aj aj veľké množstvo vody. Oproti štandardným siedmim tisícom litrov vody na jeden pár nohavíc je to v prípade Mud Jeans iba tisícpäťsto.

Výrazne nižšie sú aj emisie uhlíka, oproti obyčajným nohaviciam sa pri výrobe Mud Jeans vyprodukuje o 61 % oxidu uhličitého menej. Za uplynulé tri roky zachránili pred skončením na skládke alebo v spaľovni dvanásťtisíc džínsov.

Green Decor

Viete, odkiaľ sú vaše kvetiny a kto ich vypestoval? Ekologické kvetinárstvo Green Decor upozorňuje na fakt, že väčšina kvetín sa pestuje v rozvojových krajinách, kde často nie sú dodržiavané základné podmienky dôstojnej, bezpečnej a dobre platenej práce.

Green Decor pre svojich zákazníkov zabezpečuje kvetiny, ktorých certifikáty zaručujú férový prístup k ľuďom, ktorí ich pestujú, a zodpovedné správanie k životnému prostrediu. Hlavnou súčasťou ponúkaného sortimentu sú tuzemské kvetiny.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

V súčasnosti na Slovensku sanujeme v priemere osem lokalít ročne. Ak by štát pokračoval takýmto tempom, sanácia všetkých envirozáťaží by trvala viac ako sto rokov.

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.