NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Za najväčšieho znečisťovateľa plastom bola označená Coca-Cola

Z prieskumu odpadu počas Svetového dňa upratovania sa už druhý rok zistilo, že najviac nájdených plastov vyrobila Coca-Cola. Aktivisti tvrdia, že enviromentálne kampane výrobcov sú len fraškou.

Za najväčšieho znečisťovateľa plastom bola označená Coca-Cola

Foto: Geograph

15. september sa v roku 2008 stal svetovým dňom upratovania odpadkov. Jeho pôvodcom bola iniciatíva Let 's Do It, v rámci ktorej 50 000 obyvateľov Estónska vyčistilo celú krajinu len za päť hodín.

Tento rok sa ľudia z viac ako 50 krajín rozhodli zozbierať dovedna takmer pol milióna kusov plastového odpadu.

Viac ako 40 % týchto smetí bolo jednoznačne identifikovateľných podľa značky. Medzi všetkým odpadom jednoznačne opäť kraľoval jeden výrobca.

auditu 476 423 kusov plastového odpadu zozbieraného vyše 70 000 dobrovoľníkmi na Svetový deň upratovania bolo zistené, že 11 732 kusov vyrobila Coca-Cola.

Vďaka tomu si u aktivistov opäť vyslúžila označenie najväčšieho znečisťovateľa plastom na svete.

Značke Nestlé patrilo 4 846 kusov, Pepsi 3 362 kusov. Zvyšné značky z prvej desiatky tvorili Mondelez, Unilever a Mars, informuje portál Science Alert.


Podľa výsledkov minuloročného zberu environmentálneho hnutia Break Free From Plastic (BFFP) je to už druhý rok po sebe, čo sa Coca-Cola ocitla na vrchole tohto rebríčka.

Táto správa prináša ďalšie dôkazy, že spoločnosti naliehavo musia urobiť viac pre riešenie krízy plastového znečistenia, ktorú vytvorili,“ tvrdí globálny koordinátor BFFP Von Hernandez.

Neustále spoliehanie sa na plastové obaly na jedno použitie sa premieta do pumpovania väčšieho množstva plastov do životného prostredia. Recyklácia tento problém nevyrieši,“ dodal Hernandez.

Obviňovanie výrobcov z plastového znečistenia je jedna vec, avšak často sa zvykne zabúdať predovšetkým na nezodpovednosť spotrebiteľov.

Foto: Needpix

Zakúpením výrobku predsa prechádza ako vlastnícke právo na výrobok, tak aj zodpovednosť za ekologické zlikvidovanie obalu. A výrobcovia za tým účelom na každom jednom obale uvádzajú návod.

BFFP však tvrdí, že v prípade plastov, ktoré sa vyskytujú v mnohých rôznych chemických formách je recyklácia často problematická a mnohé môžu byť nevhodné opakované použitie.

Preto tvrdia, že okamžité zníženie globálnej výroby plastov je jedinou skutočnou odpoveďou na krízu.

Deň odpadového hospodárstva 2019

Z celkového množstva plastov vyrobených od päťdesiatych rokov minulého storočia bolo na celom svete recyklovaných iba 9 % , pričom zvyšok bol spálený, uložený na skládke, alebo znečistil naše životné prostredie,“ tvrdia autori z BFFP vo svojej správe o najhorších znečisťovateľoch plastom na svete.

Spoločnosti ako Coca-Cola míňajú milióny na recykláciu a iniciatívy ohľadom „nulového odpadu“, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť ohľaduplné voči životnému prostrediu.

Avšak podľa BFFP sú tieto gestá iba rozptýlením a pokusom vykresliť spoločnosť ako zodpovednú značku zameranú na udržateľnosť. No zároveň v pozadí zaručujú, že masová výroba plastových fliaš zostane nenarušená.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.