NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kampaň Vezmi si ma! vyčistila tri slovenské mestá od voľne pohodeného odpadu

Miestni nadšenci v Humennom, Považskej Bystrici a Diakovciach bojovali proti tzv. litteringu. Súčasťou akcii boli tiež talkshow o triedení odpadu.

Vezmi si ma

Zber odpadu v Diakovciach | Foto: ENVI-PAK

Vezmi si ma! Takto znela výzva, s ktorou prišla organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK do Humenného uzavrieť jesennú sériu anti-litteringových podujatí.

„Vezmi nielen voľne pohodený odpad zo zeme a odnes ho tam, kam patrí, ale vezmi aj svojich kamarátov, rodinu a známych, aby vás pri čistení okolia bolo čo najviac. Lebo spoločne pomôžeme prírode zbaviť sa voľne pohodených odpadkov oveľa ľahšie,“ vysvetlila zmysel kampane riaditeľka pre PR a marketing spoločnosti ENVI - PAK Katarína Kretter.

Deň odpadového hospodárstva 2019

Zároveň dodala, že práve prostredníctvom tohto projektu sa spoločnosť v mene výrobcov rozhodla bojovať proti litteringu, teda voľne pohodenému odpadu.

Prieskum, ktorý iniciovala OZV ENVI-PAK, počas leta zisťoval ako situáciu s odpadmi vnímajú slovenské mestá a obce. Výsledky prekvapili aj zainteresovaných. Podrobnejšie sme o nich informovali v tomto článku.

Zber odpadu v Považskej Bystrici | Foto: ENVI-PAK

Akciu otvorila talkshow o odpade

Podobne ako v Považskej Bystrici a obci Diakovce aj v Humennom podujatie začalo talkshow The Big Waste Talk s Michalom Sabom.

V diskusii sa návštevníci mohli, napríklad, dozvedieť, koľko odpadu vyprodukuje priemerný Slovák, čo s tým môžeme urobiť a taktiež to, koľko odpadu dokážeme vytriediť. Preberali sa tiež tipy, ako triediť lepšie, aby sme žili v čo najčistejšom prostredí.

Talkshow v Humennom | Foto: ENVI-PAK

Hosťami talkshow boli zástupcovia mesta a technických služieb, divadelný a seriálový herec Daniel Žulčák a Katarína Kretter z OZV ENVI - PAK. Počas diskusie nechýbala ani súťaž v triedení o pekné ceny. 

Vyčistili centrum mesta

Po skončení diskusie sa prešlo k činom. Hoci počasie vôbec neprialo, zúčastnených to neodradilo od toho, aby sa vybrali do dažďa zbierať voľne pohodený odpad a vyčistiť tak centrum mesta. Za necelú hodinu sa podarilo vyzbierať vyše 20 vriec odpadu, čo je napriek nepriazni počasia a menšiemu počtu účastníkov obdivuhodné množstvo.

„Do zbierania sa spolu s Michalom Sabom, Danielom Žulčákom a zástupcami mesta zapojilo približne 10 ľudí a vyzbierali sme takmer 25 vriec odpadu, ktorý sme potom aj správne vytriedili,“ uviedla K. Kretter.

„Okrem toho sa veľmi tešíme, že sme Humennom mohli privítať aj Lukáša, ktorý prišiel do svojho rodného mesta z Bratislavy iba na otočku, práve kvôli tomuto podujatiu, čo si naozaj nesmierne ceníme. Navyše sem prišiel zdieľanou dopravou, čím môže byť naozaj pozitívnym príkladom pre mnohých ľudí,“ doplnila.

Zber odpadu v Humennom | Foto: ENVI-PAK

Cieľom kampane podľa K. Kretter je, aby sa do nej časom zapojilo čo najviac miest a obcí.

„Veríme, že sme jesennou sériou našich podujatí Vezmi si ma inšpirovali viaceré obce. Na stránke www.vezmisi.ma môže ktokoľvek zistiť, či a ako je jeho obec už aktívna v tejto oblasti, a ak nie je, je tam jednoduchý návod, ako sa podobné podujatie dá zorganizovať,“ dodala na záver Kretter s tým, že ENVI - PAK už teraz pripravuje na jar voľné pokračovanie takýchto podujatí, aby na Slovenku bolo čistejšie aj po zime.

ZDROJ: ENVI-PAK


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.