Recyklácia plastov je podľa A. McAfeeho drahá, neefektívna a nemá odbyt, energiu by sa hodilo zacieliť na dekarbonizáciu priemyslu a zdanenie tých, ktorí znečisťujú najviac.
To najlepšie, čo môžeme v súčasnosti robiť s plastovým odpadom, je ukladať ho na kvalitne zabezpečené a monitorované skládky. Recyklovať plasty sa neoplatí. Tvrdí to ekonóm Andrew McAfee z Massechusetts Institute of Technology (MIT). A má na to niekoľko dobrých dôvodov.
V tomto článku sa dozviete:
- prečo sa podľa A. McAfeeho recyklácia plastov nevypláca,
- ako navrhuje nakladať s plastovým odpadom,
- aké opatrenia by znížili emisie uhlíka efektívnejšie.
Niečo sa recyklovať oplatí. Plast nie
Recyklácia kovov „je skvelá, pretože nám poskytuje lacnejšie kovové produkty a znižuje celkové emisie skleníkových plynov,“ píše A. McAfee vo svojej knihe More from less.
Rovnako nevidí žiaden problém v recyklácii papiera, ktorá je lacná a každému dostupná či v recyklácii skla, nakoľko sklo sa dá bez zmien kvality recyklovať donekonečna a proces dáva z hľadiska materiálovej návratnosti zmysel. Zásadný problém však má s recykláciou plastov.
„Nevidí v nej udržateľnosť, zmysluplnosť a nakoniec ani pomoc životnému prostrediu. Tvrdí, že snaha triediť a zvážať plasty na recykláciu je plytvaním času a energie. Že na rozdiel od papiera, skla alebo kovu sa v prípade plastov na recykláciu všetci len hráme,“ zhrnul McAfeeho závery Radomír Dohnal pre Ekolist.cz.
Predstava, že ukladanie plastového odpadu na skládky je environmentálne nevhodná, má podľa A. McAfee trhliny. „Prínos úspory uhlíka a skleníkových plynov počas recyklácie plastov bol a v skutočnosti aj naďalej je veľmi, veľmi malý,“ tvrdí výskumník z MIT.
„Určite nebolo environmentálne vhodné, že sme naše plasty zbierali a posielali ich v kontajneroch cez oceán do Číny, teda do krajiny známej svojím veľmi drastickým prístupom k životnému prostrediu, aby ich za nás recyklovala,“ upozorňuje A. McAfee s tým, že celková bilancia z hľadiska ekológie nie je pre recykláciu plastov o nič priaznivejšia ani po tom, čo Čína dovoz plastového odpadu obmedzila.
Foto: Andrew McAfee
Príkladom z USA môže byť mesto Philadelphia, v ktorom polovica vyseparovaných plastov napriek úsiliu vynaloženému na ich triedenie končí na skládkach, alebo mesto Chicago, kde sa darí recyklovať len okolo deviatich percent z celkového objemu plastového odpadu, píše Business Insider.
Dôvodom je najmä kontaminácia tohto odpadu ďalším znečistením a nedostatočná vytriedenosť, čo sťažuje materiálovú úpravu odpadu.
Podľa denníka The Guardian v USA pribúda miest, ktoré už viacero druhov plastov vhadzovaných do recyklačných nádob nerecyklujú. Namiesto toho sa odpad zakopáva na skládkach odpadov, spaľuje alebo hromadí v zberných dvoroch.
O situácii na trhu s plastovým odpadom v USA sme na Odpady-portal.sk podrobnejšie písali v tomto článku.
Dopyt po recyklovanom plaste je slabý
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.