Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Recyklácia plastov nedáva zmysel ekologicky ani ekonomicky, skládkujme ich, hovorí expert MIT

Recyklácia plastov je podľa A. McAfeeho drahá, neefektívna a nemá odbyt, energiu by sa hodilo zacieliť na dekarbonizáciu priemyslu a zdanenie tých, ktorí znečisťujú najviac.

recyklácia plastov

Foto: Fotolia

To najlepšie, čo môžeme v súčasnosti robiť s plastovým odpadom, je ukladať ho na kvalitne zabezpečené a monitorované skládky. Recyklovať plasty sa neoplatí. Tvrdí to ekonóm Andrew McAfee z Massechusetts Institute of Technology (MIT). A má na to niekoľko dobrých dôvodov.

V tomto článku sa dozviete:

 • prečo sa podľa A. McAfeeho recyklácia plastov nevypláca,
 • ako navrhuje nakladať s plastovým odpadom,
 • aké opatrenia by znížili emisie uhlíka efektívnejšie.

Niečo sa recyklovať oplatí. Plast nie

Recyklácia kovov „je skvelá, pretože nám poskytuje lacnejšie kovové produkty a znižuje celkové emisie skleníkových plynov,“ píše A. McAfee vo svojej knihe More from less.

Rovnako nevidí žiaden problém v recyklácii papiera, ktorá je lacná a každému dostupná či v recyklácii skla, nakoľko sklo sa dá bez zmien kvality recyklovať donekonečna a proces dáva z hľadiska materiálovej návratnosti zmysel. Zásadný problém však má s recykláciou plastov.

„Nevidí v nej udržateľnosť, zmysluplnosť a nakoniec ani pomoc životnému prostrediu. Tvrdí, že snaha triediť a zvážať plasty na recykláciu je plytvaním času a energie. Že na rozdiel od papiera, skla alebo kovu sa v prípade plastov na recykláciu všetci len hráme,“ zhrnul McAfeeho závery Radomír Dohnal pre Ekolist.cz.

Predstava, že ukladanie plastového odpadu na skládky je environmentálne nevhodná, má podľa A. McAfee trhliny. „Prínos úspory uhlíka a skleníkových plynov počas recyklácie plastov bol a v skutočnosti aj naďalej je veľmi, veľmi malý,“ tvrdí výskumník z MIT.

„Určite nebolo environmentálne vhodné, že sme naše plasty zbierali a posielali ich v kontajneroch cez oceán do Číny, teda do krajiny známej svojím veľmi drastickým prístupom k životnému prostrediu, aby ich za nás recyklovala,“ upozorňuje A. McAfee s tým, že celková bilancia z hľadiska ekológie nie je pre recykláciu plastov o nič priaznivejšia ani po tom, čo Čína dovoz plastového odpadu obmedzila.

Foto: Andrew McAfee

Príkladom z USA môže byť mesto Philadelphia, v ktorom polovica vyseparovaných plastov napriek úsiliu vynaloženému na ich triedenie končí na skládkach, alebo mesto Chicago, kde sa darí recyklovať len okolo deviatich percent z celkového objemu plastového odpadu, píše Business Insider.

Dôvodom je najmä kontaminácia tohto odpadu ďalším znečistením a nedostatočná vytriedenosť, čo sťažuje materiálovú úpravu odpadu.

Podľa denníka The Guardian v USA pribúda miest, ktoré už viacero druhov plastov vhadzovaných do recyklačných nádob nerecyklujú. Namiesto toho sa odpad zakopáva na skládkach odpadov, spaľuje alebo hromadí v zberných dvoroch.

O situácii na trhu s plastovým odpadom v USA sme na Odpady-portal.sk podrobnejšie písali v tomto článku.

Dopyt po recyklovanom plaste je slabý

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

 1. info@odpadovyhospodar.sk09.12.2019 (15:36)
  správny pohľad. nedávajme si na nos ružové okuliare. Jedno je plastový odpad vyzbierať a druhé je s ním niečo urobiť. Ak to nejde triediť a recyklovať, načase rozmýšľať nad tým ako to využiť inak.
 2. rudoenvis@gmail.com12.08.2021 (00:43)
  McAfee je úplný idiot, keď tvrdí, že skládkovanie plastov považuje za dobrú "vec"....a podobne aj tí, ktorí to ešte "podporujú" , vrátane "odborníkov" z MŽP.. Firma Dopabal v Snine napr. HDPE podrví a sa opäť vyrába z toho VÝROBOK !!! A čo tak takéto PLASTY energeticky využiť .. a to nemyslím spaľovanie plastových nádob, teda obalov od pesticídov a olejov , namiesto skládkovania, čo tento odborník, resp. odporník aMcAfee tvrdí, že to sa nemá triediť a recyklovať..... ale napr aj tzv. primitívnym spôsobom využiť, tým, že HDPE obaly vymyté po tzv. pesticídoch budú VRATNÉ a nebudú sa napr. spaľovať po vyprázdnení ešte v "prírode" aby sa ušetrili platby za skládkovanie, resp. aj PRIDRAHÉ miesto na skládkach pre odpady, ktoré ich možno napr. ako tzv. druhotné palivo namiesto napr. UHLIA... Žlté kontajnery , ktorými OZV tzv. RIEŚIA TZV. SEPAROVANý ZBER PLASTOV a triedia sa iba akože, a teoreticky... podobne ako v modrom kontajneri tzv. papier, pretože 90% ide na skládky, pretože v demokracii stačí, že kontajnery sú farebne a OZV potvrdí za bakšiš, že sa triedi papier a plasty .... a tzv. mestská polícia sa nevenuje tejto kontrole, ale, či niekto má krivo zaparkované auto a rómovia sú jediní čo si odpad si vyTRIEDIA...a aspoň niečo z toho ešte pre seba recyklujú a to aj bez pomoci tzv. mestských policajtov, ktorí radšej sa venujú svojej odbornej, policajnej ntzv. činnosti... Amen!

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Schválili zmeny, ktoré sa dotknú aj odpadov. Kľúčové smernice prešli revíziou

Schválili zmeny, ktoré sa dotknú aj odpadov. Kľúčové smernice prešli revíziou

Nová legislatíva rieši zápach aj emisie metánu. Prevádzkovatelia skládok majú rešpektovať závery o najlepších dostupných technikách (BAT).

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

X
X
X
X