Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Plastový odpad nízkej kvality sa hromadí v Európe, Čína ho už nechce

Recyklátori volajú po investíciach do infraštruktúry a vyššej kvalite odpadu. Niektoré firmy zavádzajú nové technológie a nachádzajú iných odberateľov.

Plastový odpad nízkej kvality sa hromadí v Európe, Čína ho už nechce

Foto: Fotolia

Nedávne a príliš neočakávané rozhodnutie Číny zakázať dovoz odpadu spôsobuje zmätok na trhu s odpadmi po celom svete. Okrem stopnutia niektorých druhov odpadu navrhuje čínske ministerstvo životného prostredia zaviesť ešte prísnejší limit na obsah kontaminantov v dovážaných balíkoch na 0,3 % od začiatku budúceho roka.

Tento krok podľa zástupcov recyklátorov plastu v Európe narúša systémy nakladania s odpadom, ktoré “aktívne podporovali a pomáhali spracovávať plastový odpad nižšej kvality v krajine.”

“Trh je preplnený plastovým odpadom nízkej kvality z dôvodu čínskych obmedzení pri dovoze. Vývoz tohto menej kvalitného odpadu predstavoval lacné koncové riešenie pre nesprávne vyzbieraný a vytriedený odpad,” hovorí Ton Emans, prezident združenia Plastics Recycling Europe.

Združenie sa nazdáva, že nadbytočné množstvo odpadu  ostávajúce v Európe v dôsledku zákazu nebude možné absorbovať, pretože nespĺňa kvalitatívne nároky európskych recyklátorov. “Táto náhla zmena podmienok na trhu ukazuje potrebu zaviesť skutočný a udržateľný trh s odpadom v Európe.”

Združenie volá po zmenách v spôsobe recyklácie, zbere a triedení odpadu v záujme zvýšenia kvality a investíciach do infraštruktúry, aby sa zvýšili recyklačné kapacity v EÚ.

Prispôsobenie sa vyššou kvalitou

Nie všetci hráči na trhu s odpadom však stoja so založenými rukami, nariekajú, dožadujú sa podpory a čakajú na kroky politikov.

Napríklad britská spoločnosť Re-Gen Waste investovala dva milióny libier do technológie, ktorá prinesie kvalitnejší recyklovaný papier a výrazne zvýši jeho produkciu.  

“Dozvedeli sme sa, že čínska vláda chce zakázať niektoré druhy papiera, ktoré sme dodávali trom najväčších papierňam v krajine. Preto sme investovali dva milióny libier do oddelenia výskumu a vývoja, aby sme mohli inštalovať optické triedenie, balistické oddeľovače a rôzne vírivé prúdy a oceľové magnety. To nám umožní ponúkať Číne a iným trhom papier vyššej kvality,” uvádza riaditeľ spoločnosti Joseph Doherty.

INISOFT

Ako dodáva, firma zároveň našla nových odberateľov v Európe, najmä v Nemecku a Turecku, ktorí majú záujem o recyklovaný papier akejkoľvek kvality. Spoločnosť Re-Gen dosiahne v tomto roku obrat vo výške viac ako 28 miliónov libier.

Medzi jej aktivity patrí premena odpadu na energiu, zmiešaná suchá recyklácia a spracovanie tuhého komunálneho odpadu. Okrem rastu na domácom britskom trhu chce expandovať aj v Európe.

Stop triedeniu plastov a kartónu

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Úrady nepovolili rozšíriť existujúcu skládku. Obce tak stavajú novú neďaleko starej skládky.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Viacerým pripomienkujúcim sa nepozdáva, že v niektorých prípadoch by sa mali limity sprísniť.