Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Foto: Fotolia

Niektorí Američania zvyknú starostlivo čistiť a triediť odpad, vložiť do nádoby s ťažko recyklovateľnými vecami a nakoniec odviezť aj do niekoľko kilometrov vzdialeného recyklačného centra. Takýchto centier je však čoraz menej, respektíve neprijímajú tento druh odpadu.

Dôvod? Situácia na trhu. O zmiešaný plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Podľa denníka The Guardian miest, ktoré už nerecyklujú viacero druhov plastov vhadzovaných do recyklačných nádob, pribúda. Namiesto toho sa odpad zakopáva na skládkach odpadov, spaľuje alebo hromadí v zberných dvoroch.

Až donedávna sa prakticky všetky zmiešané plasty vyvážali z USA do Číny. Tamojšia vláda však v roku 2017 zakázala dovoz nízkokvalitného odpadu, čo zatriaslo trhom s odpadom prakticky v celom svete. Recyklátori a obchodníci s odpadom zrazu prišli o stabilných odberateľov.

V súčasnosti sa niečo iba viac ako polovica celkového objemu kedysi vyvážaného z USA dokáže umiestniť niekde v zahraničí. Najmä v krajinách juhovýchodnej Ázie, Turecku, či Senegale. Zvyšok sa hromadí v domácich prevádzkach.

Väčšinu plastov nemožno recyklovať

Samosprávy si teraz začínajú uvedomovať nepríjemnú skutočnosť. Väčšinu plastového odpadu nemožno recyklovať. A to ani položky, ktoré doteraz ľudia už automaticky hádzali do recyklačných nádob – potravinové fólie, čierne plastové tácky, nápojové poháre. Žiadny domáci výrobca takýto materiál nevykupuje.

Napríklad zariadenia v Los Angeles vyseparujú hodnotný odpad ako sú fľaše, pričom zvyšný zmiešaný plastový odpad následne putuje na skládku alebo do spaľovne, keďže ho nikto nechce.   

Recyklačné zariadenia sa kedysi sústredili na vytriedenie plastov s najvyššou hodnotou, no väčšina ostatných plastov išla do balíkov so zmiešaným plastom. Čína však stopla tieto balíky. V podstate ich označila za odpad, ktorý už viac nebude vykupovať za žiadnu cenu.

“Čína iba vytiahla recyklovateľné položky z balíka a zvyšok spálila alebo vyhodila. Krajina v podstate mnoho rokov dotovala recyklačné odvetvie spôsobom, ktorý odvádzal našu pozornosť,” cituje denník The Guardian Coby Skye zástupcu riaditeľa environmentálnych programov v Los Angeles.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.