Stará Ľubovňa má nový zametací stroj, verejné obstarávanie vyhrala NORWIT SLOVAKIA | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Stará Ľubovňa má nový zametací stroj, verejné obstarávanie vyhrala NORWIT SLOVAKIA

Popradská spoločnosť dodala do Starej Ľubovne zametací stroj RAVO 5i Series za necelých 200 000 eur. Pôvodný zametací stroj IFA bol v prevádzke už 32 rokov, jeho technický stav nevyhovoval.

zametací stroj RAVO 5i Series

Foto: Mesto Stará Ľubovňa

Zlepšenie kvality ovzdušia inováciou čistiacej techniky v meste Stará Ľubovňa“ – tak znie názov úspešného projektu, prostredníctvom ktorého staroľubovnianska samospráva túto jeseň získala nový zametací stroj. Zariadenia má prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia na území mesta.

Mesto Stará Ľubovňa a spoločnosť VPS, p. o., ktorá zabezpečuje údržbu miestnych komunikácií, chodníkov a verejných priestranstiev, sa snažia o modernizáciu vozového parku dlhodobo. Preto v roku 2017 zakúpili multifunkčné komunálne vozidlo v hodnote 162 000 eur, pracovnú plošinu na výškové práce do 14 m v hodnote 83 000 eur a o rok neskôr pribudol najmä kvôli zimnej údržbe nový traktor s príslušenstvom v hodnote 100 000 eur.

Nevyhnuté však bolo vymeniť aj zametací stroj IFA, ktorý bol v prevádzke už 32 rokov, čo sa odrážalo aj na jeho technickom stave. Z dôvodu veľkej finančnej náročnosti tejto investície sa Mesto rozhodlo využiť podporu z verejných zdrojov, a preto ešte koncom októbra minulého roku podalo na Environmentálny fond žiadosť o dotáciu na zakúpenie novej čistiacej techniky, kompaktného samohybného zametacieho stoja s vysávaním. 

„Predmetom predloženého projektu bolo zakúpenie čistiacej techniky, ktorá bude slúžiť na realizáciu opatrení zameraných na zníženie prašnosti pri zametaní a čistení verejných komunikácií, spevnených plôch, prístupových ciest a chodníkov vedúcich k okrajovým častiam mesta,“ konkretizuje koordinátorka projektu Miriama Varcholová.

Finančné prostriedky nevyhnutné na jej obstaranie boli samospráve schválené až 27. júna 2019, a to na základe Rozhodnutia Ministerstva životného prostredia SR o dodatočnom poskytnutí finančných prostriedkov vo výške 140 000 eur. Víťazným uchádzačom verejného obstarávania sa stala spoločnosť NORWIT SLOVAKIA, spol. s r. o. z Popradu. Celková cena zametacieho stroja značky RAVO 5i Series predstavuje 198 996 eur.

„Vzhľadom na to, že ide o vysokokvalitný zametací stroj s možnosťou využitia v každom ročnom období i rôznych podmienkach, veríme, že nám poslúži aspoň tak dlho, ako ten pôvodný,“ uzavrel primátor mesta, Ľuboš Tomko.

Zdroj: NORWIT SLOVAKIA


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 28. 9. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 28. 9. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

Pre nekompetentnosť politických nominantov v kresle ministra chýba elementárna technická infraštruktúra pre odpady, tvrdí Ján Chovanec zo Zväzu odpadového priemyslu.

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Podľa amerického vedca je najvýhodnejšou metódou predchádzania vzniku potravinového odpadu takzvaná dynamická cenotvorba.