Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Odporcovia spaľovní: Vláda nepravdivo informuje o zariadeniach

Správa britskej organizácie Particulate Research Group upozorňuje na najmenšie pevné častice, ktoré filtre nedokážu zachytiť. “Je to iba strašenie,” reagujú úrady.

Odporcovia spaľovní: Vláda nepravdivo informuje o zariadeniach

Foto: Odpady-portal.sk

Zariadenia na energetické využívanie odpadu sú bežnou súčasťou odpadového hospodárstva vo Veľkej Británii. Aj tam však existujú odporcovia, upozorňujúci na zdravotné riziká zariadení.

Nedávna správa Particulate Research Group tvrdí, že vláda nepravdivo informuje o fungovaní zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu a ich vplyve na zdravie ľudí. Jej autormi sú vedci, ale aj predstavitelia britskej organizácie UKWIN, bojujúcej proti spaľovniam odpadu.

Najmenšie pevné častice

Správa vychádza z analýzy odpovedí vlády na otázky v parlamente, týkajúce sa pevných častíc vypúšťaných týmito zariadeniami do ovzdušia. Skupina tvrdí, že vláda neuvádza niektoré dôležité aspekty a neposkytuje úplné informácie. Štátne regulácie, ako aj výskum a hodnotenie týkajúce sa emisií komunálnych spaľovní, vraj obsahujú množstvo nedostatkov a dier.

Autori upozorňujú, že zameriavaním pozornosti na hmotnosť častíc vypúšťaných zariadeniami namiesto ich počtu, vláda nerobí maximum pre ochranu verejnosti.

“Spolupracoval som s vedcami počas ostatných dvoch rokov pri skúmaní možných nebezpečenstiev spaľovní. Vedecké dôkazy naznačujú, že skutočne nebezpečný dopad pri spaľovaní majú najmenšie pevné častice PM0,1 a PM1, pretože sa dokážu vstrebať do krvného obehu cez pľúca. Tieto častice sú príliš malé, aby sa odfiltrovali a preto sa vypúšťajú priamo do ovzdušia, ktoré dýchame. Toto vláda odmieta priznať,” uvádza britský poslanec David Drew.

Podľa Vyvyan Howardovej, profesorky molekulárnej biológie na univerzite v Ulsteri, epidemiologické štúdie na celom svete konzistentne preukazujú spojenie medzi pevnými časticami v prostredí a ich negatívnym vplyvom na zdravie, vrátane zvýšenej miery respiračných a kardiovaskulárnych ochorení, hospitalizácií a predčasnej úmrtnosti.

Britské združenie UKWIN vystupuje dlhodobo proti zariadeniam na energetické zhodnocovanie odpadu. Vlani publikovalo správu, podľa ktorej spaľovne neuvádzajú emisie nebezpečných pevných častíc a vláda ich vraj nedostatočne reguluje.

Skutočný dopad veľmi malý

Riaditeľ Asociácie environmentálnych služieb Jacob Hayler na tvrdenia reagoval slovami: “Britské zariadenia zabezpečujú dôležitú, spoľahlivú verejnú službu a patria k najviac regulovaným a sledovaným priemyselným zariadeniam v EÚ. Ich vplyv na znečistenie ovzdušia je preto veľmi malý.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Prijímatelia príspevkov z OP KŽP sa potýkajú s výrazným zdražením stavebných prác. Tie v mnohých prípadoch nie je možné obstarať za pôvodne predpokladané ceny.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Mesto tiež prezradilo, za akú sumu odkúpilo triediacu linku od spoločnosti Bratislavská recyklačná.