Zlepšenie postupov obehového hospodárstva v stavebníctve je kľúčom k zvýšeniu opätovného využitia materiálu a zaisteniu vysokej kvality recyklácie.
V tomto článku sa dozviete:
- čo bráni dosiahnutiu obehovosti v oblasti nakladania so stavebným odpadom,
- koľko stavebného odpadu produkuje Európa,
- ako Únia nakladá s týmto odpadom,
- ako je na tom Slovensko v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami,
- ako je možné aplikovať princíp obehovosti aj v tomto sektore.
Vysoké miery zhodnocovania stavebného a demolačného odpadu v Európe sa väčšinou dosahujú využívaním recyklovaného odpadu pri postupoch, ako je spätné zasypávanie a nízkohodnotné aplikácie zhodnocovania, čím sa znižuje možnosť posunúť sa smerom k skutočne obehovému nakladaniu s odpadmi.
Tieto závery publikovala Európska environmentálna agentúra (EEA) v najnovšej správe s názvom „Stavebný a demolačný odpad: výzvy a príležitosti v obehovom hospodárstve“ (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).
Stavebný a demolačný odpad predstavuje viac ako jednu tretinu celkovej produkcie odpadu v EÚ. Napriek relatívne vysokej miere zhodnocovania použitých materiálov bude musieť byť európske odvetvie stavebníctva ešte ambicióznejšie vo svojich postupoch nakladania s odpadom, ak má plne zahrnúť do praxe prvky obehového hospodárstva, tvrdí EEA.
Kľúčová je obehovosť
Podľa najnovšej správy agentúry sú prístupy obehovej ekonomiky kľúčové pre zvýšenie kvality a množstva recyklácie, ako aj opätovného použitia stavebných a demolačných materiálov.
Agentúra je presvedčená, že je potrebné urobiť viac v oblasti prevencie alebo recyklácie veľkého množstva odpadu, ktorý produkuje stavebný a demolačný sektor v Európe.
Foto: Pixabay
Takýto odpad, ako je napríklad kovový šrot, použitý cement alebo výrobky z dreva, v súčasnosti tvorí najväčší tok odpadu v Európskej únii.
EEA pripomína, že veľa materiálových tokov z demolačných a renovačných prác nie je vhodných na opätovné použitie alebo kvalitnú recykláciu. Práve táto skutočnosť brzdí úsilie o prechod na obehové hospodárstvo.
Stavebníctvo ako priorita obehovosti?
V správe agentúra skúma, ako môžu opatrenia zamerané na obehové hospodárstvo pomôcť dosiahnuť ciele politiky EÚ v oblasti odpadu, ako je predchádzanie vzniku odpadu a zvyšovanie množstva a kvality recyklácie odpadu vyprodukovaného na staveniskách a zároveň znižovanie nebezpečných odpadových materiálov.
Stavebný a demolačný odpad v EÚ dosiahol v roku 2016 až 374 miliónov ton, ak nerátame aj vyťaženú zeminu.
Údaje o produkcii tohto odpadu ukazujú, že v posledných rokoch bola na európskej úrovni relatívne stabilná, medzi krajinami však existujú veľké rozdiely v produkcii na jedného obyvateľa.
Produkcia stavebného odpadu na obyvateľa / Foto: Eurostat
Vysoký objem a povaha vyprodukovaného odpadu sú náročné na zvládnutie, ale zároveň predstavujú aj jasnú príležitosť na implementáciu správnych postupov nakladania s odpadom v súlade so zásadami obehového hospodárstva, tvrdí EEA.
Agentúra tiež zdôrazňuje, že stavebníctvo je považované za prioritné odvetvie podľa pripravovaného akčného plánu obehovej ekonomiky Európskej komisie.
Spätné zasypávanie v európskej legislatíve
Zatiaľ čo sú krajiny v rámci EÚ na dobrej ceste k splneniu cieľa 70 % zhodnocovania do roku 2020, pričom väčšina krajín už tento cieľ prekročila v roku 2016, stále existujú značné limity.
Podľa EEA totiž preskúmanie postupov odpadového hospodárstva na vnútroštátnej úrovni ukazuje, že zhodnocovanie stavebného odpadu je do značnej miery založené na zásypových operáciách s nízkou hodnotou.
V praxi ide o použitie zozbieraného odpadu a sutiny na vyplnenie dier na staveniskách a nízkohodnotné zhodnocovanie, ako je napríklad použitie recyklovaného a drveného asfaltu alebo kameňov na stavbu ciest.
Práve z tohto dôvodu je inherentná hodnota materiálov tvoriacich stavebné odpady narušená, kvalitatívne aspekty recyklácie sa systematicky neriešia a recyklácia sa neuskutočňuje v uzavretých cykloch. Najmä posledný aspekt by pomohol zachovať hodnotu recyklovaných materiálov.
Rozhodnutie Komisie z roku 2011 vymedzuje spätné zasypávanie ako činnosť zhodnocovania, pri ktorej sa vhodný odpad používa na účely rekultivácie v oblastiach výkopov alebo na inžinierske účely pri úprave krajiny a pri ktorej sa odpad používa ako náhrada za iné materiály.

V revidovanej Rámcovej smernici o odpade z roku 2018 sa vymedzenie zásypovej náplne posilňuje, „odpad používaný na spätné zasypávanie musí nahradiť neodpadové materiály, musí byť vhodný na uvedené účely a použitý iba v množstve, ktoré je nevyhnutné na dosiahnutie uvedených účelov“, čo by mohlo do budúcnosti obmedziť množstvo materiálu, ktorý sa bude vykazovať ako zásypový.
Slovensko je v spracovaní odpadu na chvoste
EEA si posvietila aj na spracúvanie minerálnej časti stavebného odpadu v európskych krajinách v roku 2016.
Zatiaľ čo v ostatných krajinách Únie ide skládkovanie do úzadia, na Slovensku dosahovalo úroveň takmer 50 %. Čo sa týka samotnej produkcie, Slovensko patri ku krajinám s najnižšou tvorbou odpadu na osobu.
Ako Európa nakladá so stavebným odpadom? / Foto: Eurostat
V oblasti zhodnocovania stavebného odpadu, ktorý nie je nebezpečný, je Slovensko na úplnom chvoste, pričom miera zhodnocovania len mierne presahuje 50 %.
Čo robiť?
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.