Letné olympijské hry v Tokiu majú byť doposiaľ najzelenšie | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Letné olympijské hry v Tokiu majú byť doposiaľ najzelenšie

Japonci pre športovcov pripravujú postele z kartónu aj medaily z recyklovaných kovov. Dôraz kladú tiež na energiu z obnoviteľných zdrojov, udržateľné materiály a čo najmenšie plytvanie.

Tokio 2020

Olympic.org

Recyklované a recyklovateľné

Olympiáda, ktorá sa tento rok v lete uskutoční v Tokiu, by mala byť zatiaľ najekologickejšia. Na oficiálnej stránke olympijských hier zverejnili plán udržateľnosti, ktorý detailne opisuje opatrenia, ktoré majú viesť k čo možno najväčšej udržateľnosti podujatia.  

MIM ESONA
Postele, na ktorých budú športovci spať, majú byť vyrobené z kartónu a všetkých osemnásťtisíc kusov po hrách zrecyklujú.

Udržať by mali záťaž do 200 kg, čo má podľa organizátorov byť dostačujúce, hoci varujú, že by sa na ne nemalo skákať. Generálny riaditeľ olympijskej dediny Takashi Kitajima uisťuje, že kartónové postele sú pevnejšie ako drevené.

zdroj: Jae C Hong/AP

Plne recyklovateľné budú aj matrace, ktoré sa skladajú z troch rôznych materiálov. Po hrách z nich budú plastové výrobky. Ide o celkom prvú olympiádu, na ktorej bude vybavenie v ubytovacích zariadeniach pre športovcov vyrobené z udržateľných materiálov.

Čo sa týka medailí, vyrobené budú zo vzácnych kovov získaných zo 6,2 milióna vyradených mobilných telefónov. Na výrobu päťtisíc medailí z tohto množstva mobilov extrahovali 32 kg zlata, 3500 kg striebra a 2200 kg bronzu.

Pódiá na ceremónie odovzdávania medailí budú z recyklovaných plastov z domácností, ktoré mala verejnosť možnosť priniesť na zberné miesta v supermarketoch, a z plastov, ktoré vylovili z oceánu.

Po hrách stupienky opätovne využijú na výchovné účely alebo ich na výrobu fliaš zrecykluje spoločnosť Procter & Gamble, ktorá je sponzorom udalosti.

zdroj: Olympic.org

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Recyklačné spoločnosti upozorňujú, že zdraženie elektriny a plynu neutiahnu. Ak ceny energií premietnu do cien recyklátov, voči primárnym surovinám sa nepresadia.

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

V Nemecku sa zvýšilo množstvo obalového odpadu v domácnostiach. Kompenzoval ho však znížený podiel komerčného odpadu.

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Inovatívny holandský startup zabraňuje odpadu preniknúť do oceánu. Prúd bublín vynesie plasty na hladinu, odkiaľ sa dajú jednoducho zozbierať.