NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Budú automobily jazdiť na odpad z domácností?

V indickom Bangalúre testujú zariadenie premieňajúce organický odpad na uhľovodíkové palivá.

Budú automobily jazdiť na odpad z domácností?

Foto: Odpady-portal.sk

Množstvo odpadu vo svete rastie a v budúcnosti bude najviac rásť predovšetkým v krajinách so zvyšujúcou sa mestskou populáciou. Svetová banka predpokladá, že v roku 2100 budú tieto regióny produkovať trojnásobne viac komunálneho odpadu ako v súčasnosti.

K takýmto krajinám patrí aj India. Spoločnosť Shell tu testuje technológiu premeny odpadu, vrátane časti komunálneho odpadu, na palivo v doprave. Pilotné zariadenie v meste Bangalúr spracováva najmä organický odpad, z ktorého sa pyrolytickým procesom stáva benzín alebo nafta pre automobily.

“Hľadanie spôsobov ako premeniť smeti na energiu je alchýmiou tohto storočia. Ibaže to nie je žiadne kúzlo, iba chémia,” hovorí Alan Del Paggio, viceprezident CRI Catalyst Company, dcérskej spoločnosti Shell, ktorá vlastní licenciu technológie nazvanej IH2.

Energetické zariadenie v Bangalúre premieňa vyhodený odpad z domácností priamo na benzín a motorovú naftu prostredníctvom dvojstupňového katalytického procesu. Pôsobením tepla, vodíka a katalyzátorov sa veľké molekuly odpadu rozkladajú na menšie častice. Po odstránení kyslíka a znečisťujúcich látok ostáva vodík a uhlík. Ich zmiešaním sa vytvárajú molekuly uhľovodíkov, teda základ pre palivo v doprave.

Odpad z dreva, poľnohospodárstva, potravín

Najvhodnejšou surovinou pre tento proces sú odpadové zvyšky zo spracovania dreva alebo poľnohospodárstva. Ale dokáže spracovať aj vytriedený odpad z domácností, zbavený skla, kovov, gumy. Menší podiel plastov nie je prekážkou.

“Technológia sa dokáže vysporiadať s množstvom toho, čo sa vyhadzuje. Lepenka a papier sú z celulózy, takže s nimi si poradí. Prírodné látky sú takisto v poriadku. Problémom nie je ani potravinový odpad ako napríklad banánové šupy. Zariadenie dokáže dokonca prijať aj do 15 % plastov, vrátane polyesteru alebo nylonu,” vysvetľuje Del Paggio.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

S príchodom Volva bude tlak ešte väčší. Podľa priemyselnej asociácie treba viac kapacít na energetické zhodnocovanie odpadov.

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Výsledky vládneho auditu envirorezortu posúva polícii. Jeho kompletné znenie však nezverejnili.

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Problémom nebudú ani drobné častice, ktoré sa z plastových výrobkov štiepia opotrebovávaním. Aj tie sa v životnom prostredí prirodzene odbúrajú.