K trvalej udržateľnosti posúvajú poľnohospodárov drony | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

K trvalej udržateľnosti posúvajú poľnohospodárov drony

Farmári používajú drony na zvýšenie efektivity svojej práce. Malé bezpilotné lietadlá pomáhajú poľnohospodárom zväčšiť úrodu, ale aj predchádzať mnohým problémom.

K trvalej udržateľnosti posúvajú poľnohospodárov drony

Quang Nguyen Vinh | Pexels.com

Drony ako pomocníci na poli

Bezpilotné vzdušné prostriedky sa v poľnohospodárstve najčastejšie využívajú na sledovanie rastu plodín, napríklad pšenice, kukurice či sóje. Vedkyňa Olga Walsh z University of Idaho sa venuje výskumu ich využitia na monitorovanie ovocných stromov.

Údaje zhromaždené prostredníctvom dronov môžu farmárom pomôcť pri vykonávaní rozhodnutí o závlahe či hnojení. Okrem toho dokážu drony v krátkom časovom úseku pokryť niekoľkokrát väčšiu rozlohu, ako by zvládol človek, a poľnohospodárom zabezpečia vysokokvalitné a konzistentné údaje.

„Používanie snímačov plodín v poľnohospodárskej výrobe ročne ušetrí tisícky dolárov pri pestovaní mnohých plodín,“ uvádza Olga Walsh.

„Snímače plodín taktiež pomáhajú výrazne zlepšovať efektívne využitie poľnohospodárskych vstupov, napríklad hnojív a vody. Okrem toho dokážu drony minimalizovať negatívne vplyvy poľnohospodárskych činností na kvalitu životného prostredia.“

Skúmali ovocné sady

V štáte Idaho sa ovocný priemysel zameriava na hrozno, brusnice, jablká, ale aj na špeciálne druhy plodín, akými sú napríklad ázijské hrušky. Najviac pestovanou plodinou sú však práve jablká, ročne sa ich v štáte dopestuje takmer tridsať tisíc ton.

Tím výskumníkov pod vedením Olgy Walsh aj preto aplikoval technológie bezpilotných vzdušných prostriedkov na sady ovocných stromov. Predtým sa vedkyňa venovala podobnému výskumu s pšenicou a inými obilninami.

„Vieme, že drony sa dajú využiť v ovocných sadoch. Neexistujú však žiadne odporúčania pestovateľov týkajúce sa toho, aké údaje je potrebné zbierať a aký druh údajov je najužitočnejší v závislosti od toho, čo konkrétne chce dosiahnuť pestovateľ,“ vysvetľuje Olga Walsh.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zachytili rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Vlani išlo o deväť prípadov

Zachytili rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Vlani išlo o deväť prípadov

Rádioaktívne materiály zachytili železnice, zberné suroviny aj železiarne. Postarala sa o ne štátna spoločnosť JAVYS.

Textil, bioodpad, ale aj plasty. Trh s viacerými recyklovanými materiálmi nefunguje dostatočne

Textil, bioodpad, ale aj plasty. Trh s viacerými recyklovanými materiálmi nefunguje dostatočne

Európska environmentálna agentúra v najnovšej analýze poukazuje na to, že z ôsmich bežných trhov s druhotnými surovinami fungujú dobre len tri. Toto sú hlavné dôvody.

Výrobcovia sú so službami OZV ENVI - PAK spokojní, ukázal prieskum

Výrobcovia sú so službami OZV ENVI - PAK spokojní, ukázal prieskum

Prieskum potvrdil, že klienti za najväčší prínos považujú práve garanciu splnenia záväzných cieľov a limitov OH v oblasti nakladania s odpadmi z obalov.