Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vedia obyvatelia triediť sklo? Výsledky analýzy vás prekvapia

Z rozboru organizácie zodpovednosti výrobcov vyplýva, že ani triedenie skla nie je bezproblémové. Pozrite si reportáž o tom, ako dopadol prieskum v meste Topoľčany.

Zelené kontajnery obsahujú aj iný odpad ako sklo

Foto: NATUR-PACK

Sklo je na Slovensku tradičnou súčasťou triedeného zberu. Jeho triedenie by malo byť pre verejnosť jednoduchšie, ako je to pri ostatných druhoch odpadu, ktorými sú napríklad papier či plasty.

Pri nich sa totiž často stretávame s kombinovanými materiálmi, ktoré je veľmi ťažké identifikovať a rozhodnúť sa, čo ešte patrí medzi papier a čo už medzi plast. Ak k tomu ešte pridáme otázku recyklovateľnosti, tak sa z toho stáva celá veda.

Organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK sa už dva roky venuje analýzam triedených zložiek odpadov vrátane skla. Okrem iného pri analýzach skúma, či sa v daných kontajneroch na triedený zber nachádza iba to, čo tam po správnosti patrí.

Všetko, čo tam nepatrí, sú nečistoty a tie sú vyčísľované v hmotnostných percentách.

Priemerné znečistenie skla v analýzach obsahu zelených kontajnerov matematicky vychádza podstatne lepšie (iba 8,2 %), ako je to pri komodite papier (15,2 %) a plast (25,5 %).

Je to však spôsobené aj skutočnosťou, že sklo je veľmi ťažký materiál, a tak jeho znečistenie ľahšími materiálmi, ako je plast, papier, mnohé zložky bioodpadu, nápojové obaly a podobne, sa síce zdá pozitívnejšie, v objeme však môže vyzerať oveľa horšie ako porovnateľné znečistenie obsahu modrých a žltých kontajnerov. 

Triedenie skla sa zdá byť na prvý pohľad absolútne jednoduché a bezproblémové. Prieskum organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK však ukázal niečo iné.

Čo ukázal rozbor v Topoľčanoch?

Spoločnosť NATUR-PACK v spolupráci so zberovou spoločnosťou NEHLSEN - EKO zrealizovali analýzu triedenej zložky skla v Topoľčanoch.

Hlavným cieľom bolo zistiť, čo sa v daných zelených nádobách určených na túto komoditu naozaj nachádzalo. Išlo o pomer nečistôt a zároveň sa z odobratej vzorky pracovníci pokúsili identifikovať obaly a odpad, ktoré do nádoby nepatrili.

"V analyzovanej vzorke sme zistili znečistenie na úrovni siedmich hmotnostných percent, čo je o jedno percento menej ako priemerné znečistenie v našich dlhodobých analýzach," hovorí Marek Brinzík, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou.

"Na prvý pohľad nízke hodnoty znečistenia pri skle sú však reálne niekoľkonásobne horšie ako v prípade plastu alebo papiera, keďže sklo má veľmi vysokú hmotnosť."

V kontajneroch určených iba na sklo boli vo veľkej miere nájdené plechovky od nápojov, ktoré patria do žltých nádob.

"Tým sa zbytočne prepĺňajú zelené nádoby, takže miera zhodnotenia je tým pádom nižšia. Sklo je jedna z komodít, ktorá je v podstate 100% recyklovatelná a dá sa recyklovať donekonečna. Vyzbierané sklo sa zhodnotí a spracovatelia z neho vedia opäť vyrobiť  ďalšie produkty, v porovnaní s ostatnými komoditami, ako sú papier a plasty, ktoré sa donekonečna recyklovať nedajú", vysvetľuje Miriam Brunaiová, manažérka pre samosprávu spoločnosti NATUR-PACK.

Sú však materiály, ktoré by sa do zelených nádob na sklo naozaj nemali dostať, nakoľko v prevádzkach určených na spracovanie skla práve tieto spôsobujú najväčšie problémy.

Ide o keramiku a porcelán, takisto aj zrkadlá, čo je vlastne sklo skombinované s iným materiálom a ten sa recyklovať v zariadeniach, kde sa recykluje bežne sklo, nedá.

"V odobratých vzorkách z kontajnerov na sklo sme taktiež našli vzorku technického bezpečnostného skla s výplňou, kovovú mriežku. Našli sme tam aj rýchlovarnú kanvicu, podnosy so zvyškami jedla, dokonca žiarovku, ktorá tiež do skla absolútne nepatrí, pretože je to výrobok skombinovaný z viacerých materiálov a patrí do nebezpečného odpadu, resp. elektroodpadu", uzavrela M. Brunaiová.

NATUR-PACK zverejňuje výsledky všetkých svojich analýz v reportážach na YouTube kanáli NATUR-PACK verejnosti. Onedlho chcú na ňu nadviazať reportážou o recyklácii skla, ako aj reportážou o pravidlách správneho triedenia skla.

Odkaz na reportáž: https://youtu.be/n7tl3Iid0Z8


NATUR-PACK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár: Úvod do nového nariadenia o batériách a odpadových batériách

Pozvánka na webinár: Úvod do nového nariadenia o batériách a odpadových batériách

Spoločnosť Inisoft pozýva na webinár s odborníčkou na právo životného prostredia Annamáriou Tóthovou určený všetkým, ktorí sa zaoberajú batériami a odpadovými batériami.

Pozvánka na konferenciu: OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO

Pozvánka na konferenciu: OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO

Organizátor podujatia spolu so spolupracujúcimi inštitúciami pozývajú odbornú verejnosť na medzinárodnú konferenciu, ktorá sa uskutoční v polovici júna v Bratislave.

Na KOSIT si uplatní predkupné právo väčšinový majiteľ

Na KOSIT si uplatní predkupné právo väčšinový majiteľ

Majoritný akcionár košickej odpadovej firmy, spoločnosť Wood Waste Management Ltd., oznámila mestu svoj zámer využiť predkupné právo na 29 % akcií mesta. Dorovnala ponuku skupiny AVE, ktorá patrí do holdingu českého miliardára Daniela Křetínského.