NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Komunálne odpady zmenia definíciu. OZV na to majú byť pripravené, tvrdí ministerstvo

Envirorezort nesúhlasí s tým, že by nábeh priamej finančnej zodpovednosti výrobcov aj za podnikateľský odpad v komunálnom odpade mohol spôsobiť problémy. Pokiaľ OZV nepostačujú financie na pokrytie nákladov, potom majú príspevky výrobcov zvýšiť.

komunalny odpad

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

V novembri minulého roku schválil parlament veľkú novelu zákona o odpadoch (460/2019), v ktorom významne rozšíril definíciu komunálneho odpadu. Zmena vychádza z Rámcovej smernice o odpadoch.

Definícia komunálneho odpadu sa tým rozšírila aj na podnikateľské subjekty.

Ku komunálnym odpadom sa totiž bude počítať aj "zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z iných zdrojov, ak je tento odpad svojím charakterom a zložením podobný odpadu z domácností".

Ide napríklad o obchody, reštaurácie, hotely, či rôzne služby.

V praxi to znamená, že výrobcovia by mali prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV) financovať priamo aj tento objem odpadov.

Zmena od polovice roka

Ustanovenie však začína platiť už od 1. júla tohto roku. OZV, ktoré majú prevziať zodpovednosť za priame financovanie aj tohto objemu vytriedených komunálnych odpadov, tak zrejme budú musieť uprostred zmluvného roku zvyšovať sadzby pre výrobcov.

INISOFT

Ministerstvo navyše podnes nevydalo vyhlášky, ktoré mali upresňovať spôsob výkonu tejto činnosti a evidencie.

Na možný problém upozornili viaceré osoby a dotknuté subjekty redakciu denníka Odpady-portal.sk, ako aj niektorých poslancov NR SR.

Ministerstvo: termín nezmeníme

Envirorezort nad posunutím termínu účinnosti neuvažuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

 1. info@odpadovyhospodar.sk17.03.2020 (09:30)
  Nápad je to veľmi dobrý. Veľmi pozitívna zmena pre firmy, otázna pre obce a negatívna pre OZV a výrobcov, lebo tí to budú musieť celé platiť. Za prvé - výrazne sa pomôže malým a stredným podnikateľom, ktorý už nebudú musieť uvažovať nad tým či je to odpad z ich činnosti alebo nie. Ak pôjde o iné zdroje (síce v zákone nevysvetlené, ale v dôvodovej správe áno), teda napríklad z hotela, reštaurácie, administratívy či maloobchodu, tak sa všetci takýto podnikatelia zbavia povinností a nákladov spojených s odpadom. Ani evidencie nebudú musieť riešiť a ešte k tomu budú môcť svoje biznis odpady nosiť na zberný dvor a to zadarmo. Za druhé, aspoň čiastočne sa to rieši nespravodlivosť a duplicitné platby pre firmy. Ide o to, že za všetky obaly by malo byť zaplatené. Je jedno či si počítač v obchode kúpim ja ako osoba alebo ako firma. OZV by mala mať za obal zaplatené a mala by sa postarať o jeho zber a zhodnotenie. To je na tej zmene to krajšie. To škaredšie je že to tak ľahko asi nepôjde. Všetko si to asi schytajú obce, nakoľko OZV idú podľa štandardov zberu a tam sa s kapacitami pre podnikateľov nepočíta. Takže držím palce, aby túto fajn zmena sa podarilo aj reálne zaviesť do praxe a aby nám aj tieto čísla pomohli splniť limity SR pre rok 2020.
 2. info@odpadovyhospodar.sk17.03.2020 (09:34)
  a ešte malé doplnenie. Komunálne odpady by mali byť aj z maloobchodu. A čo je maloobchod? Napríklad aj Tesco, Kaufland, Lidl, Billa, COOP jednota. Takže asi by sa to zišlo poriadne vysvetliť, či OZV budú musieť zabezpečiť zber a zhodnotenie obalov a neobalov aj z takýchto veľkých firiem, resp. kde je hranica maloobchodu. Na druhej strane prečo by sa o to nemali postarať, opäť platí, že za všetky obaly v obchodoch je alebo malo by byť zaplatené. Držím palce.
 3. sinak@naturpack.sk18.03.2020 (13:20)
  Pre ministerstvo a odpadového hospodára Pokiaľ by sme mali dobrý zákon o odpadoch a zrušili by sa výnimky, ktoré má množstvo subjektov neplatiacich do systému, vrátane Ministerstva ŽP, takáto zmena by bola prínosom. V zákone sú prioritne potrebné systémové a nie populistické zmeny. Na zásadné systémové zmeny však dlhodobo chýba vôľa. Šinák

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu má začať platiť od roku 2021. Odpadárske spoločnosti upozorňujú na možné niekoľkonásobné zvýšenie nákladov pri nakladaní so zmesovým odpadom.

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?