Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

MŽP SR: Zberné dvory a výkupne odpadov sa musia pre koronavírus zatvoriť

Ministerstvo životného prostredia dnes aktualizovalo usmernenie k nakladaniu s odpadom v kontexte šírenia koronavírusu COVID-19.

zberný dvor

Ilustračné foto: redakcia

Zberné dvory a výkupne odpadov na Slovensku musia byť pre mimoriadnu situáciu súvisiacu so šírením koronavírusu zatvorené. Obmedzenia sa netýkajú zberu odpadu, triediacich liniek, spaľovní ani skládok.

Vyplýva to z aktualizovaného usmernenia, ktoré dnes zverejnilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR).

Zberné dvory mimo prevádzky

Obmedzenia, ktoré súvisia s vydaným opatrením Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) pri ohrození verejného zdravia č. OLP/2595/2020 z 15. marca 2020 a č. OLP/2956/2020 zo 16. marca 2020 sa týkajú činností súvisiacich s nakladaním s odpadom len v obmedzenej miere.

„Tieto opatrenia smerujú k prevádzkam, kde dochádza k priamemu kontaktu so zákazníkmi. V oblasti nakladania s odpadom ide o prevádzky zberných dvorov a výkupní odpadov. Tieto prevádzky nie je možné v súčasnosti prevádzkovať,“ vysvetľuje v aktualizovanom usmernení rezort životného prostredia.

Niektoré zberné dvory na Slovensku sa zatvorili ešte pred vydaním aktualizovaného usmernenia. Spoločnosť Marius Pedersen, napríklad, uzatvorila všetky svoje zberné dvory už v sobotu 14. marca.

Zber odpadu bez obmedzení

Nový minister životného prostredia Ján Budaj apeluje na zodpovedné správanie aj v oblasti nakladania s komunálnym odpadom.

Envirorezort je v úzkom kontakte s hlavným hygienikom aj Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) a v prípade potreby bude operatívne hľadať najlepšie možnosti ako v súčasnej situácii zabezpečiť bezproblémové nakladanie s odpadom.

Pri nakladaní s odpadom nedochádza k vysokej koncentrácii ľudí na jednom mieste. Prevádzky alebo činnosti, ktoré slúžia k nakladaniu s odpadom, ako zber zmesového komunálneho odpadu, zber triedených zložiek komunálneho odpadu, triediace linky, spracovanie odpadu, spaľovne odpadov či skládky odpadov nie sú žiadnymi obmedzeniami nateraz dotknuté.

„Práve naopak, v aktuálnej situácii je nevyhnutné, aby boli prevádzkované v rovnakom rozsahu ako doteraz,“ zdôrazňuje ministerstvo.

MŽP SR pripomína predpisy

Ministerstvo v aktualizovanom usmernení pripomína, že všetky subjekty, ktoré sú súčasťou systému nakladania s odpadom, a teda tento systém tvoria a zabezpečujú ho – zberové spoločnosti, prevádzkovatelia triediacich liniek či prevádzkovatelia skládok odpadov – sú povinné dodržiavať platné právne predpisy v oblasti odpadového hospodárstva.

Ich úlohou je okrem iného zabezpečiť riadny zber a odvoz odpadov, triedenie a dotrieďovanie vyzbieraného odpadu, jeho zhodnotenie či recykláciu.

„Je nespochybniteľné, že je potrebné a nutné dodržiavať pri všetkých činnostiach hygienické postupy a predpisy tak, ako pravidelne zdôrazňuje a odporúča ÚVZ SR,“ apeluje envirorezort.

Čo s použitými rúškami?

Ako sme na Odpady-portal.sk priniesli už minulý týždeň, podľa stanoviska ÚVZ SR sa použité ochranné prostriedky, ktoré vznikajú občanom v domácnosti alebo zamestnancom v bežných prevádzkach, likvidujú ako bežný odpad. Platí to pre použité rúška, respirátory, rukavice i vreckovky.

Ministerstvo aj v aktualizovanom usmernení pripomína, že nijaký špeciálny postup sa v prípade týchto odpadov neuplatňuje. Použité rúška a ďalšie ochranné prostriedky sa ukladajú do zmesového odpadu.

Envirorezort pre občanov odporúča nasledovný postup:

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. varkolyova.dagmar@gmail.com26.03.2020 (15:07)
    chcela by som sa kompetentných opýtať, čo je myslené pod pojmom bežná prevádzka - to je tá druhá časť, ktorá sa týka ochranných rúšok !!! ??? lebo takéto usmernenie je k ničomu ... za druhé : ak má zberňa/výkupňa odpadov povolený aj zber odpadov kategórie 20....ktoré sú súčasťou Komunálnych odpadov (odpady z domácností a podobné odpady z obchodu, priemyslu a inštitúcií) vrátane ich zložiek z triedeného zberu...má, alebo nemá byť otvorená !!!??? Ako píše MŽP SR na svojej stránke : Obmedzenia súvisiace s vydaným opatrením Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia č. OLP/2595/2020 zo dňa 15. marca 2020 a č. OLP/2956/2020 zo dňa 16. marca 2020 sa týkajú činností súvisiacich s nakladaním s odpadom len v obmedzenej miere. Tieto opatrenia smerujú k prevádzkam, kde dochádza k priamemu kontaktu so zákazníkmi. V oblasti nakladania s odpadom ide o prevádzky zberných dvorov a výkupní odpadov. Tieto prevádzky nie je možné podľa Úradu verejného zdravotníctva SR v súčasnosti prevádzkovať. Ale tieto prevádzky sú tiež súčasťou nakladania s odpadmi , či nie ??? od týchto zberní sa odpad ďalej dostáva ku konečným zariadeniam !!! Ak nebudú fungovať títo, čo budú triediť tí, ktorý sú na konci pyramídy ??? Či sa mýlim ??? Ako je teda potrebné usmerniť zberne/výkupne !!! Každý má dnes odpad kategórie 20 ..., ale aj iných kategórií z katalógu odpadov. Načo robíme tento chaos v ťažkej dobe, ktorú všetci prežívame a ešte len budeme prežívať. Dagmar Várkolyová

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Nové environmentálne pravidlá majú nezamýšľaný dopad: viac odpadu a viac emisií.

Na Orave sa začína odstraňovať stará environmentálna záťaž, sanácia vyjde na 6,4 mil. eur

Na Orave sa začína odstraňovať stará environmentálna záťaž, sanácia vyjde na 6,4 mil. eur

Sanačné práce zrealizuje dvojica firiem.

Tretie kolo Mestského bazára v Bratislave našlo využitie pre 10,8 ton predmetov

Tretie kolo Mestského bazára v Bratislave našlo využitie pre 10,8 ton predmetov

Z výnosov Mestského bazára chce OLO financovať prvé reuse centrum v Bratislave.