NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Odpadárske spoločnosti bijú na poplach: Triedenie odpadu je ohrozené

Zabezpečovanie odvozu odpadu má byť tiež kritickou službou. Sklady sa rýchlo plnia, triediace linky v niektorých krajinách zatvárajú.

Odpadárske spoločnosti bijú na poplach:  Triedenie odpadu je ohrozené

Foto: Odpady-portal.sk

Zabezpečovanie zberu a spracovania odpadu je čoraz náročnejšie. Opatrenia v dôsledku šírenia epidémie sa sprísňujú, no odvoz a triedenie smetí sa realizuje stále. Zatiaľ.

Dôležitosť odvozu odpadu ako základnej verejnej služby zdôrazňujú aj odpadárske spoločnosti. Európske združenie FEAD v pripomienkach (ktoré má Odpady-portal.sk k dispozícii) k návrhu správy EK “Odpadové hospodárstvo v kontexte vypuknutia epidémie Covid19: výmena informácií, zdieľanie užitočných praktík a usmernenie pri aplikovaní legislatívy EÚ o odpadoch” zdôrazňuje, že ide o kritickú službu.

“Potrebujeme prioritný prístup k palivám a ostatným dodávkam nutných pre fungovanie zariadení. Rovnako výnimky v obmedzeniach pohybu kľúčových pracovníkov alebo pracovného času pre zabezpečenie služby so zníženými kapacitami.”

Odpadári žiadajú, aby odvetvie bolo súčasťou všetkých prioritných a hygienických opatrení na úrovni štátu alebo samosprávy a malo nárok na ochranné vybavenie a materiály. Za hlavnú prioritu považujú zabezpečenie ochrany pracovníkov, ktorí naďalej pokračujú v zbere, preprave a spracovaní odpadu. Keďže situácia veľmi rýchlo eskaluje, vyhodnotenie zvažovaných krokov by sa malo diať na národnej úrovni.

Na Slovensku sú zatvorené z hygienických dôvodov zberné dvory a výkupne odpadov. Podľa usmernenia ministerstva životného prostredia sa obmedzenia netýkajú zberu, triedenia odpadu, skládok odpadu ani spaľovní.

“Pri nakladaní s odpadom nedochádza k vysokej koncentrácii ľudí na jednom mieste. Prevádzky alebo činnosti, ktoré slúžia k nakladaniu s odpadom, ako zber zmesového komunálneho odpadu, zber triedených zložiek komunálneho odpadu, triediace linky, spracovanie odpadu, spaľovne odpadov či skládky odpadov nie sú žiadnymi obmedzeniami nateraz dotknuté. Práve naopak, v aktuálnej situácii je nevyhnutné, aby boli prevádzkované v rovnakom rozsahu ako doteraz,“ uvádza ministerstvo.

Zachovať triedenie, ak to situácia umožňuje

EK odporúča zachovanie triedeného zberu. Zberové spoločnosti podotýkajú, že je treba zohľadniť konkrétnu situáciu v každej krajine a aj na lokálnej úrovni. Zariadenia na triedenie odpadu, najmä tie verejné, už sú v niektorých štátoch zatvorené, čo narúša celý dodávateľský reťazec. Vo Francúzsku funguje už iba polovica triediacich zariadení.

Inde, ako napríklad v Nemecku, Holandsku, Fínsku, či Švédsku separovaný zber a recyklácia odpadu naďalej pokračuje, najmä z obáv o narušenie dodávok pre priemysel.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vláda uvažovala o zrušení povinnosti reportovať štatistiky o obaloch. Hrozí koniec triedeného zberu?

Vláda uvažovala o zrušení povinnosti reportovať štatistiky o obaloch. Hrozí koniec triedeného zberu?

Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve adresovala list ministrovi životného prostredia a navrhuje viacero opatrení.

Odpadové hospodárstvo začína byť v súvislosti s nákazou COVID-19 kľúčovou témou

Odpadové hospodárstvo začína byť v súvislosti s nákazou COVID-19 kľúčovou témou

Opatrenia zavádzané na Slovensku zastavili alebo obmedzili prevádzku mnohých odvetví či firiem. Najviac vyťaženými a kľúčovými sa naopak stali zdravotníctvo, potravinárstvo či farmaceutický priemysel.

Japonská dedina funguje takmer bez odpadu, separujú do štyridsiatich piatich kategórií

Japonská dedina funguje takmer bez odpadu, separujú do štyridsiatich piatich kategórií

Odpad triedia samotní občania podľa prísnych kritérií. Do spaľovne v najbližšom meste posielajú iba nevyhnutné zvyšky, ostatné druhy odpadu kompostujú alebo recyklujú.