Odpadárske spoločnosti bijú na poplach: Triedenie odpadu je ohrozené | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Odpadárske spoločnosti bijú na poplach: Triedenie odpadu je ohrozené

Zabezpečovanie odvozu odpadu má byť tiež kritickou službou. Sklady sa rýchlo plnia, triediace linky v niektorých krajinách zatvárajú.

Odpadárske spoločnosti bijú na poplach:  Triedenie odpadu je ohrozené

Foto: Odpady-portal.sk

Zabezpečovanie zberu a spracovania odpadu je čoraz náročnejšie. Opatrenia v dôsledku šírenia epidémie sa sprísňujú, no odvoz a triedenie smetí sa realizuje stále. Zatiaľ.

Dôležitosť odvozu odpadu ako základnej verejnej služby zdôrazňujú aj odpadárske spoločnosti. Európske združenie FEAD v pripomienkach (ktoré má Odpady-portal.sk k dispozícii) k návrhu správy EK “Odpadové hospodárstvo v kontexte vypuknutia epidémie Covid19: výmena informácií, zdieľanie užitočných praktík a usmernenie pri aplikovaní legislatívy EÚ o odpadoch” zdôrazňuje, že ide o kritickú službu.

“Potrebujeme prioritný prístup k palivám a ostatným dodávkam nutných pre fungovanie zariadení. Rovnako výnimky v obmedzeniach pohybu kľúčových pracovníkov alebo pracovného času pre zabezpečenie služby so zníženými kapacitami.”

Odpadári žiadajú, aby odvetvie bolo súčasťou všetkých prioritných a hygienických opatrení na úrovni štátu alebo samosprávy a malo nárok na ochranné vybavenie a materiály. Za hlavnú prioritu považujú zabezpečenie ochrany pracovníkov, ktorí naďalej pokračujú v zbere, preprave a spracovaní odpadu. Keďže situácia veľmi rýchlo eskaluje, vyhodnotenie zvažovaných krokov by sa malo diať na národnej úrovni.

Na Slovensku sú zatvorené z hygienických dôvodov zberné dvory a výkupne odpadov. Podľa usmernenia ministerstva životného prostredia sa obmedzenia netýkajú zberu, triedenia odpadu, skládok odpadu ani spaľovní.

“Pri nakladaní s odpadom nedochádza k vysokej koncentrácii ľudí na jednom mieste. Prevádzky alebo činnosti, ktoré slúžia k nakladaniu s odpadom, ako zber zmesového komunálneho odpadu, zber triedených zložiek komunálneho odpadu, triediace linky, spracovanie odpadu, spaľovne odpadov či skládky odpadov nie sú žiadnymi obmedzeniami nateraz dotknuté. Práve naopak, v aktuálnej situácii je nevyhnutné, aby boli prevádzkované v rovnakom rozsahu ako doteraz,“ uvádza ministerstvo.

Zachovať triedenie, ak to situácia umožňuje

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com02.04.2020 (09:07)
    Píše sa hore, že zber a triedenie prebieha.Teda neviem, kde žijem, ale v našej obci triedený zber neprebieha. OZVčka sa akože nedohodla na financovaní so zberovou spoločnosťou. Čo koniec koncov obom vyhovuje. Zisky sa zvyšujú. .. Odpadiari z tejto situácie chcú a vyťažia čo najviac. Cenu odpadu poženú do astronomických výšok. Dobre, však trh by mal určiť únosnú hranicu (ak ju neposunú svojprávia...). A ešte chcú naftu, ochranné prostriedky, viac prostriedkov... Lebo prichádzajú do styku s ľuďmi... Moja manželka je lekárka v prvom kontakte. Doteraz dostala 10 ks jednorázových rúšok na 5 dní (pred troma týždňami). Znížili je úhradu vykonaných výkonov na 75 %. Nedostane naftu, hoci do práce musí cestovať. Žiaľ lekári nemôžu vydierať. No nič, to bol len úlet. Ale separovaný odpad u nás ozaj nik nezbiera. Pekný deň všetkým prajem.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Novela zákona má priniesť niekoľko dôležitých zmien.

Na východnom Slovensku vznikne centrum mechanicko-biologickej úpravy odpadu

Na východnom Slovensku vznikne centrum mechanicko-biologickej úpravy odpadu

Spoločnosť Kosit pripravuje MBÚ zariadenie, ktoré má znížiť množstvo odpadu na skládke.

Vranovský podnik chce spracovať viac zberového papiera. Od štátu zrejme získa pomoc

Vranovský podnik chce spracovať viac zberového papiera. Od štátu zrejme získa pomoc

Investícia má zvýšiť úroveň recyklačných kapacít na vstupe. Sulíkov rezort podniku zrejme poskytne miliónovú štátnu pomoc.