NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Recyklácia skla bude ekologickejšia s novou hybridnou pecou

Európsky zväz výrobcov obalov zo skla chce pomocou pece poháňanej energiou z obnoviteľných zdrojov zrealizovať víziu klimaticky neutrálneho potravinového obalu.

Recyklácia skla bude ekologickejšia s novou hybridnou pecou

Odpady-portal.sk

Hybridná pec

Európsky zväz výrobcov obalov zo skla FEVE ohlásil vznik projektu, ktorý je zameraný na výstavbu prvej plnohodnotnej hybridnej elektrickej pece, ktorá bude do veľkej miery poháňaná obnoviteľnou energiou.

Projekt sa nazýva „Furnace of the Future“, teda „Pec budúcnosti“, a na jej návrhu a realizácii budú pracovať odborníci z dvadsiatich spoločností, ktoré vyrábajú sklenené obaly. Medzi nimi je aj firma Ardagh Group, ktorá sa zaviazala uviesť pec do prevádzky v roku 2022 v Nemecku, pričom prvé výsledky jej výkonu budú známe v roku 2023.

Až 80 % energie z fosílnych palív sa v novej peci nahradí obnoviteľnými zdrojmi, vďaka čomu klesnú emisie o 50 %. Projekt okrem toho umožní využitie veľkých objemov recyklovaného skla, čím sa emisie znížia o ďalších 5 % a spotreba energie o 3 % s každými 10 % recyklovaného skla, ktoré sa v peci roztavia.

V prípade akýchkoľvek problémov s dodávkou elektrickej energie dokáže technológia plynulo prejsť na iný zdroj energie bez toho, že by to obmedzilo jej prevádzku.

Výhody a nevýhody

Viacero sklárskych výrobných závodov, ktorých je v Európe približne stopäťdesiat, už na tavenie používa malé elektrické pece, no týmto spôsobom sa zatiaľ dá vyrábať iba bezfarebné sklo z pôvodných surovín. Recyklované sklo nedokážu spracovať vôbec alebo len vo veľmi malej miere.

„Pec budúcnosti“ má presne tieto obmedzenia odstrániť. Bude schopná spracovať veľké objemy všetkých druhov skla vrátane recyklovaného a denne vyprodukovať viac ako tristo ton skla akejkoľvek farby.

Jedinou nevýhodou je jej cena. Hybridná pec bude počas desiatich rokov svojej životnosti stáť možno až o štyridsať miliónov eur viac ako obyčajná pec pre sklársky priemysel. FEVE sa preto chce uchádzať o finančnú podporu od Európskej komisie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.