Japonská dedina funguje takmer bez odpadu, separujú do štyridsiatich piatich kategórií | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Japonská dedina funguje takmer bez odpadu, separujú do štyridsiatich piatich kategórií

Odpad triedia samotní občania podľa prísnych kritérií. Do spaľovne v najbližšom meste posielajú iba nevyhnutné zvyšky, ostatné druhy odpadu kompostujú alebo recyklujú.

Japonská dedina funguje takmer bez odpadu, separujú do štyridsiatich piatich kategórií

Zákon im znemožnil spaľovať

Obyvatelia dediny Kamikatsu na japonskom ostrove Šikoku už takmer dve desaťročia cielene zmenšujú svoju produkciu odpadu, čo najviac ho opätovne využívajú a recyklujú. V tejto snahe ich zjednotil cieľ ukončiť závislosť od spaľovní a skládok.

V roku 2000 musela obec radikálne zmeniť svoj spôsob nakladania s odpadmi, keďže v Japonsku do platnosti vstúpil prísny zákon týkajúci sa emisií dioxínov, na základe ktorého boli v Kamikatsu nútení zavrieť dve malé zaradenia na spaľovanie odpadu, ktoré prevádzkovali.

Keďže ide o starnúcu a neustále sa zmenšujúcu komunitu, peniaze na výstavbu spaľovne, ktorá by bola v súlade so zákonom, sa nenašli a rovnako si nemohli dovoliť ani odvoz do zariadení v iných mestách. Jediným riešením teda bolo zmenšiť produkciu odpadu na minimum a zmaximalizovať mieru recyklácie.

Kamikatsu je dedina, ktorú od najbližšieho mesta delí hodinová jazda autom a od Tokia je vzdialená 370 km. Hoci úplne sa obyvateľom prestať produkovať odpad ešte nepodarilo a asi sa ani nepodarí, ich úsilie už inšpirovalo ďalšie komunity v Japonsku. 

V roku 2016 v Kamikatsu vytriedili a zrecyklovali 81 % odpadu, ktorý vyprodukovali, pričom celoštátny priemer Japonska bol na úrovni 20 %.

Triedenie, kompostovanie, opätovné použitie

Odpad z domácností sa triedi do štyridsiatich piatich kategórií a až potom ho obyvatelia môžu doniesť na zberné miesto, ktoré je otvorené každý deň od 7:30 do 14:00 a kde dobrovoľníci zabezpečia, že sa jednotlivé zložky dostanú do správneho kontajnera.

Pre starších obyvateľov, pre ktorých je priniesť odpad osobne náročné, je zabezpečený odvoz v nepárnych mesiacoch.

Vyseparovaný materiál musí byť čo najčírejší, preto treba napríklad z plastovej fľaše odstrániť vrchnáčik aj etiketu, z drevenej dosky zase treba vybrať klince.

Prinesené položky, ktoré sú stále v dobrom stave, končia v recyklačnom obchode, odkiaľ si obyvatelia môžu zadarmo zobrať to, čo ešte vedia využiť – napríklad oblečenie, riad alebo ozdobné predmety.

Pravidlom je, že všetok prinesený aj odnesený tovar sa musí zvážiť, aby obec vedela, koľko odpadu sa opätovne využije. V roku 2016 do obchodu obyvatelia priniesli približne 15 ton nechcených predmetov a rovnako veľa si z neho aj odniesli.

Navnivoč nevyjdú ani nechcené látky či oblečenie. Ujme sa ho tím dvadsiatich remeselníkov a krajčírok a premenia ich na drobné úžitkové predmety, ktoré sú napredaj, napríklad nákupné tašky.

Organický odpad by obyvatelia mali kompostovať doma. V prípade, že sa rozhodnú zaobstarať si elektrický kompostér, obdržia finančný príspevok vo výške 42 000 jenov, teda približne 350 eur, čo predstavuje viac ako ti štvrtiny z ceny zariadenia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

V súčasnosti na Slovensku sanujeme v priemere osem lokalít ročne. Ak by štát pokračoval takýmto tempom, sanácia všetkých envirozáťaží by trvala viac ako sto rokov.

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.