Jednorazové rúška špinia prírodu už dnes, cez Veľkú noc sa môže situácia ešte zhoršiť | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Jednorazové rúška špinia prírodu už dnes, cez Veľkú noc sa môže situácia ešte zhoršiť

Minister životného prostredia Ján Budaj apeluje na ľudí, aby sa počas Veľkej noci a pobytov v prírode správali ohľaduplne k životnému prostrediu.

Ján Budaj

Foto: MŽP SR Facebook

Nový minister životného prostredi Ján Budaj pred veľkonočnými sviatkami apeluje na ľudí, aby sa správali ohľaduplne nielen voči svojim blízkom, ale aj voči prírode. V prípade používania jednorazových ochranných pomôcok šéf envirorezortu vyzýva k zodpovednému nakladaniu s odpadom. 

„Prosím vás, nezanechajte po tejto Veľkej noci prírodu plnú odpadkov a najmä nie jednorazových rúšok, ktoré už teraz znečisťujú nejeden kút Slovenska. Prosím Vás, buďte ohľaduplní jeden k druhému, buďte ohľaduplní aj k prírode, aby sme ju po týchto sviatkoch nezanechali ako jedno veľké smetisko,“ vyzýva J. Budaj.

„Príroda sa nám v týchto dňoch stáva akýmsi azylom, do ktorého sa mnohí uchyľujeme, aby sme mohli aspoň na moment slobodne dýchať. Je preto dôležité, aby sme sa v prírode, či už v lese na prechádzke alebo na hrádzi, správali zodpovedne. Nezahadzovali odpadky, netrhali rastliny, nerušili zver. Naopak, buďme súdržní a dbajme na to, aby si krásu prírody mohol vychutnať každý,“ zdôraznil minister.

Envirorezort už v marci informoval, ako správne nakladať s použitými ochrannými pomôckami – rúškami, respirátormi alebo rukavicami. Látkové rúška sa dajú ľahko vyprať, ožehliť a opätovne použiť.

Jednorazové rúška či respirátory zas treba dať do plastovej tašky alebo vreca a pevne uzavrieť. Vrece či taška následne patrí do zmesového komunálneho odpadu, teda čierneho kontajnera. Na Odpady-portal.sk sme priniesli podrobnosti v tomto článku.

Časť rúšok aj iných ochranných a hygienických prostriedkov však aj napriek týmto výzvam končí v triedenom zbere. Tieto odpady pritom predstavujú riziko nielen pre smetiarov, ale aj pracovníkov triediacich a dotrieďovacích liniek.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ENVI - PAK získal ocenenie za udržateľné aktivity v spracovaní odpadov

ENVI - PAK získal ocenenie za udržateľné aktivity v spracovaní odpadov

Spoločnosť zaviedla na Slovensku prístup rozšírenej zodpovednosti výrobcov za výrobky a obaly od vývoja až po post-spotrebiteľskú fázu ich životného cyklu.

Monitoring odpadového hospodárstva | 23. - 29. 1. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 23. - 29. 1. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Trenčiansky samosprávny kraj získal certifikát zodpovednej spoločnosti

Trenčiansky samosprávny kraj získal certifikát zodpovednej spoločnosti

OZV ENVI - PAK ocenil TSK certifikátom základnej úrovne v projekte Zodpovedná spoločnosť.