Košičanov trápi neporiadok na uliciach. Pandémia má už dopad aj na vývoz mestského odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Košičanov trápi neporiadok na uliciach. Pandémia má už dopad aj na vývoz mestského odpadu

Na Košickom sídlisku Juh vzniká neporiadok. Miestny úrad odpratal verejné odpadkové koše i koše na psie exkrementy.

V Košiciach zmizli odpadkové koše

Ilustračné foto: Pexels

Z Mestskej časti Košice-Juh sa minulý týždeň vytratili odpadkové koše. Obyvatelia sídliska sa kvôli tomu sťažujú, že nemajú možnosť vyhadzovať odpadky na verejných priestranstvách a v okolí vzniká neporiadok. Vzniknutá situácia súvisí s karanténnymi opatreniami.

Odpadkové koše sme vyprázdňovali s pomocou aktivačných pracovníkov, avšak pre mimoriadnu situáciu je ich činnosť pozastavená. Požiadavku na vyprázdňovanie košov sme vzniesli aj na mesto Košice, tá však nebola akceptovaná,“ oznámila mestská časť na sociálnej sieti.

Magistrát zároveň prisľúbil, že smetné nádoby po ukončení mimoriadneho stavu súvisiaceho s koronavírusom opäť umiestni na pôvodné miesta. Obyvateľom sídliska bolo namiesto toho odporúčané vyhadzovanie odpadkov do kontajnerov na bežný komunálny odpad.

Je pravda, že tieto opatrenia sú postupne uvoľňované a časť aktivačných pracovníkov bude menšie obecné služby vykonávať od 1. mája. Desať aktivačných pracovníkov bude vykonávať zber nečistôt a odpadkov zo zelene a verejných priestranstiev za prísnych hygienických opatrení bez zbytočného združovania sa,“ povedala pre portál Košice Dnes Marcela Zeleňáková zo sekretariátu starostu Mestskej časti Košice-Juh.


Zeleňáková zároveň dodala, že mestská časť nemá kapacity na to, aby pouličné smetné koše vyprázdňovala. V tomto roku mesto Košice totiž neposkytlo mestskej časti požadovanú účelovú dotáciu vo výške 45-tisíc eur.

Tá mala byť použitá práve na vykonávanie verejnoprospešných prác. Podľa platného Štatútu mesta Košice má odvoz a likvidáciu odpadu na starosti mesto Košice, ktoré túto činnosť vykonáva prostredníctvom spoločnosti KOSIT.


Neschválenie spomínanej dotácie majú na svedomí zrejme aj finančné problémy mesta, ktoré si chce podľa denníka Korzár na dočasné preklenutie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami zobrať kontokorentný úver vo výške 15 miliónov eur.

Na rozpočty mnohých samospráv má negatívny dopad najmä pandémia vírusu Covid-19, ktorá zapríčinila obrovské výpadky podielových daní, miestnych daní a poplatkov. Mesto Košice odhaduje výpadok príjmov až na 45 miliónov eur.


Samospráva mestskej časti Juh v predošlých obdobiach vyprázdňovala smetné koše v snahe vypomôcť pri zabezpečovaní čistoty na jej území. Dnes však okrem vývozu pouličného odpadu funguje v obmedzenom režime aj Správa mestskej zelene.

Podľa Zeleňákovej požiadala mestská časť o stanovisko aj komunikačné oddelenie magistrátu. Mesto sa najmä ohľadom odstránenia košov na psie exkrementy odvolalo na to, že Juh - rovnako ako aj ďalšie mestské časti dostáva prostriedky z dane za psa.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Skúmajú ako kuchynský odpad zbaviť zápachu

Skúmajú ako kuchynský odpad zbaviť zápachu

Spotrebitelia považujú za najväčšiu bariéru zberu potravinového odpadu nedostatok kontajnerov, zápach, prítomnosť hlodavcov a hmyzu, vyplýva z prieskumu.

Obciam znovu stúpnu náklady, občanom poplatky. ZMOS kritizuje nový návrh ministerstva

Obciam znovu stúpnu náklady, občanom poplatky. ZMOS kritizuje nový návrh ministerstva

Samosprávam sa nepozdáva ani sprísnenie podmienok pre získanie príspevku z Envirofondu. ZMOS varuje, že to obce demotivuje triediť odpad.

Veľká novembrová obalová revolúcia. Európska komisia predstavila prísne regulácie pre obaly

Veľká novembrová obalová revolúcia. Európska komisia predstavila prísne regulácie pre obaly

Komisia dnes navrhla nové celoeurópske pravidlá týkajúce sa obalov.