Nový druh plastu sa bez zvyškov rozloží pôsobením UV žiarenia | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Nový druh plastu sa bez zvyškov rozloží pôsobením UV žiarenia

Cieľom vedcov je vytvoriť plast, ktorý by degradoval tak, aby po ňom v životnom prostredí nezostala žiadna stopa. S novým materiálom by sa v budúcnosti mohlo výrazne zredukovať množstvo odpadkov v prírode.

Nový druh plastu sa bez zvyškov rozloží pôsobením UV žiarenia

foto: Odpady-portal.sk

Plast rozloží UV žiarenie

Vo výskume, ktorý tento mesiac vyšiel vo vedeckom časopise Journal of the American Chemical Society, americkí chemici z Cornell University predstavili nový polymér, ktorý sa dokáže rozložiť pôsobením ultrafialového žiarenia.

„Vyvinuli sme nový plast, ktorý má mechanické vlastnosti komerčného rybárskeho výstroja. Ak však dôjde k tomu, že sa stratí vo vodnom prostredí, dokáže sa tento materiál v reálnom časovom rozsahu rozložiť. Tento materiál by mohol obmedziť neustále hromadenie plastov v životnom prostredí,“ uviedol hlavný výskumný pracovník Bryce Lipinski, ktorý je doktorandom v laboratóriu profesor chémie a chemickej biológie Cornell University Geoffa Coatesa.

Vedec uvádza, že približne polovica všetkého plávajúceho plastového odpadu v oceáne pochádza z komerčného rybolovu. Rybárske siete a laná sa vyrábajú predovšetkým z troch druhov polymérov: izotaktického polypropylénu, polyetylénu s vysokou hustotou a nylonu. Žiadny z týchto plastov sa nerozkladá ľahko.

„Hoci výskum degradovateľných plastov sa v posledných rokoch teší veľkej pozornosti, výroba materiálu s mechanickou pevnosťou porovnateľnou s komerčnými plastmi je stále náročnou záležitosťou,“ vysvetľuje Lipinski.

foto: redakcia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

Zariadenie na energetické využitie odpadu má byť po modernizácii ekologickejšie. Novou investíciou sa však celkové energetické zhodnocovanie odpadu zvýši len mierne.

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Stredoslovenská obec využíva na tzv. množstvový zber systém založený na žetónoch. Obyvatelia platia za odpad v závislosti od toho, koľko ho vytvoria.

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Výrobcovia a distribútori môžu nezálohované obaly uvádzať na trh do konca januára. Obchodníci majú čas na dopredaj zásob do 30. júna.