Cieľom vedcov je vytvoriť plast, ktorý by degradoval tak, aby po ňom v životnom prostredí nezostala žiadna stopa. S novým materiálom by sa v budúcnosti mohlo výrazne zredukovať množstvo odpadkov v prírode.
Plast rozloží UV žiarenie
Vo výskume, ktorý tento mesiac vyšiel vo vedeckom časopise Journal of the American Chemical Society, americkí chemici z Cornell University predstavili nový polymér, ktorý sa dokáže rozložiť pôsobením ultrafialového žiarenia.
„Vyvinuli sme nový plast, ktorý má mechanické vlastnosti komerčného rybárskeho výstroja. Ak však dôjde k tomu, že sa stratí vo vodnom prostredí, dokáže sa tento materiál v reálnom časovom rozsahu rozložiť. Tento materiál by mohol obmedziť neustále hromadenie plastov v životnom prostredí,“ uviedol hlavný výskumný pracovník Bryce Lipinski, ktorý je doktorandom v laboratóriu profesor chémie a chemickej biológie Cornell University Geoffa Coatesa.
Vedec uvádza, že približne polovica všetkého plávajúceho plastového odpadu v oceáne pochádza z komerčného rybolovu. Rybárske siete a laná sa vyrábajú predovšetkým z troch druhov polymérov: izotaktického polypropylénu, polyetylénu s vysokou hustotou a nylonu. Žiadny z týchto plastov sa nerozkladá ľahko.
„Hoci výskum degradovateľných plastov sa v posledných rokoch teší veľkej pozornosti, výroba materiálu s mechanickou pevnosťou porovnateľnou s komerčnými plastmi je stále náročnou záležitosťou,“ vysvetľuje Lipinski.
foto: redakcia
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.