NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ako končia plasty v oceáne a akými krokmi tomu vieme zabrániť?

Nezáleží na tom, či žijete blízko mora alebo je od vás vzdialené stovky kilometrov. S najväčšou pravdepodobnosťou v ňom skončí aj váš plastový odpad. Ako sa tam však dostane?

Ako končia plasty v oceáne a akými krokmi tomu vieme zabrániť?

Foto: Bigstock.com

Plast v smetnom koši je len začiatkom cesty

Všetky plasty, ktoré končia v koši, mohli byť recyklované. Namiesto toho skončia na skládke. Sú však také ľahké, že počas prepravy smetiarmi ich vietor zvykne odfúknuť mimo vozidla.

Takto často končia v kanalizácii a dostávajú sa do riek a mora. Preto by sme sa zakaždým mali zamyslieť nad tým, či nám znečistenie planéty skutočne stojí za to.

Splachovanie odpadu je nezodpovedné

Výrobky, ktorých sa zbavujeme vyhodením do záchoda, sú často z plastu. Mnoho ľudí si stále neuvedomuje, že hygienické vreckovky a vlhčené utierky obsahujú mikrovlákna.

Tie sa dokonca uvoľňujú aj z nášho oblečenia počas prania. Sú príliš malé na to, aby ich bolo možné odfiltrovať v čističkách odpadových vôd. Stáva sa z nich potrava pre malé morské druhy a končia tak na našom stole.

Veci nepomáhame ani neustálym kupovaním plastových výrobkov. Vyberme si radšej papierové vrecko, plátenku či drevené puzdro na mobil.

Smeti nezostanú na ulici navždy

Odpad, ktorý sa ocitne na ulici, tu svoju skutočnú cestu iba začal. Dažďová voda a vietor pomôžu tomuto odpadu dostať sa do riek a potokov. Nezabúda sa pritom ani na odtoky, ktoré vedú rovno do oceánu.

K ďalšiemu znečisťovaniu prispieva aj neopatrná či nesprávna likvidácia odpadu. Nelegálne skládky tak vo veľkej miere prispievajú k jeho enormného nárastu v už dosť znečistených moriach.

Recyklácia pre čistejšie moria

Zabezpečením možnosti recyklovať rozličné druhy odpadu sa znižuje šanca, že škodlivý plast skončí v moriach. Mnohí výrobcovia navyše začali nahrádzať plastové obaly drevom alebo papierom, čím sa taktiež pričinili. Najdôležitejšie je totiž znížiť spotrebu plastu na minimum a nahradiť ho materiálom, ktorý je voči životnému prostrediu šetrnejší.

Začať však musíme od seba

V prvom rade by sme sa všetci mali zamyslieť nad tým, čo robíme zle a čo by sme mohli prípadne zlepšiť. Obetujme obľúbenú skladkosť či limonádu. Namiesto plastového si radšej vyberme puzdro na mobil z dreva.

Smeti na ulici neignorujme, pozbierajme a recyklujme. Budúcnosť našich detí za to rozhodne stojí.

PR článok | Etuo


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Ekoinovačné Slovensko 2021

Pozvánka na konferenciu: Ekoinovačné Slovensko 2021

Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR pozývajú na konferenciu s podtextom "Udržateľné produkty a služby pre obehové hospodárstvo".

Väčšina ľudí, ktorí rozhodujú o reguláciách, považuje značkových výrobcov za lídrov udržateľnosti na Slovensku

Väčšina ľudí, ktorí rozhodujú o reguláciách, považuje značkových výrobcov za lídrov udržateľnosti na Slovensku

Prieskum medzi vybranými zástupcami štátnych a verejných úradov, neziskových organizácií a ďalšími „decision makermi“ odhalil, aké je vnímanie aktivít značkových výrobcov v rôznych oblastiach trvalej udržateľnosti na Slovensku.

Pozvánka na konferenciu: APEL 2021 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy

Pozvánka na konferenciu: APEL 2021 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy

Piaty ročník konferencie organizovanej spoločnosťou EKOS PLUS sa bude konať kombinovanou prezenčnou a online formou.