Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ako končia plasty v oceáne a akými krokmi tomu vieme zabrániť?

Nezáleží na tom, či žijete blízko mora alebo je od vás vzdialené stovky kilometrov. S najväčšou pravdepodobnosťou v ňom skončí aj váš plastový odpad. Ako sa tam však dostane?

Ako končia plasty v oceáne a akými krokmi tomu vieme zabrániť?

Foto: Bigstock.com

Plast v smetnom koši je len začiatkom cesty

Všetky plasty, ktoré končia v koši, mohli byť recyklované. Namiesto toho skončia na skládke. Sú však také ľahké, že počas prepravy smetiarmi ich vietor zvykne odfúknuť mimo vozidla.

Takto často končia v kanalizácii a dostávajú sa do riek a mora. Preto by sme sa zakaždým mali zamyslieť nad tým, či nám znečistenie planéty skutočne stojí za to.

Splachovanie odpadu je nezodpovedné

Výrobky, ktorých sa zbavujeme vyhodením do záchoda, sú často z plastu. Mnoho ľudí si stále neuvedomuje, že hygienické vreckovky a vlhčené utierky obsahujú mikrovlákna.

Tie sa dokonca uvoľňujú aj z nášho oblečenia počas prania. Sú príliš malé na to, aby ich bolo možné odfiltrovať v čističkách odpadových vôd. Stáva sa z nich potrava pre malé morské druhy a končia tak na našom stole.

Veci nepomáhame ani neustálym kupovaním plastových výrobkov. Vyberme si radšej papierové vrecko, plátenku či drevené puzdro na mobil.

Smeti nezostanú na ulici navždy

Odpad, ktorý sa ocitne na ulici, tu svoju skutočnú cestu iba začal. Dažďová voda a vietor pomôžu tomuto odpadu dostať sa do riek a potokov. Nezabúda sa pritom ani na odtoky, ktoré vedú rovno do oceánu.

K ďalšiemu znečisťovaniu prispieva aj neopatrná či nesprávna likvidácia odpadu. Nelegálne skládky tak vo veľkej miere prispievajú k jeho enormného nárastu v už dosť znečistených moriach.

Recyklácia pre čistejšie moria

Zabezpečením možnosti recyklovať rozličné druhy odpadu sa znižuje šanca, že škodlivý plast skončí v moriach. Mnohí výrobcovia navyše začali nahrádzať plastové obaly drevom alebo papierom, čím sa taktiež pričinili. Najdôležitejšie je totiž znížiť spotrebu plastu na minimum a nahradiť ho materiálom, ktorý je voči životnému prostrediu šetrnejší.

Začať však musíme od seba

V prvom rade by sme sa všetci mali zamyslieť nad tým, čo robíme zle a čo by sme mohli prípadne zlepšiť. Obetujme obľúbenú skladkosť či limonádu. Namiesto plastového si radšej vyberme puzdro na mobil z dreva.

Smeti na ulici neignorujme, pozbierajme a recyklujme. Budúcnosť našich detí za to rozhodne stojí.

PR článok | Etuo


Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

OZV NATUR-PACK spolu s autorom projektu Chytrý macko a známymi osobnosťami urobili malý prieskum zloženia kontajnerov určených na zmesový odpad. Výsledok nepotešil.

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Častejšie kosenie trávnika, pravidelná údržba o zeleň a kvety, či viac skonzumovaného ovocia a zeleniny. Z každej letnej aktivity vzniká množstvo zeleného a kuchynského odpadu.