Eversheds Sutherland

Ďalšia spaľovňa odpadu v Košiciach by bola kontroproduktívna, tvrdí šéf Teplárne Košice

Teplo, ktoré vzniká pri spaľovaní odpadu, sa v Košiciach využíva už dnes.

Ďalšia spaľovňa odpadu v Košiciach by bola kontroproduktívna, tvrdí šéf Teplárne Košice
Ilustračné foto: Energie-portal.sk

V Košiciach sa už jedna spaľovňa odpadov prevádzkuje a z pohľadu teplárenstva by bolo kontraproduktívne mať v jednom meste dve zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov. Tvrdí to Ladislav Koch, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Teplárne Košice.

"Na to, aby sme mohli energeticky zhodnocovať odpad, najprv by sme ten odpad potrebovali získať. Už existujúca košická spaľovňa zmluvne pokrýva svoju spádovú oblasť, takže z tohto pohľadu sa mi nezdá ako efektívne riešenie mať v jednom meste dve zariadenia na spaľovanie odpadu. Pri spaľovaní odpadu sú navyše environmentálne požiadavky ešte prísnejšie, preto nad odpadom neuvažujeme," uviedol L. Koch v rozhovore pre Energie-portal.sk.

"Museli by sme investovať do úplne novej technológie, odstaviť uhoľné kotly a vybudovať nové zariadenie, ktoré by využívalo odpady aj zemný plyn. Vyžadovalo by si to obrovské investície," doplnil L. Koch.

Zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO), ktoré v Košiciach prevádzkuje spoločnosť KOSIT, odvádza teplo, ktoré vzniká pri spaľovaní odpadu, do systému centrálneho zásobovania teplom. Cez Tepláreň Košice sa následne distribuuje koncovým odberateľom v meste.

ZEVO spoločnosti KOSIT v Košiciach. Foto: KOSIT

Celý rozhovor s L. Kochom nájdete na Energie-portal.sk.


Diskusia(0)