Výpadok recyklačných poplatkov v OZV-čkach sa zatiaľ veľmi neprejavuje | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Výpadok recyklačných poplatkov v OZV-čkach sa zatiaľ veľmi neprejavuje

Pokles množstva obalov a neobalových výrobkov uvádzaných na trh možno najviac pozorovať pri firmách z automobilového, nábytkárskeho a odevného odvetvia. Naopak, rast vykazujú potraviny a drogéria.

Výpadok recyklačných poplatkov v OZV-čkach sa zatiaľ veľmi neprejavuje

Foto: Odpady-portal.sk

Zamrznutý ekonomický život v ostatných týždňoch spôsobuje starosti aj subjektom zodpovedným za triedený zber komunálneho odpadu. Zatvorené maloobchodné prevádzky, ubytovacie a stravovacie zariadenia, odstavené automobilky a ich dodávatelia. Všade tam sa používajú obaly, teda budúci odpad.

Za tento odpad platia výrobcovia recyklačný poplatok organizácii zodpovednosti výrobcu (OZV), ktorá v ich mene zodpovedá za nakladanie s ním. Ak podniky produkujú menej, zaplatia menej aj na recyklačných poplatkoch za obaly a neobalové výrobky uvádzané na trh. Zároveň však rastie množstvo zmesového aj triedeného odpadu z domácností, ktorého spracovanie sa má stále zabezpečovať.

NATUR-PACK vníma riziko výpadku recyklačných poplatkov v súvislosti s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva a vlády SR. O konkrétnych číslach zatiaľ nehovorí.

„Vzhľadom na to, že výrobcovia podávajú OZV-čkám hlásenia na štvrťročnej báze a opatrenia sa prijali na konci marca 2020, až druhý štvrťrok ukáže skutočný pokles objemu recyklačných poplatkov,“ uviedol pre Odpady-portal.sk Marek Brinzík, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti NATUR-PACK.

Takmer všetci výrobcovia, ktorých zastrešuje ďalšia OZV-čka ENVI-PAK, zaslali výkazy za obaly a neobalové výrobky, uvedené na trh v prvom štvrťroku 2020.

„Momentálne prebieha fakturácia. Zatiaľ sme zaznamenali mierny pokles len u výrobcov v rámci odevného a nábytkárskeho odvetvia. Naopak, v prípade rýchloobrátkového tovaru, akým je napríklad drogéria alebo potraviny, môžeme sledovať nárast,“ uviedla pred Odpady-portal.sk Katarína Kretter, marketingová manažérka ENVI-PAK.

Výpadok v časti poplatkov za prvé tri mesiace, predovšetkých vo firmách napojených na automobilový priemysel, potvrdzuje Claudia Gettlerová, riaditeľka OZV RECobal. „Z iných oblastí hospodárstva sme zatiaľ pokles nezaznamenali.“

Spoločnosť však už eviduje žiadosti o predĺženie termínu splatnosti faktúr. „Problém s úhradou alebo žiadosťami o ďalší odklad úhrad predpokladáme v nasledujúcich mesiacoch, keď sa vplyvy obmedzení prejavia u výrobcov naplno. Zatiaľ ešte väčšina stále prvý štvrťrok zvláda financovať.“

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

 • od čoho budú závisieť dopady možného výpadku poplatkov pre OZV-čky
 • prečo sa ENVI-PAK neobáva súčasnej situácie
 • ako NATUR-PACK hodnotí najbližší vývoj ekonomiky
 • ako vplýva legislatíva na celkovú situáciu v odpadovom hospodárstve
 • prečo sa v týchto dňoch produkuje viac komunálneho odpadu
 • čo je príčinou obmedzovania recyklácie a spomaľovania ďalšieho nakladania s odpadmi
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

 1. lubos.hrnciar@gmail.com14.05.2020 (08:19)
  Dobrý deň. Výpadok poplatku v OZV sa neprejavuje. To je určite pravda. Nakupujeme a keď nakupujeme, tak je z čoho poplatok uhrádzať. Asi preto OZV, s ktorou má naša obec zmluvu nezabezpečuje (resp. v neprimerane nízkom rozsahu a aj to až po niekoľkých mesiacoch) zazmluvnený zber. Ale môže to mať ešte viac iných dôvodov: ... zmazal so to. Majte sa pekne.
 2. Ronald Blaho, ASEKOL SK14.05.2020 (16:57)
  Výpadok zistíme v dvoch vlnách. Prvá vlna bude keď výrobcovia budú vykazovať druhý kvartál, čo zistíme v priebehu tretieho kvartálu - v júli a auguste. Druhá vlna bude na jeseň a pre Vianocami kedy bývajú štandardne najvyššie predaje v roku. Ak však stúpne počet nezamestnaných a ľudia budú mať všeobecne menej disponibilných zdrojov, tak odložia svoje nákupné plány na neskôr, resp. nakúpia menej. A to zistíme až po novom roku kedy sa bude vykazovať posledný kvartál 2020. Bude to so zdrojmi na financovanie triedeného zberu pre tento rok ešte zaujímavé.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

Zariadenie na energetické využitie odpadu má byť po modernizácii ekologickejšie. Novou investíciou sa však celkové energetické zhodnocovanie odpadu zvýši len mierne.

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Stredoslovenská obec využíva na tzv. množstvový zber systém založený na žetónoch. Obyvatelia platia za odpad v závislosti od toho, koľko ho vytvoria.

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Výrobcovia a distribútori môžu nezálohované obaly uvádzať na trh do konca januára. Obchodníci majú čas na dopredaj zásob do 30. júna.