Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

O nebezpečnej skládke odpadu Farná sa vie už roky

Predchádzajúce rozbory zeminy a vody v lokalite kontamináciu nezistili, až nový posudok potvrdil obsah nebezpečných látok.

O nebezpečnej skládke odpadu Farná sa vie už roky

Foto: Facebook OZ Triblavina

O tom, že so skládkou odpadu Farná v Ivanke pri Dunaji nie je úplne všetko v poriadku, sa vie niekoľko rokov. Obyvatelia obce mali obavy z možného ohrozenia kvality podzemnej aj povrchovej vody v dôsledku blízkej skládky.

Hoci rozbory zeminy a vody, ktoré si dala vypracovať obec a prevádzkovateľ skládky v minulosti kontamináciu nepotvrdili, nové skúmanie odhalilo prítomnosť nebezpečných látok.

Prevádzkujúca spoločnosť ABASK Recycling najskôr ani nemala potrebné povolenie od úradov. Až po zásahu polície sa z miesta stal oficiálny zberný dvor. Ten mal byť určený na zhodnocovanie (drvenie, triedenie, zhromažďovanie) obyčajného odpadu, najmä stavebnej sute, zeminy, tehál a dreva.

Na zvážanie kontaminovanej výkopovej zeminy a stavebného odpadu z najväčších developerských projektov v Bratislave, nielen na skládku v Ivanke pri Dunaji, upozornil v roku 2017 anonymný email. V lokalite skládky sa podľa občianskeho združenia Triblavina najskôr nelegálne vyťažil štrk až pod úroveň hladiny podzemnej vody a následne sa jama zasypala odpadom.

Spoločnosť sa k problému vyjadrila až po nejakom čase po uverejnení informácií v médiách.Tvrdenia považovala za nepravdivé, ničím nepodložené a za snahu konkurencie o jej poškodenie. Argumentovala aj výsledkami rozboru pitnej vody v obci a analýzy zo zariadenia na zber odpadov v lokalite.

„Limitné hodnoty ukazovateľov neboli prekročené a uskladnená zemina nepredstavovala zvýšené riziko, najmä pre emisie vrátane priesakových kvapalín z prijímanej uskladnenej zeminy,“ uvádza rozbor z roku 2017.  

Faktom je, že z dôvodu juhozápadného prúdenia podzemnej vody sa potenciálne znečistenie v intraviláne Ivanky pri Dunaji ani nemohlo prejaviť. Ak by sa prieskum realizoval v iných miestach v okolí skládky, aj výsledky mohli byť iné.

Posudok: Žiadny nebezpečný odpad

„Na základe neohlásenej obhliadky strediska (dňa 20.3.2017) a informácie o vydaných povoleniach na prevádzku strediska možno konštatovať, že v predmetnom území nebolo zistené zhromažďovanie iného ako obyčajného odpadu,“ konštatuje sa v posudku.

Autori posudku skúmali aj potenciálne zhromažďovanie nebezpečného a tekutého odpadu, no nezistili žiadne nezrovnalosti. „Vykonanou obhliadkou lokality posudzovaného zberného dvora sme žiadnu anomáliu, ktorú by sme mohli označiť ako potencionálny zdroj znečistenia nenašli.“

ABASK Recycling tvrdil, že do zariadenia sa nepriváža žiadny nebezpečný odpad, ktorý by spôsobil kontamináciu zeminy alebo vody. V reakcii na zverejnené informácie spoločnosť dodala: „Naša spoločnosť sa však zaviazala, že zhodnotí všetok odpad, ktorý sa v mieste zariadenia nachádzal predtým, než zariadenie na zber odpadov začala prevádzkovať naša spoločnosť.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

Šéf spoločnosti EVECO Brno predstavil pilotný projekt mikrospaľovne v Česku. Pri tvorbe ekonomiky danej prevádzky sa inšpiroval ekonomikou ZEVO, postavil ju však „naruby“.

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Na prechod odpadového hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii potrebujete minimálne desať rokov, hovorí rakúsky profesor.

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Zväz obchodu SR tiež poukazuje na to, že výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa.