NATUR-PACK

MŽP SR chce viac kontrolovať výkon ochrany životného prostredia na okresných úradoch

Minister Ján Budaj plánuje posilniť spoluprácu so samosprávami aj v oblasti odpadov.

MŽP SR chce viac kontrolovať výkon ochrany životného prostredia na okresných úradoch
Foto: MŽP SR

Minister životného prostredia SR Ján Budaj včera prijal všetkých osem predsedov vyšších územných celkov. Na stretnutí rezonovali témy postavenia krajov v procese prechodu na klimaticky neutrálne hospodárstvo, posilnenie kompetencií samospráv v zákone o odpadoch, ovzduší, ako aj lepšia spolupráca pri odhaľovaní environmentálnej kriminality. 

Na dosiahnutie cieľov uhlíkovej neutrality a pri efektívnej ochrane životného prostredia chce ministerstvo životného prostredia využiť aj reálne poznatky samospráv.

„Ochrana národných parkov, život ohrozujúce toxické skládky, či znečistené ovzdušie a voda sa stávajú v očiach verejnosti naliehavými a prioritnými úlohami štátu. Čo je dôležité, že ich vyriešenie má podporu vlády. Mojou prioritou je zintenzívniť boj s environmentálnou kriminalitou v každom z krajov Slovenska. K tomu je potrebná súčinnosť so samosprávami,“ povedal na stretnutí J. Budaj. 

Viac kontroly nad okresnými úradmi

Ako pripomenul, ministerstvo aktuálne pracuje na dôležitých novelách zákonov o odpadoch či ovzduší.

„Pri týchto zákonochchceme viac načúvať hlasu z regiónov, ktoré, mnohokrát aj desaťročia, zápasia s neriešenými environmentálnymi problémami,“ doplnil J. Budaj.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)