NATUR-PACK
Eco-rec
MARIUS PEDERSEN

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

Iniciatíva vyvolala vlnu kritiky zo strany viacerých európskych organizácií.

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

Foto: Depositphotos

Minulý týždeň Európska komisia oznámila, že od 1. januára 2021 zakáže vývoz nebezpečného a ťažko recyklovateľného plastového odpadu z EÚ do krajín mimo OECD.

Cieľom tohto delegovaného aktu je zabezpečiť, aby EÚ implementovala rozhodnutie o plastovom odpade, na ktorom sa dohodli štáty Bazilejského dohovoru v roku 2019.

Komisia preto plánuje zakázať vývoz takéhoto druhu odpadu z EÚ do väčšiny krajín sveta a stanoviť kontrolné postupy pri jeho vývoze do spomenutých štátov.

Tento zákon tiež podľa EK objasní, že preprava odpadu v rámci EÚ, ktorý nie je nebezpečný, je vyňatá spod nových kontrol.

Tento návrh zákona je otvorený na konzultácie v priebehu štyroch týždňov. Pri finalizácii iniciatívy EK sa bude brať do úvahy práve spätná väzba, ktorá bude zverejnená na webovej stránke Komisie.

Únia reaguje na vlaňajšie zmeny

Členské štáty Únie sú zmluvnými stranami Bazilejského dohovoru o riadení pohybov nebezpečných odpadov cez hranice štátov a ich zneškodňovaní, ktorý bol prijatý 22. marca 1989 a nadobudol účinnosť v roku 1992. Dohovor teraz zaväzuje 187 zmluvných strán.

Už v máji 2019 došlo k zmene a doplneniu Bazilejského dohovoru, na základe čoho sa do zoznamu odpadov, ktoré podliehajú kontrolám, pridá aj takzvaný špinavý plast. Ten sa považuje za nevhodný na recykláciu.

Predstavuje však významnú časť zo všetkých odpadových plastov na svete. Podľa zmenenej a doplnenej zmluvy, ktorú navrhlo Nórsko, tak musia vývozcovia najprv získať súhlas vlád prijímajúcich krajín pred odoslaním najviac kontaminovaného alebo nerecyklovateľného plastového odpadu.

Viacerí zástupcovia európskeho odpadového priemyslu tvrdili, že navrhované zmeny výrazne poškodia svetový obchod s plastmi na recykláciu. „V dôsledku zmeny dôjde k drastickému poklesu vývozu mimo EÚ,“ uviedla ešte vlani Európska federácia odpadového manažmentu.

Na zmenu procesov malo vplyv aj rozhodnutie Číny

Problém hromadiaceho sa odpadu sa výrazne zhoršil, keď v januári 2018 Čína uložila zákaz dovozu niekoľkých druhov odpadu vrátane plastov.

Účinkom zákazu je viac odpadu prepravovaného do iných krajín, ktoré nemajú infraštruktúru na jeho spracovanie a recykláciu. Tento vývoj, okrem iného, viedol k zmenám v dohovore.

INISOFT

Konzultácie budú prebiehať do 22. júla

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Celkovo 250 štandardných kontajnerov na vybraných stojiskách má byť nahradených 107 nádobami zapustenými v zemi.

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Prispieť majú recyklovateľné obaly, ale aj nové cirkulárne centrá.

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Povinnosť by mala platiť až od roku 2022, tvrdí ZMOS. Ministerstvo konštatuje, že nechce byť odkladačom termínov, ktorý slúži ako zdroj výhovoriek pred Európskou komisiou.