Iniciatíva vyvolala vlnu kritiky zo strany viacerých európskych organizácií.
Minulý týždeň Európska komisia oznámila, že od 1. januára 2021 zakáže vývoz nebezpečného a ťažko recyklovateľného plastového odpadu z EÚ do krajín mimo OECD.
Cieľom tohto delegovaného aktu je zabezpečiť, aby EÚ implementovala rozhodnutie o plastovom odpade, na ktorom sa dohodli štáty Bazilejského dohovoru v roku 2019.
Komisia preto plánuje zakázať vývoz takéhoto druhu odpadu z EÚ do väčšiny krajín sveta a stanoviť kontrolné postupy pri jeho vývoze do spomenutých štátov.
Tento zákon tiež podľa EK objasní, že preprava odpadu v rámci EÚ, ktorý nie je nebezpečný, je vyňatá spod nových kontrol.
Tento návrh zákona je otvorený na konzultácie v priebehu štyroch týždňov. Pri finalizácii iniciatívy EK sa bude brať do úvahy práve spätná väzba, ktorá bude zverejnená na webovej stránke Komisie.
Únia reaguje na vlaňajšie zmeny
Členské štáty Únie sú zmluvnými stranami Bazilejského dohovoru o riadení pohybov nebezpečných odpadov cez hranice štátov a ich zneškodňovaní, ktorý bol prijatý 22. marca 1989 a nadobudol účinnosť v roku 1992. Dohovor teraz zaväzuje 187 zmluvných strán.
Už v máji 2019 došlo k zmene a doplneniu Bazilejského dohovoru, na základe čoho sa do zoznamu odpadov, ktoré podliehajú kontrolám, pridá aj takzvaný špinavý plast. Ten sa považuje za nevhodný na recykláciu.
Predstavuje však významnú časť zo všetkých odpadových plastov na svete. Podľa zmenenej a doplnenej zmluvy, ktorú navrhlo Nórsko, tak musia vývozcovia najprv získať súhlas vlád prijímajúcich krajín pred odoslaním najviac kontaminovaného alebo nerecyklovateľného plastového odpadu.
Viacerí zástupcovia európskeho odpadového priemyslu tvrdili, že navrhované zmeny výrazne poškodia svetový obchod s plastmi na recykláciu. „V dôsledku zmeny dôjde k drastickému poklesu vývozu mimo EÚ,“ uviedla ešte vlani Európska federácia odpadového manažmentu.
Na zmenu procesov malo vplyv aj rozhodnutie Číny
Problém hromadiaceho sa odpadu sa výrazne zhoršil, keď v januári 2018 Čína uložila zákaz dovozu niekoľkých druhov odpadu vrátane plastov.
Účinkom zákazu je viac odpadu prepravovaného do iných krajín, ktoré nemajú infraštruktúru na jeho spracovanie a recykláciu. Tento vývoj, okrem iného, viedol k zmenám v dohovore.
Konzultácie budú prebiehať do 22. júla
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.