Úrady by pri zelených verejných obstarávaniach mali zohľadňovať nielen cenu, ale aj environmentálne dopady obstarávaných tovarov a služieb.
Vláda na svojom stredajšom zasadnutí vzala na vedomie informáciu Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), podľa ktorej sa štátu zavádzať tzv. zelené verejné obstarávania príliš nedarí.
Envirorezort za neúspechom vidí výsledky bývalej vlády, ktorá síce prijala Akčný plán pre zelené verejné obstarávanie na roky 2016 - 2020, ale neplnila ho. V minulom roku bol podiel zeleného verejného obstarávania podľa zisťovania MŽP SR iba na úrovni necelých 11 %, pokiaľ ide o počet uskutočnených zákaziek. V prípade samosprávnych krajov, miest a obcí to bolo ešte menej.
Oficiálnym cieľom v prijatom akčnom pláne pritom je, aby zrealizované „zelené“ zákazky orgánmi štátnej správy tvorili aspoň polovicu objemu nimi uzavretých zmlúv pre vybrané skupiny produktov. Envirostratégia 2030 zároveň počíta s tým, že podiel zelených obstarávaní v nasledujúcom desaťročí vzrastie až na 70 % z celkovej hodnoty verejného obstarávania.
Podľa výsledkov vlaňajšieho monitorovania medzi orgánmi štátnej správy a im podriadených organizácií, na ktoré sa MŽP SR odvoláva v materiáli predloženom vláde, dosiahli zelené verejné obstarávania jednoznačne najvyšší podiel na celkovom počte zákaziek v produktovej skupine verejné osvetlenie.
Do praxe sa dostávajú aj v prípade obstarávania kopírovacieho a grafického papiera či ohrievačov vody, naopak najmenej sa využívajú pri nákupoch zdravotníckej techniky, potravín a stravovacích služieb, elektriny či pri obstarávaní údržby verejných priestorov.
Zelené obstarávania majú byť povinné
Minister životného prostredia Ján Budaj považuje za potrebné, aby sa podiel zeleného verejného obstarávania stal „prioritou naprieč všetkými ministerstvami.“
„Reštart ekonomiky po koronakríze musíme využiť aj pri zelenom verejnom obstarávaní. Práve tento systém, ktorý je založený na šetrnom využívaní prírodných zdrojov, je tou správnou cestou, ako šetriť aj životné prostredie, aj peniaze nás všetkých,“ povedal J. Budaj.
V závere predloženého materiálu MŽP SR uvádza niekoľko opatrení, ktorými chce dosiahnuť, aby sa zelené verejné obstarávania v najbližších rokoch dostali do praxe a Slovensko splnilo svoje ciele.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.