NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Skládka komunálneho odpadu pri Michalovciach sa rozšíri o tretiu kazetu

Mesto zvažovalo aj alternatívu odvozu na inú skládku, no náklady by vraj výrazne vzrástli. Investíciu do MBÚ linky majú pokryť eurofondy.

Skládka komunálneho odpadu pri Michalovciach sa rozšíri o tretiu kazetu

Foto: Fotolia

V meste Michalovce sa rozhodovalo o nakladaní s komunálnym odpadom po roku 2021. V hre boli dve alternatívy. Zneškodňovanie odpadu prostredníctvom externej firmy na jej skládke odpadu, ktorej súčasťou je aj mechanicko-biologická úprava, prípadne odvoz odpadu do spaľovne.

Druhou možnosťou je rozširovanie existujúcej skládky odpadu Žabany, vrátane postavenia linky na mechanicko-biologickú úpravu v areáli. Vybudovanie tretej kazety skládky vrátane predúpravy bude vyžadovať značné investičné náklady.

Rozširovanie vlastnej skládky však radnica vyhodnotila ako ekonomicky výhodnejšie riešenie. Samotnej výstavbe bude predchádzať výkup pozemkov od súčasných vlastníkov, ako aj projektová príprava MBÚ zariadenia. Podľa mesta si táto možnosť vyžiada náklady, ktoré spôsobia nárast poplatku za odpad o 2,52 eur na osobu a rok.

Celkové náklady na rozširovanie skládky a MBÚ linku majú dosiahnuť 7,3 mil. eur. Z toho najväčšou položkou za 6 mil. eur je zariadenie na predúpravu odpadu, kde sa mesto bude uchádzať o podporu z eurofondov. Spoluúčasť samosprávy na financovaní predstavuje 300-tisíc eur.

INISOFT

Výkup pozemkov pod tretiu časť skládky Žabany si vyžiada zruba 340-tisíc eur, samotná výstavba novej kazety takmer milión eur. Ako uvádza agentúra TASR, ak by mesto eurodotáciu na úpravu odpadu nedostalo, ročné náklady na odpad pre obyvateľa by v takom prípade vzrástli o 20 centov. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

Zberové spoločnosti sa sťažujú, že platby od OZV im dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov na triedený zber odpadu.

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Vedci vytvorili super-enzým, ktorý dokáže degradovať plasty na pôvodné stavebné jednotky šesťkrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Na recykláciu by sa mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného alebo dvoch rokov.

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.