NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Kontaminácia z envirozáťaže po Chemku Strážske sa ďalej šíri, potvrdila kontrola

Minister Budaj hovorí o podozrení, že za pomoci štátnych úradníkov sa povoľovalo kontinuálne znečisťovanie životného prostredia.

Budaj, Jenčo

Minister Ján Budaj a generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo / Foto: MŽP SR

Prevádzkovateľ odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou vypúšťa odpadové vody bez právoplatného povolenia. Kontaminácia sa šíri do Kyjovského potoka a prispieva k zhoršeniu už existujúcej environmentálnej záťaže.

Vyplýva to z výsledkov kontroly inšpektorov životného prostredia, ktoré včera predstavil minister životného prostredia Ján Budaj spoločne s generálnym riaditeľom Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Jánom Jenčom.

V lokalite sa začala kontrola, ktorá je zameraná na nezákonnosť vydávaných povolení pre priemyselné prevádzky v areáli Chemka Strážske, ako aj na nečinnosť úradov pri ochrane zdravia obyvateľov.

Odkalisko Poša je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby sa mal na odkalisko dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov.

Toxické látky sa luhujú vo vode

Kontrola vyhodnotila výskyt arzénu ako problematický. Ide o dlhodobý problém a súvisí so sedimentami z popolčeka, ktorý sa roky usádzal v odkalisku.

Inšpektori vykonali kontroly v prevádzkach, ktoré sú technologicky závislé na využívaní odkaliska. Odobrali sedem vzoriek vôd z viacerých miest, kde je preukázaný súvis s vypúšťaním odpadových vôd do a z odkaliska Poša, a podrobili ich analýze.

„Kontroly potvrdili šírenie kontaminácie do životného prostredia. Prevádzkovateľ odkaliska nedisponuje právoplatným povolením na vypúšťanie odpadových vôd. Dnes sme mu doručili oznámenie o začatí konania vo veci uloženia nápravných opatrení, smerujúcich k zastaveniu vypúšťania odpadových vôd,“ uviedol generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Minister Budaj zdôraznil, že odkalisko ktoré je závažnou environmentálnou záťažou, je v aktívnej prevádzke a prispieva k znečisťovaniu životného prostredia toxickým látkami. Tie sa vodou z odkaliska luhujú a stále šíria do okolia.

„Táto činnosť je trestuhodná a nebudeme ju viac tolerovať. Konanie inšpektorov životného prostredia vítam a verím, že všetci vinníci budú potrestaní,“ povedal J. Budaj.

Budaj: Úrady povoľovali znečisťovanie

Na Budajov pokyn začali ministerskí kontrolóri vykonávať štátny dohľad nad činnosťou odborov starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade Prešov, Okresnom úrade Michalovce, ako aj Inšpektoráte životného prostredia v Košiciach. Preveriť majú viac ako dve desiatky spisov.

„Existujú dôvodné podozrenia, že v minulosti sa aj za pomoci štátnych úradníkov povoľovalo kontinuálne znečisťovanie životného prostredia. O zhubných dôsledkoch vypúšťania mali viacerí preukázateľne vedomosť, ale týmto nekalým praktikám je koniec. Znečisťovanie životného prostredia musí mať nulovú toleranciu a podnikatelia musia prevádzkovať svoje podniky v súlade so všetkými požiadavkami na ochranu prírody a ľudského zdravia,“ vyhlásil minister.

Kontrolnú činnosť inšpektorov však podľa jeho slov brzdí ťažkopádna legislatíva, ktorá umožňuje kontrolovaným subjektom vykonávať obštrukcie. Ministerstvo preto pripravuje nový efektívnejší právny rámec pre výkon kontrolných činností orgánov životného prostredia.

Odstraňovanie potrvá roky

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. rudoenvis@gmail.com10.06.2021 (17:13)
    Nemám problém "zabezpečiť zneškodnenie všetkého PCB", a nien, čo tzv. našli p. Buday a Jeho čarodejníci v areáli a tzv. okolí býv. Chemka" , ale to by sa muselo to PCB v sudoch najprv aj reálne nájsť a nielen špecificky a "hovnoverne" nafotiť do farebnej rozprávky sudy s pred vyše 30 rokov "POTREBNÝMI !..." nápismi ..... PS. Nech ovce a jelenice z vtedajšieho ovčinca a jeleništia uveria, že na zneškodnenie starého "násilia" dnes potrebuje MŽP SR úžasne vysoké eurofondy..... ....ale sa len omieľa jedno a to isté pre už dosť zdevastovaný súčasný genofond .... Pýtať sa TREBA, čím NAHRADIA tie transformátorové oleje s PCB s takmer nekonečnou "životnosťou" ............. ktoré majú možno v ešte stále funkčných "svojich" transformátoroch aspoň v súkromnej držbe.... pretože po zákaze EU používať tak úžasný, ale bohužiať komunistický tovar PCB už ..... o chémii a jej použití a využití vedia VŠETKO POTREBNÉ iba dnešní, vrcholní predstavitelia štátu s veľavravnými titulmi najmä Mgr , PuDr, a inými ešte overovanými..."

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Firma chce na západnom Slovensku vybudovať linku už v prvej polovici roka 2024. Do povoľovacieho procesu EIA ešte nevstúpila.

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Podľa ministra je Slovensko skládková veľmoc a krajina je odkázaná na pitie kontaminovanej vody z neuzavretých skládok.