Minister Budaj hovorí o podozrení, že za pomoci štátnych úradníkov sa povoľovalo kontinuálne znečisťovanie životného prostredia.
Prevádzkovateľ odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou vypúšťa odpadové vody bez právoplatného povolenia. Kontaminácia sa šíri do Kyjovského potoka a prispieva k zhoršeniu už existujúcej environmentálnej záťaže.
Vyplýva to z výsledkov kontroly inšpektorov životného prostredia, ktoré včera predstavil minister životného prostredia Ján Budaj spoločne s generálnym riaditeľom Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Jánom Jenčom.
V lokalite sa začala kontrola, ktorá je zameraná na nezákonnosť vydávaných povolení pre priemyselné prevádzky v areáli Chemka Strážske, ako aj na nečinnosť úradov pri ochrane zdravia obyvateľov.
Odkalisko Poša je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby sa mal na odkalisko dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov.
Toxické látky sa luhujú vo vode
Kontrola vyhodnotila výskyt arzénu ako problematický. Ide o dlhodobý problém a súvisí so sedimentami z popolčeka, ktorý sa roky usádzal v odkalisku.
Inšpektori vykonali kontroly v prevádzkach, ktoré sú technologicky závislé na využívaní odkaliska. Odobrali sedem vzoriek vôd z viacerých miest, kde je preukázaný súvis s vypúšťaním odpadových vôd do a z odkaliska Poša, a podrobili ich analýze.
„Kontroly potvrdili šírenie kontaminácie do životného prostredia. Prevádzkovateľ odkaliska nedisponuje právoplatným povolením na vypúšťanie odpadových vôd. Dnes sme mu doručili oznámenie o začatí konania vo veci uloženia nápravných opatrení, smerujúcich k zastaveniu vypúšťania odpadových vôd,“ uviedol generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.
Minister Budaj zdôraznil, že odkalisko ktoré je závažnou environmentálnou záťažou, je v aktívnej prevádzke a prispieva k znečisťovaniu životného prostredia toxickým látkami. Tie sa vodou z odkaliska luhujú a stále šíria do okolia.
„Táto činnosť je trestuhodná a nebudeme ju viac tolerovať. Konanie inšpektorov životného prostredia vítam a verím, že všetci vinníci budú potrestaní,“ povedal J. Budaj.
Budaj: Úrady povoľovali znečisťovanie
Na Budajov pokyn začali ministerskí kontrolóri vykonávať štátny dohľad nad činnosťou odborov starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade Prešov, Okresnom úrade Michalovce, ako aj Inšpektoráte životného prostredia v Košiciach. Preveriť majú viac ako dve desiatky spisov.
„Existujú dôvodné podozrenia, že v minulosti sa aj za pomoci štátnych úradníkov povoľovalo kontinuálne znečisťovanie životného prostredia. O zhubných dôsledkoch vypúšťania mali viacerí preukázateľne vedomosť, ale týmto nekalým praktikám je koniec. Znečisťovanie životného prostredia musí mať nulovú toleranciu a podnikatelia musia prevádzkovať svoje podniky v súlade so všetkými požiadavkami na ochranu prírody a ľudského zdravia,“ vyhlásil minister.
Kontrolnú činnosť inšpektorov však podľa jeho slov brzdí ťažkopádna legislatíva, ktorá umožňuje kontrolovaným subjektom vykonávať obštrukcie. Ministerstvo preto pripravuje nový efektívnejší právny rámec pre výkon kontrolných činností orgánov životného prostredia.
Odstraňovanie potrvá roky
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.