NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Odpady počas pandémie: Viac jednorazových plastov, menej plytvania potravinami

Ako pandémia koronavírusu vplýva na správanie spotrebiteľov? Výrazne klesol predaj balenej vody, no plastov na jedno použitie sa v konečnom dôsledku vyhadzovalo viac. Ľudia tiež menej plytvali potravinami. Uchovajú si nejaké novonaučené návyky aj po návrate do bežného režimu?

Odpady počas pandémie: Viac jednorazových plastov, menej plytvania potravinami

Fotolia

Zvýšila sa spotreba jednorazových plastov 

Podľa prieskumu, ktorý v Spojenom kráľovstve uskutočnila agentúra Everyday Plastic, sa počas pandémie zvýšila spotreba plastov v domácnostiach. Údaje spoločnosť začala zhromažďovať v apríli 2020.

Takmer 180 domácností súhlasilo, že každý týždeň zaznamenajú, aké druhy plastov sa nachádzajú v ich odpadkovom koši. Celkove účastníci zaznamenali dvadsaťtritisíc kusov plastového odpadu, z čoho až dve tretiny tvorili potravinové a nápojové plastové obaly.

Z prieskumu vyplynulo, že priemerná britská domácnosť počas krízového stavu kvôli koronavírusu týždenne vyhodila 128 kusov plastu, v porovnaní s 99 kusmi, ktoré vyšli v rovnakom prieskume uskutočnenom pred vypuknutím pandémie.

V prepočte na všetky domácnosti v Spojenom kráľovstve by išlo o 3,6 miliárd kusov plastových odpadkov na týždeň. 

V prieskume agentúra Everyday Plastic tiež zistila, že 56 % všetkého odpadu, ktorý účastníci zaregistrovali, tvorila tenká plastová fólia, ktorá sa v Spojenom kráľovstve takmer nerecykluje.

Recyklovateľných bolo iba 37 % objemu všetkých plastových odpadkov, ktoré domácnosti zaevidovali. Len 5 % z vyzbieraného odpadu sa zrecyklovalo v Spojenom kráľovstve. Everyday Plastic výsledky výskumu využili na vypočítanie „plastovej stopy“ pre každú zo zúčastnených domácností.

Táto spätná väzba má účastníkom ukázať, aký typ plastového odpadu najčastejšie produkujú, čo ich môže motivovať k snahám o zmenšenie produkcie plastového odpadu. V roku 2021 bude prieskum pokračovať, pričom by sa mal rozšíriť do všetkých kútov krajiny.

„Výsledky prieskumu agentúry Everyday Plastic potvrdzujú predpoklad, že objem plastového odpadu v domácnostiach počas karantény vzrástol. Predovšetkým išlo o obaly z ovocia a zeleniny, sladkostí a slaných pochutín, obaly z balíkov doručovaných poštou či kuriérskymi službami a odpad z ochranných prostriedkov,“ uviedol Daniel Webb z Everyday Plastic pre portál Resource.

Údaje, ktorými disponuje britská vláda, ukazujú, že počas pandémie sa zvýšila spotreba jednorazových plastov, čo je spojené predovšetkým s hygienickými opatreniami. Vedci a medicínski odborníci však už v júni avizovali, že aj počas koronakrízy je používanie opätovne použiteľných obalov a nádob na potraviny bezpečné.

Opatrenia sa uvoľňujú, potravinového odpadu pribúda

prieskumu neziskovej organizácie Waste and Resources Action Programme (WRAP) vyplýva, že s postupne sa uvoľňujúcimi opatreniami súvisiacimi s koronavírusom sa opäť zväčšuje objem potravín, ktoré britské domácnosti vyhadzujú.

Organizácia porovnávala štatistické údaje z apríla a júna tohto roku, pričom za toto obdobie u domácností zaznamenala trvalé zmeny v nakladaní s potravinami. Spotrebitelia si napríklad zvykli oveľa viac variť doma či kontrolovať domáce zásoby pred nákupom.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nové ZEVO na východe Slovenska dostalo zelenú. Stáť má na mieste bývalej kafilérky

Nové ZEVO na východe Slovenska dostalo zelenú. Stáť má na mieste bývalej kafilérky

Projekt druhého zariadenia na energetické využitie komunálneho odpadu v regióne získava reálnejšie kontúry.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Eurovýbor sa zaoberal revíziou smernice. Navrhol nové pravidlá pre textil a potravinový odpad

Eurovýbor sa zaoberal revíziou smernice. Navrhol nové pravidlá pre textil a potravinový odpad

Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu prijal pred dvomi týždňami svoje návrhy k potravinovému a textilnému odpadu v revízii odpadovej smernice.