NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V Singapure vyvinuli ekologickú metódu recyklácie batérií pomocou ovocných šupiek

Tím výskumníkov zo Singapuru vyvinul metódu, ktorá využíva odpadové časti z ovocia na extrakciu drahých kovov z opotrebovaných lítiovo-iónových batérií. Kovy sa dajú opätovne použiť na výrobu nových batérií.

V Singapure vyvinuli ekologickú metódu recyklácie batérií pomocou ovocných šupiek

PhotoDune

Vedci z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure vyvinuli nový spôsob využitia odpadových ovocných šupiek na extrakciu drahých kovov z použitých lítiovo-iónových batérií.

Celosvetovo sa ročne vyprodukuje odhadom 1,3 miliardy ton potravinového odpadu a 50 miliónov ton elektroodpadu. Nová technológia, ktorá premieňa odpad na zdroj, rieši problém s potravinovým aj elektronickým odpadom a je v súlade s princípmi obehového hospodárstva a zero waste.

Ako metóda funguje tím predviedol na šupke z pomaranča, ktorá dokázala efektívne rekuperovať drahé kovy z odpadových batérií. Takto získané kovy vedci opätovne použili na výrobu nových batérií, pričom vyprodukovali iba minimum odpadu.

foto: Nanyang Technological University

Bežné metódy majú množstvo nevýhod

Pri spracovaní opotrebovaných batérií sa na roztavenie drahých kovov zvyčajne používajú extrémne teploty, bežne prevyšujúce aj 500 °C. Nevýhodou tejto metódy je, že sa pri procese uvoľňujú nebezpečné toxické plyny.

V súčasnosti sa skúmajú alternatívne prístupy, pri ktorých sa na extrakciu kovov používajú silné alebo slabšie roztoky kyseliny s peroxidom vodíka, no aj pri nich sa produkujú sekundárne znečisťujúce látky, ktoré predstavujú zdravotné a bezpečnostné riziká. Peroxid vodíka je navyše nebezpečný a nestabilný.

Profesorka Madhavi Srinivasan, ktorá pôsobí vo vedení laboratória, v ktorom sa výskum uskutočnil, hovorí: „Súčasné priemyselné procesy recyklácie elektroodpadu sú energeticky náročné a vznikajú pri nich škodlivé znečisťujúce látky a tekutý odpad.“

„Keďže množstvo elektronického odpadu stále rastie, súrne potrebujeme nové metódy šetrné k životnému prostrediu. Náš tím dokázal, že získavanie kovov z opotrebovaných batérií je možné aj prostredníctvom biologicky rozložiteľných látok,“ vysvetľuje.

„Singapur je krajina s nedostatkom zdrojov, preto je tento proces získavania užitočných materiálov, v tomto prípade cenných kovov, zo všetkých druhov vyradenej elektroniky veľmi dôležitý,“ dodáva docent Dalton Tay z NTU.

„Touto metódou sa snažíme nielen prispieť k riešeniu problému vyčerpania zdrojov tým, že drahé kovy udržíme v obehu čo najdlhšie, ale zaoberáme sa aj hromadením elektroodpadu a potravinového odpadu.“

Lacný a udržateľný prístup

Keďže priemyselné postupy recyklácie odpadu z batérií produkujú škodlivé znečisťujúce látky, ako možná alternatíva sa stále viac skúma hydrometalurgia, teda proces, pri ktorom ako rozpúšťadlo na extrakciu figuruje voda.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Metodický materiál má pomôcť pri povoľovaní nových zariadení. Obsahuje aj definíciu chemickej recyklácie.

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Pred zavedením zálohovania tvorili PET fľaše okolo 30 % objemu odpadov v žltých kontajneroch.

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Časť odpadu zostane nerecyklovateľná, konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.