NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

V Singapure vyvinuli ekologickú metódu recyklácie batérií pomocou ovocných šupiek

Tím výskumníkov zo Singapuru vyvinul metódu, ktorá využíva odpadové časti z ovocia na extrakciu drahých kovov z opotrebovaných lítiovo-iónových batérií. Kovy sa dajú opätovne použiť na výrobu nových batérií.

V Singapure vyvinuli ekologickú metódu recyklácie batérií pomocou ovocných šupiek

PhotoDune

Vedci z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure vyvinuli nový spôsob využitia odpadových ovocných šupiek na extrakciu drahých kovov z použitých lítiovo-iónových batérií.

Celosvetovo sa ročne vyprodukuje odhadom 1,3 miliardy ton potravinového odpadu a 50 miliónov ton elektroodpadu. Nová technológia, ktorá premieňa odpad na zdroj, rieši problém s potravinovým aj elektronickým odpadom a je v súlade s princípmi obehového hospodárstva a zero waste.

Ako metóda funguje tím predviedol na šupke z pomaranča, ktorá dokázala efektívne rekuperovať drahé kovy z odpadových batérií. Takto získané kovy vedci opätovne použili na výrobu nových batérií, pričom vyprodukovali iba minimum odpadu.

foto: Nanyang Technological University

Bežné metódy majú množstvo nevýhod

Pri spracovaní opotrebovaných batérií sa na roztavenie drahých kovov zvyčajne používajú extrémne teploty, bežne prevyšujúce aj 500 °C. Nevýhodou tejto metódy je, že sa pri procese uvoľňujú nebezpečné toxické plyny.

V súčasnosti sa skúmajú alternatívne prístupy, pri ktorých sa na extrakciu kovov používajú silné alebo slabšie roztoky kyseliny s peroxidom vodíka, no aj pri nich sa produkujú sekundárne znečisťujúce látky, ktoré predstavujú zdravotné a bezpečnostné riziká. Peroxid vodíka je navyše nebezpečný a nestabilný.

Profesorka Madhavi Srinivasan, ktorá pôsobí vo vedení laboratória, v ktorom sa výskum uskutočnil, hovorí: „Súčasné priemyselné procesy recyklácie elektroodpadu sú energeticky náročné a vznikajú pri nich škodlivé znečisťujúce látky a tekutý odpad.“

„Keďže množstvo elektronického odpadu stále rastie, súrne potrebujeme nové metódy šetrné k životnému prostrediu. Náš tím dokázal, že získavanie kovov z opotrebovaných batérií je možné aj prostredníctvom biologicky rozložiteľných látok,“ vysvetľuje.

„Singapur je krajina s nedostatkom zdrojov, preto je tento proces získavania užitočných materiálov, v tomto prípade cenných kovov, zo všetkých druhov vyradenej elektroniky veľmi dôležitý,“ dodáva docent Dalton Tay z NTU.

„Touto metódou sa snažíme nielen prispieť k riešeniu problému vyčerpania zdrojov tým, že drahé kovy udržíme v obehu čo najdlhšie, ale zaoberáme sa aj hromadením elektroodpadu a potravinového odpadu.“

Lacný a udržateľný prístup

Keďže priemyselné postupy recyklácie odpadu z batérií produkujú škodlivé znečisťujúce látky, ako možná alternatíva sa stále viac skúma hydrometalurgia, teda proces, pri ktorom ako rozpúšťadlo na extrakciu figuruje voda.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koaliční poslanci navrhujú zrušiť povinnosť inštalovať váhy do zberových vozidiel

Koaliční poslanci navrhujú zrušiť povinnosť inštalovať váhy do zberových vozidiel

Povinné váhy v zberových autách sú kontraproduktívne riešenie, vyžadujú si vysoké investičné náklady a majú aj negatívne dopady na životné prostredie, tvrdia poslanci.

Poplatky za odpad rastú v roku 2021 najviac zo všetkých nákladov spojených s bývaním

Poplatky za odpad rastú v roku 2021 najviac zo všetkých nákladov spojených s bývaním

Kým energie od Nového roka zlacneli, za zber odpadu si slovenské domácnosti musia priplatiť. Poplatky za odpad v niektorých mestách a obciach vzrástli o desiatky percent.

NATUR-PACK už 15 rokov financuje triedený zber na Slovensku

NATUR-PACK už 15 rokov financuje triedený zber na Slovensku

NATUR-PACK sa postupne stal OZV, ktorej dôveruje najviac výrobcov.