NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Pozvánka na konferenciu: Slovakia Going Zero Waste 2020

Vzhľadom na situáciu, týkajúcu sa pandémie COVID-19 sa tretí ročník najväčšej konferencie o živote bez odpadu „Slovakia Going Zero Waste“ uskutoční ONLINE.

Slovakia Going Zero Waste

Konferencia bude prebiehať počas troch dní, od piatku do nedele, v termíne od 25. 9. do 27. 9. 2020. Jej cieľom je pomôcť nasmerovať Slovensko k udržateľnejšiemu spôsobu fungovania a k zníženiu množstva vyprodukovaného odpadu, ktorý predstavuje globálny existenčný problém pre našu spoločnosť a životné prostredie.

Headlinerom – špeciálnym hosťom tohto ročníka bude Will McCallum, riaditeľ Greenpeace UK pre otázky oceánov a Bert van Son, zakladateľ MUD Jeans.

Konferencia „Slovakia Going Zero Waste“ je určená pre širokú verejnosť, zástupcov firiem, samosprávy aj tvorcov legislatívy o odpadoch.

Vystúpi počas nej 14 rečníkov v štyroch tematických blokoch, ktoré predstavujú celkový prierez problematikou - od globálneho problému s odpadom, vrátane nastavenia systematických zmien, inovatívnych riešení, dobrých príkladov z praxe, až po zero waste fungovanie úspešnej celosvetovej firmy.

Počas prestávok bude pre účastníkov pripravených 9 moderovaných diskusií o detailoch života bez odpadu, ako aj o udržateľnosti a ďalších súvislostiach, ktorým čelí naša spoločnosť v téme životného prostredia.

Organizátori akcie sa postarali o to, aby Slovensko prišli inšpirovať ľudia z praxe, ktorí s témou nielen pracujú, ale najmä žijú. Keďže je všeobecne známe, že najlepšie funguje motivácia samotnou praxou, zamerali sa preto na prvé lastovičky dosahujúce konkrétne zmeny vo viacerých oblastiach.

Hlavným motívom konferencie sú inovácie napomáhajúce životu bez odpadu a najmä sústredenie sa na to, ako môže človek z akejkoľvek pozície dosiahnuť reálnu zmenu k lepšiemu vo svojom prostredí.

Téma odpadu je zodpovednosťou každého z nás. Pridajte sa k nám a pomôžte nám nasmerovať Slovensko k udržateľnému životnému štýlu.


Program online konferencie

Piatok 25. 9. 2020

Kick - off ceremónia


Sobota 26. 9. 2020

13.00 - 14.00 h

1. BLOK | Kde sme a kam smerujeme

Blok zameraný na to, ako problém s odpadom vyzerá globálne a vízie do budúcna

 • Will McCallum – Ako sa vyvíja celosvetová situácia s odpadom a čo s tým

Konferenciu otvorí britský aktivista Will McCallum. Je jedným z tých, ktorí skúmajú mieru znečistenia priamo na palubách lodí plaviacich sa po svetových oceánoch. Aké sú výsledky jeho bádania, ako sa situácia vyvíja a aké sú podľa neho riešenia? Čo ho pri jeho práci najviac prekvapilo a čo by odporučil každému jednému z nás?

 • Dana Mareková – Zero Waste nie je len o bezobalovom nakupovaní!

Téma zero waste je už na Slovensku dostatočne etablovaná na to, aby sme mohli otvoriť jej trinástu komnatu. Zero Waste nie je len o bezobalovom nakupovaní či cirkulárnej výrobe! Ako sme na tom s odpadom, ktorý vypúšťame do ovzdušia či vody a čo musíme v tomto smere urýchlene zmeniť?

 • Richard Sťahel – Sloboda konzumu nie je základné ľudské právo

Sme prvá generácia, ktorá na vlastnej koži pocíti dopady klimatickej zmeny a posledná, ktorá s tým má šancu niečo spraviť. Politika podpory rastu výroby a spotreby za každú cenu narazila na limity planetárneho systému. Ako pokračovať ďalej?

14.30 - 14.40 h Prestávka na občerstvenie

14.40 - 15.20 h Prestávkové aktivity

 • Martina Novotová – Ako na zero waste – názorne ukážky (začiatočníci)

Diskusia určená pre nováčikov v téme zero waste. Aké sú konkrétne kroky, ktorými môžete zmeniť svoj život na bezodpadový? Ktoré staré návyky musí človek zmeniť a ako postupovať, aby bol celý prechod na bezodpadovosť čo najjednoduchší?

 • Tomáš Hajzler – Zodpovedná firma

Princípom zodpovednej firmy je, aby podnikanie prinášalo úžitok nielen vlastníkom firmy, ale aj zákazníkom, celej spoločnosti a životnému prostrediu. Ako prebudovať vaše podnikanie a dodávateľský reťazec podľa princípov zodpovednej firmy?

 • Systém vs. jednotlivec – ako dosiahnuť zmenu?

V tejto diskusii sa stretnú ľudia, ktorí začínali s bezodpadovosťou na individuálnej úrovni, no následne sa podieľali na zmene systému. Zamestnankyňa, ktorá presadila bezodpadovosť na svojom pracovisku; aktivista, ktorý spravil z témy odpadov spoločenskú tému; magistrát, ktorý sa snaží nastaviť systém pre obyvateľov; a psychologička, ktorá sa pozrie na procesy, ktoré zmeny štartujú alebo brzdia z psychologického hľadiska.

15.30 - 17.00 h

2. BLOK | Systémové zmeny / Inovatívne riešenia

Bloku zameraný na nové a inovatívne riešenia, ktoré už fungujú. Ako môžeme zmeniť systém a využiť nové technológie v prospech obmedzenia odpadu?

 • Vojtěch Vosecký – Cirkulárna Praha

Ako môže moderné mesto znížiť svoj environmentálny dopad, obmedziť svoje odpady a zároveň získať nové zdroje? V Prahe poskytol projekt Cirkulárny sken Praha viac než 20 jasných odpovedí: Re-use centrum, vybudovanie vlastnej bioplynovej stanice, zavedenie princípov cirkulárnej ekonomiky už pri zadávaní verejných zákaziek mesta a veľa ďalšieho. Čím sa z tohto projektu môžu inšpirovať slovenské mestá a dediny a čo z nich budeme mať my ako obyvatelia?

 • Radomír Brtáň – Neplať za odpad, ktorý nevytvoríš

Jeden z najlepších spôsobov, ako inšpirovať ľudí k produkovaniu menšieho množstva odpadu a jeho lepšiemu triedeniu je, keď poplatky za odpad budú reálne odrážať, koľko ho človek vytvoril. Košeca ako prvá obec na Slovensku začala pomocou kódov na vreciach monitorovať, koľko odpadu konkrétny obyvateľ vytvorí a podľa toho priebežne upravovať poplatky. Ako tento systém funguje a prečo by sme ho mali chcieť aj v našej obci či meste?

 • Cyril Klepek a Andrea Basilová – Cirkulárne inovácie

Cirkulárna ekonomika dáva zmysel aj z biznisového hľadiska. Každá firma ale tú najväčšiu inovačnú príležitosť nájde inde. Zatiaľ čo pri jednej firme môže byť zaujímavé zmeniť predaj na prenájom, pri inej zase vyrobiť úplne nový produkt, alebo významne optimalizovať svoj chod vďaka digitálnym technológiám. Inovácie odpadového hospodárstva pomocou digitálnych technológií sú potom príkladom a potrebnou výzvou samé o sebe.

INISOFT

17.00 - 17.10 h Prestávka na občerstvenie

17.10 - 17.50 Prestávkové aktivity

 • Venus Jahanpour – Dosiahni zmenu tam, kde si

Riaditeľka školy Venus vedie svoju školu k trvalej udržateľnosti, no neskončila len pri tom. Spolu so svojimi žiakmi menia pracoviská ich rodičov, namiesto slohov píšu úradom svoje environmentálne požiadavky a množstvom ďalších spôsobov pozitívne ovplyvňujú prostredie, v ktorom žijú. Ukáže nám, ako naštartovať zmeny tam, kde sme.

 • Petra Csefalvayova, Ivana Maleš, Andrej Popovič a Marek Brinzík– Rande s odpadom- prečo a ako správne triediť odpad?

Večná téma správneho triedenia. Kam s odpadom, ktorý vyprodukujeme? Žltý, modrý, zelený či červený kontajner? Kam s kompostom? V čom sú chytáky a ako dosiahnuť, aby v zmesovom komunálnom odpade skončili naozaj len 4% nášho odpadu, ktoré tam podľa správnosti patria?

 • Denisa Rášová – Nie je materiál ako materiál: Diskusia o udržateľných materiáloch pre budúcnosť

Sme zaplavení výrobkami, najmä tými plastovými, ktoré sú nerecyklovateľné, kompozitné a ktoré boli navrhnuté tak, aby na konci dňa skončili v koši. Už pri dizajne produktov však dokážeme z 80 % ovplyvniť ich dopad na životné prostredie. S odborníkmi na materiály, výskumníkmi a dizajnérmi sa budeme rozprávať o tom, aké materiály sú najvhodnejšie na to, aby sme zachovali kvalitu, dlhotrvácnosť, opraviteľnosť a recyklovateľnosť výrobkov. Predstavíme vám aj knižnicu materiálov, ktorú si samozrejme budete môcť pochytať.

17.50 - 18.00 Uzatvorenie dňa


Nedeľa 27. 9. 2020

13.00 - 14.05 h

3. BLOK | Dobrá prax inšpiruje

Príklady, ako sa to dá! V tomto bloku inšpiratívni prednášajúci prezradia, ako sa im podarilo dosiahnuť zmenu v ich firme, škole či projekte.

 • Štefan Rozkopál – Prezidentská kancelária

Vedeli ste, že na cestu bezodpadovosti sa v minulom roku vydala aj prezidentská kancelária? Na konferencii nám porozprávajú, ako sa im s týmto zámerom darí, ako dopadol ekologický audit prezidentskej kancelárie a aké majú výsledky.

 • Michal Sládek – Festival Pohoda

Festival Pohoda vymenil v roku 2014 jednorazové poháre za vratné. Za päť ročníkov festivalu tým ušetrili státisíce kusov jednorazových plastov. Aké boli ďalšie kroky pri vytváraní festivalu bez odpadu a ako môžu návštevníci prispieť k rozhodovaniu organizátorov robiť podujatie ekologicky?

 • Anna Tabášková – Palackého univerzita

Ako zmeniť svoju školu či univerzitu na bezodpadovú? Na to majú skvelú odpoveď na Palackého univerzite, kde rozbehli množstvo lokálnych či celoštátnych projektov – otvorili Freeshop, komunitnú záhradu, zdieľajú jedlo, robia celoštátne upratovacie akcie, a samozrejme organizujú množstvo informačných podujatí, kde sa snažia motivovať k zmene aj ďalších ľudí a ostatné univerzity.

 • Katarína Krnáčová – Ekologická produkcia filmu

Zmeny treba priniesť do každého odvetvia. Do každého jedného! Napadlo vám niekedy, koľko zbytočného odpadu vzniká napríklad pri natáčaní filmu? Na príklade prvého ekologického natáčania na Slovensku si ukážeme, ako môžete priniesť zmenu do akéhokoľvek prostredia, v ktorom každodenne fungujete.

 • Silvia Pastoreková – Slovenská akadémia vied

Bezodpadovosť v práci nie je len záležitosťou mladých inovatívnych firiem! Tvoriť menej odpadu vo svojich laboratóriách sa rozhodli aj vedci zo Slovenskej akadémie vied. Aké majú výsledky a s akými problémami sa stretávajú?

14.05 - 14.15 h Prestávka na občerstvenie

14.15 - 15.00 h Prestávkové aktivity

 • Jerguš Tesák – Strata biodiverzity – ako ju môžeme pozorovať vlastnými očami a prečo by nás mala zaujímať?

Ako môžeme pozorovať stratu biodiverzity vlastnými očami? Čo pre nás znamená, čoho sa obávať a čo pre jej zachovanie a obnovenie môže spraviť každý z nás?

 • Alexander AČ – Postoj spoločnosti voči klimatickej kríze

Diskusia s klimatológom na tému klimatickej krízy: ako na tom sme, aké máme vyhliadky, ako sa nám ju darí riešiť? Čo sa za posledný rok zmenilo a ako napľňame medzinárodné ciele v v nadväznosti na vyhlásenie európskeho parlamentu o stave klimatickej núdze v Európe.

 • Michal Figúr – Ako a kde sa náš odpad recykluje?

V tejto prestávkovej diskusii sa od triedenia posunieme k recyklácii a pozrieme sa na to, aká je cesta vyseparovaného odpadu, kým sa z neho stanú nové produkty. Kam putuje vyseparovaný odpad po naložení do smetiarskych áut? Kde končí odpad z kontajnerov na textil? Aké množstvo vytriedeného odpadu sa naozaj zrecykluje? Koľko kilometrov triedený odpad po vyhodení ešte precestuje a koľko energie stojí jeho recyklácia?

15.00 - 15.10 h Prestávka na občerstvenie

15.10 - 16.10 h

4. BLOK | Bert van Son - Každá oblasť potrebuje zmenu. Revolučnú! 

Bert van Son pracoval tridsať rokov v odevnom priemysle a vnímal, že táto oblasť potrebuje výraznú zmenu. Cestu, ako túto zmenu dosiahnuť ukazuje založením vlastnej spoločnosti MUD Jeans, ktorá vyrába rifle udržateľne a eticky a prenajíma ich.

MUD Jeans prišli s konceptom prenájmu riflí, ktoré zákazníkovi v pravideľných intervaloch bezplatne opravia alebo vymenia za iné. Staré nohavice pritom zrecyklujú a vyrobia z nich nové. Bert vo svojej prednáške prezradí, ako sa reálne funguje v systéme uzavretého kruhu a čím sa z ich príkladu môžu inšpirovať aj iné odvetvia.

16.10 - 16.20 h Uzatvorenie dňa


Podrobnejšie informácie o konferencii, program, zoznam rečníkov...si môžete pozrieť na zero-waste.sk.
Kontakt: Slovakia Going Zero Waste / Silvia Yoder
silvia@zero-waste.sk, +421 914 128 143


Denník Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom kongferencie


Značky
konferencie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Častejšie kosenie trávnika, pravidelná údržba o zeleň a kvety, či viac skonzumovaného ovocia a zeleniny. Z každej letnej aktivity vzniká množstvo zeleného a kuchynského odpadu.

Vhodný výber nádoby umožní domácnostiam pohodlné a hygienické triedenie kuchynského odpadu

Vhodný výber nádoby umožní domácnostiam pohodlné a hygienické triedenie kuchynského odpadu

Od začiatku budúceho roka musia samosprávy zabezpečiť zber kuchynského odpadu a dôležitou súčasťou zberu sa stanú prísne hygienické štandardy.

Medzinárodný deň elektroodpadu pripomína, že jeho globálna produkcia neustále narastá

Medzinárodný deň elektroodpadu pripomína, že jeho globálna produkcia neustále narastá

Objem elektroodpadu rastie rýchlejšie ako objem akéhokoľvek iného odpadu na svete. Na Slovensku sa ročne vyzbiera približne 30 000 ton.