NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Druhý septembrový týždeň je Európskym týždňom recyklácie batérií

Od 7. do 13. septembra prebieha v krajinách Európskej únie iniciatíva asociácie EUCOBAT združujúca organizácie, ktoré v mene výrobcov zabezpečujú zber použitých batérií.

Druhý septembrový týždeň je Európskym týždňom recyklácie batérií

Foto: Fotolia

Každoročne, druhý septembrový týždeň krajiny Európskej únie oslavujú Európsky týždeň recyklácie batérií. Vo všetkých zapojených krajinách budú prebiehať aktivity s cieľom zvýšiť povedomie o triedení a recyklácii baterií u detí, mladých ľudí i dospelých, aby sa zbieralo a recyklovalo ešte viac použitých batérií.

Týždeň osvety symbolicky dopĺňa výročie narodenia talianskeho vedca Luigiho Galvaniho narodeného 9.septembra 1737, ktorý je považovaný za jedného z otcov elektrickej batérie.

Základy recyklácie už u detí

7. až 11. septembra 2020 sa v bratislavských nákupných centrách Vivo a Bory Mall objaví stánok environmentálneho projektu ECOCHEESE, spoločnosti ASEKOL SK. Tá je ako jediná v rámci Slovenska členom asociácie EUCOBAT.

„Pre návštevníkov bude pripravený edukatívny stánok, v ktorom sa budú môcť záujemcovia dozvedieť viac o celom životnom cykle batérií od ich vzniku až po recykláciu. Projekt ECOCHEESE sa zameriava na vytváranie správnych návykov hravou formou už u malých detí. Myslím, že to je najlepší čas na to, kedy položiť základy zodpovedného environmentálneho správania“ približuje plánovaný program Ronald Blaho, konateľ spoločnosti.

Každý návštevník si bude môcť otestovať svoje vedomosti z oblasti triedenia odpadov a pre tých, ktorí doma hromadia použité batérie bude k dispozícii zberná nádoba na ich odovzdanie.

Mobilná aplikácia EUCOBAT

Členovia asociácie EUCOBAT zhromaždia ročne približne 2,5 miliardy batérií, čo predstavuje rovnakú hmotnosť ako 7 a pol Eiffelových veží. Je dôležité, aby si spotrebitelia batérií osvojili spôsob ako s nimi zaobchádzať aj po ich použití.

Práve preto spoločnosť ASEKOL SK uviedla na slovenský trh mobilnú aplikáciu, ktorá pomáha zvyšovať povedomie a plniť čoraz náročnejšie ciele zberu. Aplikácia EUCOBAT obsahuje nástroj na lokalizáciu zberných miest použitých batérií v okolí, odpovede na často kladené otázky, ako aj kontaktné údaje národných organizácií v rôznych členských krajinách.

Aplikácia je dostupná zadarmo v mobilných obchodoch App Store a Google Play.

Batérie nepatria do komunálneho odpadu

Nesprávnym zaobchádzaním s použitými batériami sa zvyšuje možnosť úniku škodlivých látok do prostredia a kontaminácie prírodných zdrojov. V mnohých domácnostiach sa použité batérie hromadia, v horšom prípade zahadzujú do zmesového odpadu.

Na Slovensku má každý distribútor povinnosť prijať použité batérie bezplatne, a to bez nutnosti zakúpenia novej. Takzvaný spätný zber, organizovaný organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV), teda umožňuje batérie odovzdávať nielen v predajniach s elektrospotrebičmi, ale všade tam, kde sa dajú zakúpiť.

„V roku 2019 sa spoločnosti ASEKOL SK podarilo vyzbierať rekordných 210 ton prenosných batérií“, hovorí konateľ spoločnosti, ktorá je najväčšou OZV pre batérie a akumulátory na Slovensku.

Recykláciou použitých batérií je možné získať rôzne kovy ako kobalt, nikel, meď, zinok, mangán, ale aj plasty, ktoré sa využívajú na výrobu rôznych výrobkov, napríklad okuliarových rámov, šperkov, ale aj batérií pre elektromobily a elektrobicykle.

O spoločnosti

ASEKOL SK je neziskovo hospodáriaca organizácia, ktorá od roku 2010 zabezpečuje na Slovensku nakladanie s elektroodpadom, použitými batériami a akumulátormi a od roku 2020 i na obaly a neobalové výrobky. ASEKOL SK je najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov pre prenosné batérie a akumulátory na Slovensku.

Ako jediná spoločnosť zo Slovenska je členom EUCOBAT, asociácie združujúcej organizácie, ktoré v mene výrobcov zabezpečujú v členských krajinách Európskej únie zber použitých batérií.

Elektroodpad a použité batérie obsahujú látky, ktoré pri nesprávnej manipulácií môžu spôsobiť znečistenie životného prostredia, preto nepatria na skládku, ale do triedeného zberu!

ASEKOL SK rozmiestnil 5365 zberných nádob určených na triedenie elektroodpadu a použitých batérií a stále pribúdajú ďalšie.

Zdroj: ASEKOL SK


Spoločnosť ASEKOL SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.Mohlo by vás zaujímať

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

Zberové spoločnosti sa sťažujú, že platby od OZV im dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov na triedený zber odpadu.

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Vedci vytvorili super-enzým, ktorý dokáže degradovať plasty na pôvodné stavebné jednotky šesťkrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Na recykláciu by sa mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného alebo dvoch rokov.

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.